banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

02.05.2016, 13:40

Krize çözümün formülü: Rusya kapısını açmak, Şam’la işbirliği yapmak

Turizm ve yaş sebze meyve sektörleri başta olmak üzere Türkiye ekonomisi, derin bir krizin içindedir. Ekonomi çevreleri, önümüzdeki aylarda krizin daha da ağırlaşacağını beklemektedirler.
Bugün krizi daha da ağırlaşmasına yol açan etken, AKP iktidarın izlediği dış politikadır. Dünyada bütün komşuları ile düşman olup ekonomisi düzgün işleyen tek bir ülke yoktur.
Aynı şekilde komşularının içini karıştırıp barış içinde yaşamaya devam eden bir ülke de yoktur.
2016 yılı turizm sektörü açısından kayıp yıl olmuştur. Acilen gerekli adımlar atılmazsa 2017 de kaybedilecektir.
Ekonomi çarkının durması başka sıkıntılara benzemez. Ekonomi çarkını döndüremeyen iktidarın, koltuğunu koruması söz konusu olamaz.


AKP’nin sorumluluğu
AKP, Suriye başta olmak üzere komşularımıza ve diğer bölge ülkelerine yönelik yıkıcı politikalar izlemiş, terör örgütlerini desteklemiş, bunun sonucu şimdi Türkiye’nin kentlerinde bombalar patlamaya başlamıştır.
Güneydoğumuzda aylardır süren ve bugüne kadar 400’ün üzerinde evladımızın şehit olmasına yol açan bölücü terör de, komşularımızla bozulan ilişkilerimizin yarattığı ortamdan güç almaktadır.
Komşularımızla ilişkilerimizin bozulması; Antalya, Muğla, Mersin, Adana, Hatay ve Gaziantep illerimiz başta olmak üzere ülke ekonomisine ağır bir darbe vurmuştur. Sanayi ve tarım ürünlerimiz için, son derece önemli ve son yıllarda gittikçe gelişmekte olan komşu ülkeler pazarı kapanmıştır.
Aynı şekilde ABD’nin yaptığı provokasyon sonucu düşürülen Rus uçağı, öncelikle Rusya pazarını Türkiye’nin sebze ve meyve ihracatına kapatmış, ardından sayısı üç milyonu bulan Rus turistlerin Türkiye’ye gelmesini engellemiştir.

Ankara adım atmalıdır
Rus uçağının düşürülmesi konusunda kusurlu olan AKP Hükümetidir. Gereken adımları atarak ilişkileri düzetmek öncelikle Türkiye’nin sorumluluğundadır.
Türkiye, Suriye ve Rusya başta olmak üzere bütün komşularıyla ilişkilerini derhal düzeltmelidir.
Suriye’nin meşru hükümeti ile ilişki kurarak bu ülkenin toprak bütünlüğünün sağlanması ve terörün sona erdirilmesi konusunda da Türkiye’ye büyük görev düşmektedir.
Vatan Partisi; Moskova, Tahran, Şam ve Kahire nezdinde son derece önemli bir çalışma yürütmektedir. AKP’nin bozduğu ilişkileri düzeltme görevini Vatan Partisi üstlenmiştir.
Vatan Partisi’nin yürüttüğü çalışmanın üreticiler ve halk örgütleri tarafından desteklenmesi ve bir kamuoyu baskısının yaratılması; Rusya ve Suriye kapıları başta olmak üzere kapalı olan bütün kapıları açacak kilit rolü oynayacaktır.
Özellikle Akdeniz illerimizdeki Ziraat, Sanayi ve Ticaret odalarımız başta olmak üzere bütün üreticilerimizin, sanayicilerimizin ve tüccarlarımızın, esnafımızın harekete geçmesi ülkenin ihtiyacıdır.


Zorunlulukların belirleyiciliği
Komşularımızla ilişkilerimizi derhal düzeltmek, ekonomimizin ve ülke güvenliğimizin gereklerinin ortaya koyduğu bir zorunluluktur. Bu zorunluluk eninde sonunda hükmünü yürütecektir.
İktidar koltuklarında oturanların bu zorunluluğa direnme lüksleri yoktur. Direnmeye kalktıklarında oturdukları koltukların üzerinden aşağı düştüklerini göreceklerdir.
Türkiye’nin zorunluluklarına uygun programı savunanların, zorunlulukların gereği olan politikaları izleyenlerin iktidar olacağı günlere gidiyoruz.


Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr 
Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P