banner1199

banner1197

23.09.2015, 14:25

Putin, Erdoğan görüşmesi sonuçları

Tayyip Erdoğan akıntıya kürek çekemeyeceğini iyice anlayacak. Putin ile Erdoğan arasında yapılacak görüşmenin temel sonucu bu olacak. Akıntı, yer altından geliyor ve Türk ismini taşıyor. Kimin siyaset ustası olduğu aşağı yukarı benzer süreler içinde ülkelerini yöneten iki lider arasında oldukça belirgin. Putin döneminde Rusya, akıntıya karşı kürek çekmek yerine gerçekçi politikalar izledi ve ülke bugün geldiği noktaya ulaştı. Bakmayın bazı çevrelerin Rusya ekonomisinin zorda olduğunu söylemesine, Moskova'nın ekonomik eli hem ABD hem de AB karşısında çok daha iyi çünkü kaynaklarını kontrol ediyor. Doğalgaz ve petrol gibi temel ihraç ürünlerinin kontrolü devletin elindeyken Rusya istediği taşları kullanabiliyor. Petrol fiyatlarındaki düşüş ilk bakışta Rus ekonomisini etkiler gibi göründü ama Putin için son dönem icraatı çok önemli. Son dönem icraatı bölge için devasa bir formül olan Türk Slav birliğinin temel taşı olacak. O kadar ki; isim bile büyük birliğe işaret ediyor: Hat Türkiye yani Türk, kaynak Rus gazı yani gaz akımı. O yüzden Rus gazını Avrupa'ya taşıyacak olan projeye Türk Akımı adı verildi. Hattın geçeceği rota oldukça önemli. Rusya'dan başlıyor, Türkiye ana rota oluyor ve Trakya'da bir vana ile kontrol noktası kuruluyor. Hat Yunanistan'dan geçerek, Makedonya'ya oradan da Sırbistan ve Macaristan'a ulaşıyor. AB ve ABD açısından sıkıntı büyük çünkü AB ile sıkıntılı olan iki AB üyesi Yunanistan ve Macaristan ile AB kapısında bekletilen Makedonya ve Sırbistan söz sahibi oluyor. Türkiye'de AB karşısında büyük söz hakkı kazanırken ABD soğuk savaş döneminde kazandığı Türkiye'yi kaybediyor. Türkiye ile Rusya tıpkı Kurtuluş Savaşı dönemimizde olduğu gibi karşılıklı çıkar çerçevesinde buluşuyor. Tek tek ülkelere bakarsak Putin Erdoğan Zirvesi, Putin Obama Zirvesi'nden bile önemli oalacak.

Rusya
Zirve'de Rus tarafı Türk Akımı için imzaların atılması gerekliliğinin altını çiziyor.Bu sayede Ruslar doğalgazlarını sıvılaştırıp güvensiz ve pahalı olan tankerlerle taşımaktan kurtulup doğrudan AB'ye ulaştırabilecek. Hem zaman hem para anlamına gelen bu hamle ile Türkiye gibi dev bir ülkeye yaklaşırken Güney Slavya'ya da ekonomik desteğini sağlayacak.

TÜRKİYE
Türk Akımı'ndan en karlı çıkacak ülke belki de Türkiye olacak. Türkiye hem doğalgaza çok daha ucuza ulaşacak hem de AB karşısında eline koz geçecek. Dahası ABD'nin "küçük Amerika" dayatmasından kurtulacağı gibi Trakya'daki vana sayesinde AB ülkelerini titretecek bir güce sahip olacak. Balkanlarla yaşanacak yakınlaşma da cabası. YUNANİSTAN
Çipras'ın yeniden kazanması çok önemli. Son dönemde belki AB karşısında bazı tavizler verildi ama bunda Türk Akımı'nın gecikmesinin etkisi büyük oldu. Şimdi yeniden Çipras kazandı ve projenin kıymetini biliyor. Rusya ile yakın ilşikileri olan Çipras'ın partisinden 3 Türkün meclise girmesi de başka partiden 1 vekilin önünü açtı. Yunanistan şimdiden sıcak hava dalgası yayıyor. Akım, Yunan ekonomisine can verecek.

MAKEDONYA
Düşman kardeşi Yunanistan'la yakınlaşma fırsatı doğdu. Türk Akımı sayesinde Atina'nın Makedonya'yı resmen tanıyabileceği söyleniyor. Büyük İskender tartışması bitme noktasına gelebilir. İlginç nokta Makedonya'nın Yunanistan karşıtı milliyetçi iktidarının Türk Akımı'na açık destek vermesi. Makedonya, Bulgaristan'dan cesur çıktı ve AB ile ilişkilerin bozulması pahasına Rusya ile ön anlaşma imzaladı.

SIRBİSTAN
Belgrad Türk Akımı için en hazır ülke. Zaten kuzey ve güney slavları böyle bir gelişmeyi bekliyordu. Belgrad akım için inşaat noktalarını bile belirledi. Son imzalar bekleniyor. Sırbistan için Türk Akımı bir devlet politikası.

MACARİSTAN
Başbakan Urban'ı aşırı milliyetçi olmakla suçluyorlar ama Urban Türk Akımı için can atıyor. Suriye konusunda ABD ve AB'den farklı düşünüyor. Suriyeli kaçakları kabul etmiyor.

AB
Brüksel, Berlin, Paris, Londra dondu kaldı. Türk Akımı'nın konuşulması bile panik yarattı. Akıma karşı kürek de çekemiyorlar çünkü AB ekonomisi yani fabrikaları doğalgaza bağımlı. Akımın geçeceği rotaya bakınca herşey anlaşılıyor. AB'nin dışladığı ve küçük gördüğü Avrasya ülkeleri AB'nin temel enerji kaynağının sağlayıcısı olacak.

ABD
Washington için söylenecek tek şey var kontrol kaybı. AB enerji yüzünden Balkanlar ve Avrasya hat sayesinde ABD'ye mesafe koyacak. İmparatorluk hayali büyük imparatorluklar hattına çarpacak. Rusya, Türkiye, Makedonya, Macaristan... Birileri imparatorluk mu dedi? Türk Akımı ve tarihi imparatorluklar hattı.

SURİYE'YE GELİNCE
Erdoğan giderken "Rusya'nın, Suriye konusundaki tavrı bizi üzüyor" dedi ama üzüle üzüle Beşar Esad'ın direnişini tanımak zorunda kalacak çünkü akıntıya yani akıma karşı kürek çekemez. Rusya IŞİD'e karşı birlikte savaşalım derken PYD'yi de hedef alacağını gösteriyor. Rusya, Suriye'yi böldürtmeyecek ve ABD'nin IŞİD bahanesiyle PYD'yi yani PKK'yı desteklemesine izin vermeyecek. Akım bunu gösteriyor. Uzun bir yazı oldu belki ama uluslararası durum bu. Putin Erdoğan görüşmesinin kırmızı çizgisi Türk Akımı sonuçları da yakında ortaya çıkacak.
Yorumlar (1)
turkgucu 4 yıl önce
çok güzel bir yazı inşAllah turk akımı gerçekleşir. emperyalizm anadoluda son bulur umarım.
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P