banner1199

banner1197

"Lüküs Hayat" Gaziantep'te!

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Haldun Dormen rejisiyle sahneye taşıdığı Cemal Reşit Rey’in ünlü “Lüküs Hayat” müzikalini, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Gaziantepli sanatseverlerle buluşturacak.

KÜLTÜR SANAT 04.03.2015, 11:15 04.03.2015, 11:17
"Lüküs Hayat" Gaziantep'te!
Mersin Devlet Opera ve Balesi, Cemal Reşit Rey’in bestelediği, librettosunu Ekrem Reşit Rey’in yazdığı iki perdelik ünlü Lüküs Hayat müzikalini, 08 Mart 2015 Pazar günü saat: 20.00’de Şehitkamil Kültür Merkezi Sahnesi’nde Gaziantepli sanatseverler için sahneleyecek. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sahnelenecek eseri, şef Aytuğ Ülgen yönetirken, dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Tarı Deniz, koreografisi Serbülent Biçer’e ait. Eserin reji asistanlığını  Süleyman Tekin üstleniyor. Başlıca rolleri ise; Korhan Dinçer, Neslihan Ulaş, Ayşegül Devrim Serdar, Deniz Karausta, Gökçen Büyükaslan, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Melahat Yavuz, Tolga Erden, Başak Boran Oksal, Ufuk Kasar, Gülden Vurandemir, Hasan Berk, Alpay Noyan Özbay, Nihan Evren, Zeynep Özgür Yılmaz, Erdem Özdemir, Levent Yetkin, Ali Ulvi Karaca, Serkan Karagöz, Orhan Güllüler, Baran Taner paylaşıyor.  

İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sipariş edilen ve ilk defa cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları vesilesiyle 1933 yılında sahnelenen eser, 1946 yılına kadar yoğun bir ilgiyle büyük seyirci kitleleriyle buluşmuş, daha sonra 1958-1962 yıllarında tekrar sahnelenmiştir. 1985 yılından bu yana ise kesintisiz sahnelenmeye devam etmekte olan Lüküs Hayat, dönemi itibariyle değişen toplumun batılılaşma ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşır. Oyunda, küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ve Fıstık girdikleri zengin bir konakta kıyafet balosunun içine düşmüş ve balonun en gözde iki ismi olmuştur. Aslında ikilinin içine düştüğü ortam, batılılaşma özentisi halktan insanların içine düştükleri durum ile aynıdır.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Aslı Utku Engin yaptığı açıklamada; “Bölgemizin tek opera ve bale kurumu olan MDOB, turneler vasıtasıyla bölgemize de sanat hizmeti götürmeyi kendisine misyon edinmiştir. Bu doğrultuda, ünlü Lüküs Hayat müzikalini Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerle buluşturacağız. Bu buluşmaya vesile olan kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimizi sunar, eserin, ücretsiz sahnelenecek olan temsiline tüm sanatseverleri davet ederiz” dedi.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
13°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P