banner1199

banner1197

'Sylvia' balesi sahnede

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), bu dönem ikinci yeni bale olarak konusunu İtalyan şair Torquato Tasso'nun Yunan mitolojisinden esinlendiği 'Aminta' adlı masalsı metninden alan Sylvia Balesi'nin, 19.yüzyılın önemli bestecilerinden Leo Delibes’in eşsiz müziği ve daha önce İzmir’de sahnelediği çok başarılı bir Don Kişot yapımı ile izleyicileri fetheden Fransız yaratıcı Marc Ribaud’un yine ilk kez İzmir Devlet Opera ve Balesi için yarattığı özgün koreografisi ile 26 Şubat 2015 Perşembe saat 20.00'de Kadıköy Süreyya Operası'nda ilk gösterimini (prömiyer) sergiliyor.

KÜLTÜR SANAT 24.02.2015, 15:08 24.02.2015, 15:09
'Sylvia' balesi sahnede
Sylvia balesini Nüket Sevgen sahneye koyuyor. İDOB orkestrasını Elşad Bagırov yönetiyor. Balede Nuri Arkan, Melih Mertel, Oliver Spence, Olcay Tunceli, Zuhal Karaca, Deniz Kılınç, İlke Kodal, Melike Manav, Müge Bayramoğlu, Ebru Cansız, Ebru Mıhçıoğlu, Nicole Hartman, Batur Büklü, Deniz Özaydın, Ömer Erenler, Erhan Güzel, Onur Tunay, Gizem Bodur, Çağrı Çekiç, Berfu Elmas, Hüma Ersel, Elif Gültekin, Maya Ito, Leyla Jackson, Ayşe Kıran, Işık Kuka, Zeynep Serpen, Merve Topaldemir, Sanem Şilliler, Özlem Bingöl, Naz Kurtuluş, Eda Yeker, Can Bezirganoğlu, Mutlu Cankup, Cüneyt Çelik, Alican Güçoğlu, Ürün İndere, Sinan Kaymak, İbrahim Türkkan, Deniz Polat, Aslı Günenç, Gamze Hopanoğlu, Zeynep Alev İşçimenler, Hüma Işsever, Melis Kalfagil, Melis Kolçak, Buket Polat, Tunca Bakan ve Gazi Öztekin rolleri paylaşıyor.

İlk kez 1876'da Paris'te sahneye konulan ve yıllar önce Ankara’da Türkiye prömiyeri yapılan romantik bale Sylvia’nın İstanbul’da 40 yıl sonra sergilenecek olması ilgi çekiyor. Bale tarihinin en önemli yapıtlarından biri olan Sylvia konusunu; Doğa ve Av Tanrısı Diana’nın avcılarından aşka inanmayan inatçı güzel Sylvia’nın, Aşk Tanrısı Eros'un okuyla yaralanmasının ardından ona aşık olan çoban Aminta ile Artemis tapınağında kavuşmalarına kadar yaşadıkları mücadelelerinden alıyor. Eros’un etkilediği çift sonuçta her zorluğu yenecek, aşk yine galip gelecektir. Balenin dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, ışık tasarımını da Müfit Özbek gerçekleştirdi.


ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P