banner1199

banner1197

11.02.2013, 11:39

Merk Ber Emrika!*

İslam Devrimi'nin 34. yıldönümünde milyonlarca İranlı Amerika'ya meydan okudu. Başkent Tahran'ın Azadi (Özgürlük) Meydaninda yapilan kutlamalara milyonlarca İranlı katıldı. ABD'nin ambargosu ve İsrail'in saldırı tehditi altındaki İran'da uçsuz bucaksız coşkulu kalabalık tepkisini sık sık "kahrolsun Amerikan" ve "kahrolsun İsrail" sloganları atarak dile getirdi. ABD'nin müzakere çağrısına yanıt veren İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad 'İran halkına silah dogrultmaktan vazgeçerseniz müzakereleri başlatırım' dedi.

DİNİ TÖREN DEĞİL, MİLLİ BAYRAM

Kutlamalar için davet edildiğimiz başkent Tarhan'dayız. Azadi Meydanı'nda gerçekleşen devasa kutlama görülmeye değer. Sabahın erken saatlerinde caddeler dolmuştu bile. Azadi Meydanı'na çıkan dokuz ana caddede kilometrelerce insan seli oluştu. Öncelikle şunu belirtmekte yarar var, kutlamalar dini tören değil. Milli bayram havasında gerçekleşiyor. Milyonlarca İranlıyı coşkulu şekilde sokağa çıkaran şey sadece 34.yıl kutlaması değil elbette. Ellerde taşınan pankartlara ve atılan sloganlara da bakıldığında bu durum net bir sekilde görülüyor. İranlılar tehdit altındaki vatanlarına sahip çıkmak için alanlara çıkıyor.

ULUSAL BİRLİK VURGUSU

Dini liderlere sahip çıkan pankartlar da taşındı elbette. Farsi, Azeri, Yezidi, Kürt... Hangi etnik kökenden ve mezhepten olursa olsun İranlılar saldırılara karşı sonuna kadar direneceklerini haykırdılar. İngilizce, İspanyolca, Fransızca taşınan "Sonuna Kadar Direneceğiz" pankartı bu kararlılığı ifade ediyordu. Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın konuşması da aynı kararlılığı yansıtıyor. İran Cumhurbaşkanı'nın "ulusal birliğimizi koruyacağız. Biz ulusal birliğimizi korudukça düşmanların planları boşa çıkacaktır" sözleri İran'ın hangi siyasetlerle direndiğini gösteriyor.

KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMANIN ÖZGÜVENİ

Caddeleri dolduran milyonların yüzünden müthiş bir özgüven okunuyor. Şerden hayır çıkarmışlar. Ambargoya karsı milli savunmayı ve milli sanayiyi geliştirmişler. "Yıllardır abluka altında olmak, bize kendi ayaklarımız üzerinde durmasını öğretti" diyen Ahmedinejad bu özgüvenin kaynağını açıklıyor. Yürüyüş güzergahı boyunca İran'ın milli ucağı 'QAHİR 313'ün reklamları ve altındaki "bu uçak, İran ulusal gayretini ürünüdür" sloganı göze çarpıyor.

ELLERDEKİ BİLİMADAMI POSTERLERİ

İran'lılar bilimsel ve teknolojik gelişmeyi çok önemsiyor. Nükleer çalısmalar sırasında suikaste uğrayan bilimadamlarının posterleri neredeyse dini liderlerinki kadar yaygın şekilde taşınıyor. Çeşit çeşit posterler kadınların, çocukların ellerinde dalgalanıyor. Öldürülen nükleer fizikçiler "milli şehitler" olarak yüreklere kazınmış. Fizikçilerin öldürülmesinden sonra büyük üniversitelerde ilgili bölümler açılarak geleceğin nükleer fizikçilerinin yetiştirilmesi için düğmeye basılmış. Ahmedinejad da konuşmasında nükleer çalışmalara ve bilimsel gelişmeye özel yer ayırdı.

