banner1199

banner1197

78 yıllık su arıtma tesisi müze oldu

Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde yaptırılan Mersin'deki Filtre İçme suyu Arıtma Tesisi, restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

KÜLTÜR SANAT 21.04.2016, 16:38
78 yıllık su arıtma tesisi müze oldu

Mersin'in içme suyu ihtiyacını karşılamak için 78 yıl önce yapılan Filtre İçme suyu Arıtma Tesisi, restore edilerek müze haline getirildi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Filtre Su Müzesi'nin açılış töreninde, arıtma tesisinin Cumhuriyet'in ilk dönemlerinde zor şartlar altında 2 yılda tamamlandığını belirterek şöyle devam etti:

"Bu tesisi restore ederken asıl amacımız, gelecek kuşakların böyle bir çalışmadan haberdar olması. Çalışmalarımızla sadece sıradan bir restorasyon gerçekleştirilmedi, aynı zamanda yazılmamış bir tarih yazıldı, gün yüzüne çıkarılmamış kültürü bugün ve gelecekle buluşturduk."

Kocamaz, müzenin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresinin (MESKİ) kaynaklarıyla düzenlendiğini ifade ederek "Mersin'in Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren ilk önemli projesi olan tesisin tüm ekipmanlarının aslına uygun olarak bakım ve onarımları yapılmış, mekanik kısımlar boyanmış, filtre kumları elenip, yıkanarak temizlenmiştir." diye konuştu.

(AA)

Yorumlar (0)
12°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P