banner1199

banner1197

'Piri Reis' Balesi

Piri Reis Balesi sanatseverlerle yeniden buluşuyor.

KÜLTÜR SANAT 18.02.2015, 12:58 18.02.2015, 13:10
'Piri Reis' Balesi

Piri Reis Balesi sanatseverlerle yeniden buluşuyor.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, müziği Can Atilla’ya ait, libretto ve koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy’un yaptığı “Piri Reis” balesini, 21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yeniden sahneleyecek.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, müziği Can Atilla’ya ait Piri Reis balesini, 21 Şubat 2015 Cumartesi günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle yeniden buluşturuyor. Eserin libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a, dekor tasarımı Savaş Camgöz’e, kostüm tasarımı Gülay Korkut’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koreografi asistanlığını ise Ayşe Fidanlık yapıyor. Piri Reis karakterini Ender Üçdemir canlandırırken, eserde başlıca rolleri; Özlem Şenormanlılar, Burak Serkan Cebeci, Büşra Ay, Beatrice Parma, Irakli Bakhtadze, Mahmut Akyol, Tutku Barın Tümen, Bleda Özlem, Murat Koman, Tolga Ergen, Tarkan Günal, İsmail Şereflioğlu, Niyazi Cingöz, Yusuf Afacan paylaşıyor.ESERİN KONUSU

Asıl adı Muyiddin Piri Bey olan ünlü haritacı ve denizci Piri Reis, amcası Kemal Reis’in yanında Osmanlı Donanması’na girmiştir. Kemal Reis, özellikle Endülüs halkını katliamlardan kurtaran denizci olarak tanınmaktadır. Amcasını bir deniz kazasında kaybeden Piri, Gelibolu’ya yerleşerek iki yıl denizlerden uzak kalır. Bu süre içerisinde, sonradan dünya bilim tarihinin en önemli hazinelerine dönüşecek olan Eski Dünya Haritası ve Kitab-ı Bahriye (Ege ve Akdeniz kılavuzu) adlı denizcilik kitabına yoğunlaşır. Başarılarla dolu denizcilik hayatı Kanuni Sultan Sülayman döneminde de artarak sürer. Rodos seferinden sonra, kılavuzluğunu yaptığı Mısır seferine katılır ve ünlü denizcilik kitabı Kitab-ı Bahriye’yi İbrahim Paşa aracılığıyla Kanuni’ye sunar. Diğer bir ünlü denizci Barbaros Hayrettin Paşa’nın Kaptan-ı Derya olmasıyla Sancak Beyi ünvanını alır. Barbaros’un ölümüyle birlikte Mısır Kaptanlığına atanan Piri Reis, Mısır’a doğru son yolculuğuna çıkar.

Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

2014/2015 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler
Mitat Çelik Tel: 0324 239 04 60-0324 239 43 88
MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: [email protected]

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P