banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Sanatın birleştirici gücü

İtalya'da Morandi Köprüsü'nün çöküşü sonrası en etkili dayanışma mesajı, Türk karikatür sanatçısı Gökçen Eke'den geldi. Köprü faciası sonrası Türk karikatüristin çizimi adeta İtalya'yı birleştirdi.

KÜLTÜR SANAT 20.08.2018, 13:33

İtalya'da onlarca kişinin ölümüne yol açan Morandi Köprüsü'nün çöküşü toplumda büyük öfke yaratmıştı. 

İtalya'da yaşayan karikatürist Gökçen Eke, Cenova kentinin rakip futbol takımları Genoa ve Sampdoria taraftarlarının omuz omuza köprüyü birleştirir halde görüldüğü bir eser yaptı. Eke'nin çizimi sosyal medyada binlerce kez paylaşıldı.

Ardından ülkenin en büyük spor gazetelerinden Corriere dello Sport bu çizimi önceki gün baş sayfasına taşıdı.

Cenova'da ölenler için düzenlenen resmi cenaze törenine katılan İçişleri Bakanı Matteo Salvini de törenden hemen önce Eke'nin çizimini Twitter'da paylaştı. Salvini , "Acıda birleştik, gerçek ve adalet arayışında birleştik, pes etmemeye kararlıyız" diye yazdı.

İtalya milli takımı teknik direktörü Roberto Mancini lig maçları vesilesiyle Eke'nin sembol haline gelen çizimini paylaştı. "Futbolun bir oyun oldugunu ve güzel bir taraftarlığın birleştirici olabileceğini ve olması gerektiğini hatırlayalım" dedi.

Eke, çizimi ilk paylaştığında bu kadar etkileşim almasını beklemediğini de belirtti  "Oluşan etkileşim beni gerçekten şaşırttı. Bu denli bir sembol haline gelebileceğini tahmin etmemiştim." dedi.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P