banner1199

banner1197

“Romeo ile Jülyet” operası Mersin’de

Mersin Devlet Opera ve Balesi, dünyaca ünlü “Romeo ile Jülyet” operasını Mersinli sanatseverlerle buluşturacak

KÜLTÜR SANAT 26.02.2015, 15:01 26.02.2015, 15:05
“Romeo ile Jülyet” operası Mersin’de
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), ünlü oyun yazarı ve şairi W. Shakespeare’ın ölümsüz eserinden aynı adla opera sahnesine taşınan, librettosu Jules Barbier ve Micher Carre’ye, müziği Charles Gounod’a ait “Romeo ile Jülyet” operasının Mersin prömiyerini, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde 28 Şubat 2015 Cumartesi günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirecek. Eserin, Mart ayında sahnelenecek temsilleri; 05 Mart Perşembe, 19 Mart Perşembe ve 24 Mart Salı günleri saat: 20.00’de aynı sahnede yeniden yer alacak.

Şef İbrahim Yazıcı ve Lorenzo Coladonato’nun dönüşümlü olarak yöneteceği eseri, MDOB’un deneyimli rejisörlerinden Kenan Korbek sahneye koyarken, eserin dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Sevda Aksakoğlu, ışık tasarımı Tarı Deniz, koreografisi Başak Özenç’e ait. Başlıca rolleri ise; Bülent Bezdüz, Emrah Sözer, Erdem Erdoğan, Funda Hayfavi, Esra Çetinel Tural, Emrah Erdem Gedik, Hulusi Polat, Hasan Berk, Ufuk Kasar, Tolga Erden, Alpay Noyan Özbay, Mustafa Özer, Nihan Evren, Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı, Andriy Yevtushenko, Serkan Karagöz, Özkan Çavdaroğlu dönüşümlü olarak paylaşıyor. Koroyu esere hazırlayan Oleg Cosntantinov. Reji asistanlığını ise Süleyman Tekin üstleniyor.
İlk gösterimi 1866 yılında Paris’te gerçekleşen aynı yıl içerisinde 100 kez sahnelenerek büyük başarılara imza atan Romeo ile Jülyet, 1963 yılına kadar 600’ü aşkın sayıda sahnelenerek Paris Operası’nın en çok sahnelenen 10 operası içerisine girmiş, diğer opera evlerinde de sahnelenmiştir. Eserin Türkiye’de ilk sahnelenişi 1975 yılında Ankara olmuştur. Besteci ve orkestra şefi Ferit Tüzün’ün yönettiği, Cüneyt Gökçer’in sahnelediği temsilde başlıca rolleri; Işın Kurt, Pekin Kırgız, Deva Çolakoğlu, Altuğ Dilmaç, Mete Uğur, Mesude Çağlayan, Nursel Sözlütürk, Aydın Toksoy paylaşmıştı.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Aslı Utku Engin yaptığı açıklamada; “Bir başyapıtı daha sanatseverlerle buluşturmanın sevinci içerisindeyiz. Sanat çevrelerinde beğeniyle karşılanacağını umduğumuz ‘Romeo ile Jülyet’ operasını, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde sahneye taşıyoruz. Deneyimli rejisör Kenan Korbek’in sahneye koyduğu eserde, MDOB sanatçılarının yanı sıra Devlet Opera ve Balesi’nin seçkin tasarımcıları ve solist sanatçıları da görev almakta. Yoğun çalışma sürecinin sonunda eseri sahnelemeye hazır hale getiren teknik ekip ve sanatçılarımızı tebrik ediyor, tüm sanatseverleri, eserin 28 Şubat günü sahnelenecek Mersin prömiyeri temsiline davet ediyoruz ” dedi.

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P