banner1199

banner1197

24.11.2015, 15:59

Rusya krizi ve yeni kabine

En baştan yazayım, Rusya Türkiye'yle çatışmaya girmeyecek. Ayrıca yeni kabine tam tersine işaret ediyor. Türkiye ile Rusya arasındaki yeni dönem Suriye krizi veya Türkmen meselesinin çok ötesinde. Tayyip Erdoğan ile Vladimir Putin'in yeni dönemde ortaya koyduğu işbirliği alanını görmeden edemeyiz. Bizim aydınlar her yazılarında ve söylemlerinde "enerji savaşlarından" ve enerjiyle ilgili çatışmalardan bahsederler. Haklılar ama bazı gerçekleri ya göremiyorlar yada saplantılarının esiri oluyorlar. Putin yönetimi elbette Suriye konusunda Türkiye ve batı bloğundan farklı düşünüyor ancak bir gerçeği görmek lazım Türkiye'de Suriye konusunda batıyla farklı düşünüyor ve farklı hareket ediyor. Bugün Ankara, yani Türk Devleti ne ABD ve AB'yle ne de Rusya ile aynı cephede değil. Batı bloğu gibi Esad'ı PKK devirecekse biz PKK'ya istediğini veririz de demiyor Rusya gibi "Esad'lı çözüme" de yanaşmıyor.

ESAD HARCI

Elbette Esad'sız bir çözüm mümkün değil çünkü Suriye'nin harcı Esad'tır. Esad olmazsa Suriye dağılır, Türkmenler bile bölünür. Çok sevdiğim bir dostum vaktiyle yaptığım bir programı hatırlattı. O programa Suriye'den kaçmak zorunda olan bir Şii Türkmen ailesi katılacaktı ancak katılamamıştı. Sonradan ailenin tehdit edildiğini öğrendik çünkü o aile Aksaray'a yerleşmişti ve IŞİD tarafından tahdit edilmişti. Bugün Türkmen Dağı'nda yaşanan olaylara bakıldığında Esad karşıtı Türkmenler'in zulme uğradığı söylenirken Esad'a yakın Türkmenlere kimse ulaşmıyor. Batı'nın ve batı propagandasının hızarı Türkmenleri bölmek üzerine çalışıyor. Oysa Rusya ve Suriye doğal olarak Suriye'nin bölünmesine karşı operasyon yapıyor. Düne kadar ne Irak'ta ne de Suriye'de Türkmenler Şii ve Sünni olarak ayrılmazdı en azından bu ayrım siyasi bir bölünme olarak karşımıza çıkmazdı çünkü "rejim" diye saldırılan Baas yönetimleri birliği sağlıyordu. Hata şudur: Saddam'ın Baas'ı sünni, Esad'ın Baas'ı alevi diye ayrım yapılırsa birlik harcı bozulur ve önce Türkmenler bölünür. Bu nedenle Rusya ve Suriye operasyonları esas olarak Suriye'nin kuzeyinde var olan belirsizliği ortadan kaldırıp yeniden Suriye Devleti'ni komşumuz yapacaktır. Bu yüzden batı propaganda hızarı Türkmenleri bölerek Türkiye'yi Suriye ve Rusya karşıtı cepheye çekmeye çalışıyor.

GELELİM KRİZE

Bölge gerçekleri Türkiye'yi batı bloğundan kopardı. En azından açılım süreci yerine Türkiye'nin sınırlarını koruyacağı ve bölücü, yobaz terörüne karşı savaşacağı cepheye çekti. ABD'nin çıkmazı karışık yapıya neden oluyor. Bir yandan İncirlik'ten uçaklar kalkıyor ama bir yandan da Türk Ordusu Obama'nın "kara gücü" nü vuruyor. Saray Esad'a karşıyım diyor ama bir yandan da IŞİD'e operasyonlar yapılıyor. Rusya ve Suriye, Suriye'nin bölünmesine karşı. Bu durumda Rusya ve Suriye PYD'yi yani PKK'yı yanına alıp IŞİD'e karşı savaşıyor tezi saçma. PKK, Suriye'yi bölmek istemiyor mu? IŞİD, İslam Devleti diyerek Suriye'yi bölmek istemiyor mu? PKK ve IŞİD aynı zamanda Türkiye, Irak ve İran'ı da bölmek istemiyor mu? Bu durumda Türkiye, İran, Irak ve Suriye'nin düşmanı ortak. Stratejik olarak ortak düşmana karşı Rusya'da tavır alıyorsa Türkiye ile Rusya'da dolaylı olarak birbirine yakın mevzilerde duruyor. Türkiye ile Rusya arasında hemen bir ittifak kurulmasını kimse beklemesin ama büyük bir krizi de kimse beklemesin.

RUS AÇIKLAMALARI

Rus tarafı uçak düştükten sonra hep temkinli açıklamalar yaptı. Önce uçağı "aşağıdan füzeyle vurdular" dedi. Türkiye ısrarla "hava sahamız ihlal edildi ve düşürdük" deyince Ruslar'da önce ihlali yalanladı ama yavaş yavaş ihlal konusunu araştırmaya başladı. Rus ajansları, Türkiye'yi suçlayan açıklamalr yapmadı tam tersine Kremlin'in temkinli söylemlerini duyurdu. Türk Ordusu'da "milliyeti belli olmayan uçak düşürüldü" diyerek hedefin Rusya olmadığını ancak bir devlet kararını uygulayarak angajman çerçevesinde hareket ettiğini açıkladı. Lavrov'un Türkiye ziyareti öncesinde yaşanan olayı büyütmek için batı propaganda makinesi hızla çalışıyor ancak ne kadar başarılı olacak göreceğiz. Bence istedikleri olmayacak.

KABİNE'DEKİ İŞARET

Yeni Hükümet açıklandı. Yeni Kabine'de önümüzdeki dönem Türk Rus ilişkileri için çok önemli bir işaret var. Berat Albayrak Enerji Bakanı oldu. Yeni dönemde Rusya ile Türkiye arasında daha çok enerji ilişkileri konuşulacak ve "Türk Akımı" için ciddi adımlar atılacak. Saray, Türk Akımı'nı Türkiye'den yürüteceek şirketin Çalık Grubu olmasını istiyor. Damat Albayrak hangi şirketin Genel Müdürüydü? Çalık Grubu'nun. Şimdi hangi göreve geldi? Enerji Bakanlığı. Ne tesadüf değil mi? Kabine, Rus uçağı düştüğü gün açıklandı ve Berat Albayrak isminden geri adım atılmadı. Bir önerim var... Lütfen Rusların resmi haber ajansı Sputnik'e bakın. Arama motorlarına Sputnik yazın Türkçe olarak çıkacaktır. Türkiye ile ilgili haberlerin yüzde 70'i "Türk Akımıéyla ilgili. Ana sayfadan verilen haberlerde Rus uçağının düşmesinden çok eski tarihli "Türk Akımı" haberleri var. Bu durum Rusya'nın düşen uçağından ve Suriye'deki anlaşmazlıklardan çok enerji işbirliğiyle ilgilendiğini gösteriyor. "Türk Akımı" projesi çöpe gitmedikçe kimse Türkiye ile Rusya arasında büyük bir kriz çıkacağını sanmasın.

Teoman Alili
ulusalkanal.comtr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P