banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Fransız müziğinin son efsanesi hayatını kaybetti

Ünlü Fransız şarkıcı Johnny Hallyday 74 yaşında akciğer kanserinden yaşamını yitirdi. Hallyday, Türkçe iki şarkı seslendirmişti.

KÜLTÜR SANAT 06.12.2017, 13:35
Fransız müziğinin son efsanesi hayatını kaybetti

Fransız müziğinin son 50 yılına damgasını vuran rock  sanatçısı Johnny Hallyday, bir süredir tedavi gördüğü akciğer kanserinden hayata  veda etti. 
 
 Ünlü sanatçının ölüm haberini eşi Laeticia Hallyday duyurdu.

Fransa'nın Elvis Presley'i olarak da bilinen Hallyday'in, mart ayında  akciğer kanserine yakalandığı ve tedavi gördüğü açıklanmıştı.
 
Gerçek adı Jean-Philippe Smet olan Hallyday'in ölümü üzerine Fransa  Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hepimizde  Hallyday'den bir şeyler var. Nesiller boyunca Fransız halkının hayatına kazınan  biriydi." ifadeleri kullanıldı.
 
"Bütün ülke yasta"
 
Hallyday'in, Fransız müziğinin dünyaya açılması ve aynı zamanda rock  müziğinin Fransa'da yaygınlaşmasında köşe taşlarından biri olduğunun altı çizilen  açıklamada, "Tüm sevenleri ardından göz yaşı döküyor ve bütün ülke yasta."  değerlendirmesine yer verildi.
 
 Lakabı Fransız Elvis
 
Fransa dışında yeteri kadar tanınmayan Hallyday, kariyerinde 18 platin  albüm sahibi oldu. Yıldız şarkıcı, 100 milyondan fazla satış yakalayarak 50'den  fazla albüme imza attı. Hallyday, 1950'li yıllardan itibaren rock and roll ile  ilgilenmeye başlarken hayranları kendisine "Fransız Elvis Presley" lakabını  taktı.

Sahneye 9 yaşından itibaren çıkmaya başlayan 1943 Paris doğumlu  şarkıcı aynı zamanda çok sayıda film ve televizyon dizisinde oynadı.
 
Sanatçının ölümü üzerine müzik dünyasından çok sayıda ünlü isim,  ailesi ve hayranlarına yönelik baş sağlığı ve destek mesajları yayımladı.
 
İki Türkçe şarkı seslendirmişti
 
Ünlü şarkıcı 1966’da Slyvie Vartan ile Türkiye turnesi sırasında  kaydettiği plakta iki Türkçe şarkıya yer vermişti. Hallyday, "Mon anneau d'or" ve  "Ne joue pas ce jeu-la" adlı şarkılarını "Altın Yüzük" ve "Yeşil Gözleri İçin"  adlarıyla Türkçe seslendirmişti./Vatan

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P