banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinden 683 kişiye davetiye

Dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden Oscar'ı dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, 2020'ye kadar kadın ve etnik azınlıklardan gelen üyelerinin sayısını iki katına çıkarmak amacıyla 683 kişiye davetiye gönderdi.

KÜLTÜR SANAT 30.06.2016, 14:09
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisinden 683 kişiye davetiye

Akademi'den yapılan açıklamada, 59 ülkeden 683 kişiye, kuruluşa üye olmaları için davetiye gönderildiği belirtildi. 
Davetiye gönderilenlerden yüzde 46'sı kadınlardan, yüzde 41'i etnik azınlık mensuplarından oluşuyor.

Davetiye gönderilenlerin üye olmayı kabul etmesi durumunda Akademi'nin kadın üyelerinin oranı yüzde 25'ten yüzde 27'ye, azınlık gruplarından üyelerinin oranı da da yüzde 8'den yüzde 11'e yükselecek.   
John Boyega, Emma Watson, Alicia Vikander, Idris Elba, Chadwick Boseman, Eva Mendes, America Ferrera ve Anika Noni Rose, Akademi üyeliğine davet edilen oyuncular arasında yer alıyor. 
Çinli görüntü yönetmeni Zhao Fei, Japon yapım tasarımcısı Yohei Taneda, Meksikalı yönetmen Patricia Riggen de davetiyle gönderilenler arasında bulunuyor. 
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı Cheryl Boone Isaacs, uzun süredir beyazların ve erkeklerin yoğun olduğu üyelik yapısını çeşitlendirmeyi planladıklarını söyledi. 
Geçen yıl Oscar'a aday gösterilenler arasında siyahilerin olmaması, sosyal medyada “#OscarsSoWhite” etiketiyle yankı bulmuş ve aralarında Spike Lee ve Jada Pinkett Smith'in de bulunduğu bazı ünlü isimler, ödül törenine katılmama kararı almıştı. 

Tepkiler üzerine harekete geçen Akademi, mart ayında yönetim kuruluna üç yeni isim atamış, azınlık gruplarından 6 kişiyi de yönetici yapmıştı. 
Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, MGM şirketinin Başkanı Louis B. Mayer'in önderliğindeki 36 kişi tarafından 11 Mayıs 1927'de  sinemaya emek verenleri desteklemek için kurulmuştu. Akademi, Oscar ödüllerini 1929'da dağıtmaya başlamıştı. 
Akademi'ye sadece Yönetim Kurulundan gönderilen davetiyeyle üye olunabiliyor. Üyeler, Oscar'a aday olmuş kişiler ve halihazırdaki iki üye tarafından aday gösterilen isimler arasından seçiliyor. 
Üyelerin isimleri genellikle gizli tutuluyor. Akademi'nin yaklaşık 6 bin üyesi olduğu tahmin ediliyor. Büyük bir kısmı beyazlardan, erkeklerden ve  50 yaş üstü kişilerden oluşan üyeler genellikle ABD'de yaşıyor. Üyelerin üçtü biri, daha önce Oscar kazanmış ya da Oscar'a aday gösterilmiş kişilerden oluşuyor. 

AA

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P