banner1199

banner1197

06.12.2015, 17:21

Menemen ve savaş

Üniversiteyi evinden uzak okuyan her erkeğin temel menüsünde yer alır menemen. Yapımı kolay ama makarnadan pahalı olduğu için lüks sayılır. Ben biberleri genelde daha kalın halkalar halinde doğrarım. Tereyağını erittikten sonra biberleri tenceremize atarız yumuşamasını bekleriz. Rendelenmiş veya tercihen küp küp kesilmiş domatesleri ekleriz. Kısık ateşte domatesler suyunu salarken kıvamlısı için kişi başı iki sulusu için bir yumurtayı kırarız. Para durumuna göre sucuk, kaşar gibi yan malzemeler eklenebilir. Bazıları pastırma da koyuyor ama bence pek yakışmıyor.

SLAVLAR LUTENİÇA DER

Slavlar için menemen genelde kışlık bir hazırlıktır. Luteniça adını verdikleri kışlığa yumurta kırmazlar, biberle domatesi kavurup kavanozlara veya torbalara koyup dondurucuya yerleştirirler. Malum Slav coğrafyası özellikle Rusya çok soğuk olduğu için yazdan hazırlık yapılır. Luteniçanın yanına yumurta haşlanabilir yada çözülmesi beklenip yumurta kırılır. Bana göre luteniça Slav menemenidir. Din farklılığını görmezden gelip domuz etini çıkarırsak Türkler ve Slavların yemek kültürü neredeyse aynıdır.

SAVAŞ MERAKI

Belki bu basit yemekler için tarif vermeye bile gerek yok ama bazen çok basit şeyler bile anlaşılamıyor yada anlaşılmak istenmiyor. Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizden savaş çıkarmaya çalışanlara da menemen kadar basit anlatmaya çalışıyorum durumu. Menemen yahut luteniça için ne lazım? Domates, biber, yumurta, yağ ve pişrmek için enerji mesela doğalgaz. Domates, biber ve yumurta Türkiye'de bol, enerji de Rusya'da var. Daha açık anlatımla ne Rusya Türkiyesiz ne Türkiye Rusyasız olmaz. İkisi birbirine düşman olursa menemen bile basit olmaktan çıkar. Öyle tezekle ısınırız, kömür yakarız falan boş muhabbet çünkü biz elektrik üretimimiz veya çoğu fabrikamız için bile doğalgaz kullanıyoruz. Rusya komşu, Rusya yakın ve en kaliteli doğalgaz onlarda. Katar katar turnalardan bize selamdan öte birşey de beklemesin kimse. Azerbaycan selamını eksik etmez ama Moskova'yla da ilişkilerini bozmaz. Katar'ın sıvılaştırılmış doğalgazı da ancak Saray' a yeter. Savaş çığırtkanlığı yapanlar ister Türkiye ister Rusya'da olsun boş muhabbet içindeler. Bu karışık ortam ancak Türkiye'de bölge gerçeklerinden uzak olanları bitirir. Bölge gerçekleri de menemen tarifi kadar basittir. Bölgemiz menemeni hamburgere tercih eder. Türkiye'nin ithalat ve ihracat rakamlarına bakın görürsünüz. İlk 10 ticaret ortağımız bölgemizden... Otomobil ve teknolojik ürünlerle angus adı altında aldığımız bufaloları listeden çıkarırsak domates, biber,enerji, yani yaşamak için gerekli olan bütün elementler ateş, su, hava, toprak bölgemizde, bizde, komşularımızda. Ötesi bir yerlerden element uydurmaktan öte gitmez.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P