''SİLAH DOĞRULTMAKTAN VAZGEÇİN"

Müzakerenin karşılıklı saygı ve adalet esasına göre olursa bir anlam ifade edeceğini belirten Ahmedinejad, ABD'ye ''Silahınızı İran halkına doğrultmaktan vazgeçin" çağrısı yaptı. Silahlı tehditten vaz geçilirse müzakerelerin başlayabileceğini belirten Ahmedinejad, ''İran'ın nükleer güç olması engellenmek isteniyor. Ama bugün artık nükleer bir gücüz'' diye konuştu. Yakında 36 bin kilometre irtifada uzaya yeni bir uydu göndereceklerini duyurarak dosta düşmana mesaj verdi.

YÜKSELEN AVRASYA

İran halkının yüzünden okunan özgüvenin içi boş değil. Yıllardır ambargolara karşı 'ekonomide, savunmada ve sanayide izlenen milli politikaların' yarattığı bir özgüven var. İçeride milli politikalarla beraber dışarıda da onun tamamlayanı olarak İran yüzünü Avrasya'ya dönmüş durumda. Geçtiğimiz günlerde İstanbul'a gelen İran Dışişleri sözcüsü Mihmanperest'in 'batı çöküşe gidiyor, Avrasya ise sürekli gelişiyor' sözü burada kanıtlanmış gibi.
Türkiye de çöküşün değil gelişen uygarlığında safında yerini alacaktır. Parçalanmamalı, ayaklar altında kalmamak için bu seçim yapılacaktır. Tabii ki göstermelik 'Şangay 5'lisi' çıkışlarıyla değil, gerçek tam bağımsızlıkçı politikalarla olacak bu.

*KAHROLSUN AMERİKA!

Adnan Türkkan
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (10)
nuray demirel 7 yıl önce
ırannın demokrasisi ile uğraşanlar otursun kendisine baksın,haham başı sahte cd lerle vatan severleri tutuklattıklarını söylediği halde hala gık yok pkk ile barış çılıkları atıyorlar,ıran uzay çıktı türkiye ne yaptı cari açık ve sıcak para ile yönetilen ülkenin satılan toplarkları olmayan demokrası hala ıranda hukuk yok denmesi akılsızlığın dik alasıdır,israil ve abd ye karşı duran kim var tgb ve işçi partisi birde milli anayasa formu
bilge başhan 7 yıl önce
ah bir de kendi ülkelerinde kadınlara-eşcinsellere yaptıkları zulmü yoketseler!
Turabi 7 yıl önce
küresel baskıların ve kuşatmaların,ülkelerin milli bağımsızlıklarını elimine ettiği zamanımızda,aynı kıtayı paylaşan ülkeler kendilerinin milli çıkarlarını kouyarak ve kıta komşularınında milli çıkarlarına saygı göstererek ancak küresel canavarlarla başedebilirler.bu bağlamda özü emperyalizm (abd) karşıtı olan iran devrimini selamlıyorum.milli bağımsız ülke olma hedefi giden sizlerinde,milli bağımısızlık bayramlarının kutlandığı günde yanlarında olmanızdan dolayı sizleride kutluyorum.
durmuş ünal 7 yıl önce
her ülke iran halkı gibi karşı duracak emperyalizme
sydneyden turan 7 yıl önce
bir zamanlar bu akplilerde amerikan dusmaniydi ne kadar kof insanlarmiski aninda cark ettiler. dunyanin gelmis gecmis en buyuk islam dusmani amerika sozde muslumanlari parmaginda oynatiyor yazikki ne yazik.....
Ya Ali Medet 7 yıl önce
allah cc iranın yardımcısı olsun. onurlu direniş sergiledikleri için iran halkını kutluyorum büyük şeytan amerikaya karşı tek boyun eğmeyen ülke
aysun guler 7 yıl önce
cok uzgunum ve az once canli yayin teketek,te konustu basbaka bukadar duyarsiz olmasi bu kadar rahat olmasi hic normal degil ve nereye gidecek bu durum bilemiyorum ve elimden geleni yapiyorum sadece yuruyuse cikamiyorum cunku 6.5 yasinda kizim var ona birsey olmamasi icin . ve ben inanin bu topraga canimi veririm kayitsiz sevgiler
Yusuf Oskan 6 yıl önce
bravo cesur yurek, sapka cikariyorum, hic helal dermiyim? tekrar tesekkurler, yazinizdan haz duydum ve yuregime su serpildi.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P