banner1199

banner1197

Yırca ve Validebağ direnişleri belgesel oldu

Yönetmenliğini Kazım Kızıl'ın üstlendiği Yırca direnişni anlatan Ölmez Ağaç ile Hakan Tosun'un yönettiği Validebağ direnişini anlatan 'Hayat Var' belgeseli, 21 Şubat'ta İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde ilk kez izleyiciyle buluşuyor. Belgesellerin gösterimi, 30 il, 5 ülkede eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

KÜLTÜR SANAT 16.02.2015, 11:33 16.02.2015, 11:35
Yırca ve Validebağ direnişleri belgesel oldu
ZİNCİRLERİNİ KAYBETMEKTEN KORKMAYANLARIN ÖYKÜLERİ
“Bizi tanıyın. Bizim kaybedecek bir şeyimiz yok. Gecekondularımız var ve sizin bize vurduğunuz kelepçeler, zincirler var. Tek kaybedeceğimiz o ve onu kaybetmekten korkmuyoruz.”

Bu sözler, Soma Yırca köyündeki direnişi anlatan 'Ölmez Ağaç' belgeselinden kısa bir alıntı. Biri kırsaldan diğeri ise kentten, geçtiğimiz yıla damgasını vuran iki direniş, Yırca ve Validebağ'da yaşamı savunmak adına yapılan eylemler belgesel oldu. Yönetmenliğini Kazım Kızıl'ın üstlendiği Yırca direnişni anlatan Ölmez Ağaç ile Hakan Tosun'un yönettiği Validebağ direnişini anlatan 'Hayat Var' belgeseli 21 Şubat'ta İf İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivalinde izleyiciyle buluşacak.

BELGESELLER 30 KENT, 5 ÜLKEDE AYNI ANDA GÖSTERİLECEK
Türkiye'de 30 kentte eş zamanlı gösterime girecek belgeseller, Girne, Gümrü, Erivan, Kudüs ve Ramallah gibi kentlerde de aynı anda gösterilecek. Gösterim sonunda 5 ülkeden izleyicilerin katılacağı canlı bağlantılarla belgeseller hakında söyleşiler gerçekleştirilecek. İlk kez gösterilecek olan 40'ar dakikalık Yırca ve Validebağ belgeselleri, festival yönetiminden tam not aldı. Validebağlıların da katılımıyla Beyoğlu Fitaş sinemaları 1. Salonda gerçekleştirilecek olan gösterimin başlama saati ise 12.00. Alakır Nehri Kardeşliği'nin ev sahipliğinde Antalya'da gerçekleştirilecek gösterimlerin adresi ise Kaleiçi'ndeki N'sin Kafe.

KIRDAN KENTE YIKIMA KARŞI DİRENİŞTE KADINLAR ÖNDE
Dünyanın her yerinde, yeşilin peşinde, özgür yaşam alanları için direnen, hayatın gücü için ilham veren insanlar var. 'Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi Belgeseli’nde Soma Yırca’nın köylüleri bir yandan zeytin ağaçları için direnirken, diğer yandan doğayla iç içe yaşamanın getirdiği sade bir bilme haline, bir sevme haline davet ediyorlar izleyiciyi. Validebağ Direnişi ise İstanbul’un Anadolu yakasından, Üsküdar Belediyesi’nin 354.000 m² alan içindeki Validebağ korusunun hemen sınırında, yeşil alan olarak ayrılmış küçük bir toprak parçasına dinî bir tesis inşa etme kararından sonraki direniş günlerine götürüyor izleyicisini. Çadırlarda ve sokakta bilfiil 35 gün süren Validebağ direnişinde en ön safta kadınlar yer alıyor.

ANADOLU'NUN DİRENİŞİNİ KAYIT ALTINA ALAN YÖNETMENLER
2011 yılında çektiği 'Büyük Anadolu Yürüyüşü' (2011) ve 2013 tarihli 'Dönüşüm' gibi belgeselleriyle tanınınan Yönetmen Hakan Tosun, filmlerinde kırdan kente Türkiye'nin pek çok bölgesinde yaşam alanlarını korumak için yıkım politikalarına karşı direnen yurttaşların öykülerini yansıtıyor. Validebağ Direnişi, Tosun’un son belgeseli. Fotoğraf ve video aktivisti Kâzım Kızıl ise KameraSokak üyesi. 2014 tarihli 'Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi' Kızıl’ın son belgeseli.

Bu yıl 14'ncüsü gerçekleştirilen festival kapsamındaki gösterimler ve diğer ayrıntılar bu bağlantıdan takip edilebilecek.
http://www.ifistanbul.com/tr/if2/if2-nedir-nerelerdedir/index.asp

Yusuf Yavuz
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P