banner1199

banner1197

07.10.2015, 16:20

Rusya ne yapıyor?

"Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz" Suriye meselesinde bugüne kadar hep bu söz geçerli oldu. ABD ve müttefikleri hep laf üretip Beşar Esad'ı devirebileceklerni sandılar ama bu kez sert kayaya çarptılar. Amerikan politikası zaten tarihleri boyunca hep strateji hatalarıyla doludur. Vietnam, Küba hatta müttefikleri sağlam olmasa 2. Dünya Savaşı'nda bile hatalar yaptılar. Hiç beklemedikleri zamanda yedikleri Pearl Harbour Baskını bile ABD askeri stratejisinin ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. Normal bir durum çünkü ABD adı üstünde bir birleşik devlet ve devlet yapısı içinde aslında çok farklı etnik yapılar var. Eyaletler sistemi handikap üstelik karşısında kadim devlet geleneği olan ülkeler var. İran Pers, Rusya Slav, Arap ülkeleri malum ve nihayet aslında hep vaadedilmiş toprakların merkezi olarak gördükleri Türkiye, imparatorluklar kurmuş, dünyayı yönetmiş ve elbette bu süreçlerde siyasi ve askeri stratejilerini kurumsallaştırmış ülkelerdir. ABD'nin açmazı burada. Irak bataklığından hala çıkamamaları aslında çok basit bir temele dayanıyor. Irak'ı birlikte tutan şey laiklik ve Baas Partisi'ydi. Baas iktidarı sırasında belki baskıyla ama sonuçta laiklikle Şii Sünni veya Arap Kürt ayrışmaları öne çıkamadı. Irak devlet yönetimi buna izin vermedi. ABD'nin hesap hatası ise Irak'ı yönetenlerin etnik baskıyla ülkeyi yönettiğini sanmasıydı. Oysa Irak yönetimi içinde Sünni, Şii hatta hıristiyan ve dahi Arap, Türkmen, Kürt temsilciler de vardı. Irak bayrağı bile ülkede yaşayan etnik yapıları temsil eden üç yıldızdan oluşuyordu. ABD etnik kışkırtmayı yaparken aslında Kürt gruplar içinde de sadece Barzani ve Talabani ve aşiretlerini kontrolü altına alabildi. Irak'ın güneyinde yer alan Şii grupların ise ABD'nin kadim düşmanı olan İran'la bağlantısı görmezden gelindi. Daha doğrusu ABD stratejistleri şiilerin Ayetullah makamını dahi bilmedikleri için İran'a yeni bir dost kazandırdıklarını farkedemediler. Şimdi İran'ın yanında Irak'ın çoğunluk yönetimini oluşturan şiilerle birlikte Lübnan Hizbullah'ı ve Suriye de var. Buna açık bir Rus desteği de eklenince ABD müslüman kardeşler ve vahabi selefilerele ittifaka mecbur kaldı. Bu durum kontrolsüz güç olarak değerlendirilebilecek olan IŞİD ve benzeri örgütleri yarattı ve güçlendirdi. Üstelik PKK'da ABD'nin müttefiki konumuna geldi ki IŞİD'e karşı savaştırabilecek bir kara gücü oluştu. İşte Rusya bu süreci izledi ve Esad yönetimine desteğini alt perdeden yürüttü.

RUSYA HER ADIMI PLANLI ATTI
Süreç aslında Rus planını ortaya çıkarıyor. Sanırım geçmişi günümüze maddelerle taşıyarak daha anlaşılır olabiliriz.
1.Putin yönetimi ilk iş olarak ülkesinin kaynaklarını millileştirdi.
2.Milli ekonomi sayesinde ülke rahatladı.
3.Uluslararası anlamda hareketlilik başladı ve ilk adım olarak Çin'le stratejik ortaklık kuruldu.
4.Orta Asya ülkeleri ortaklığa dahil edildi.
5.Rusya, Irak savaşına doğrudan katılamdı ama savaş sonrasında doğacak kaos ortamını yakından takip etti.
6.ABD bölge bataklığında çırpınırken Rus tarafı hem İran'la ilişkilerini sıkılaştırdı hem de müslüman dünyayla yakınlaştı. Moskova İslam Konferansı Örgütü'ne dahil oldu. (Son olarak Moskova Merkez Camii'ni restore etti ve hizmete açtı.)
7.Türkiye'yle ilişkilerde hiçbir zaman sert düşman tavrı almadı tam tersine Türk Cunhuriyetleri'ni de yanına alarak denge politikası izledi.
8.Gürcistan ve Ukrayna merkezli NATO saldırılarına karşı sert ve net cevaplar verdi.
9.Çeçen ayrılıkçılığına geçit vermedi ve aynı anda “uluslararası terörün bölücü ve aşırıcı terörö” olduğu tesbitini Şanghay İşbirliği Örgütü belgelerine yansıttı. Bu sayede PKK veya diğer ayrılıkçı bölücü terör gruplarına destek veren ülkeleri uluslararası anlamda terse düşürdü.
10.Suriye konusunda ABD ve müttefiklerinin hesap hatalarını iyi değerlendirdi. Bir yandan Türkiye ve AB'ye kaçak Suriyeli krizi yansıdı bir yandan da IŞİD ve PKK arasında çıkan çatışmalarla bölcü ve gerici terörün bölgeyi nasıl kötü etkileyeceğini gösterdi.
11.ABD ve AB'nin Rusya ve İran destekli Esad direnişine karşı çıkamaması ve Esad'ın savaş başarıları batı bloğuna güvenen terör gruplarında güvenszlik ve kaos ortamı yarattı. Bir türlü birleşemeyen Esad karştları ayrışmaya başlayınca BM nezdinde resmi yönetim olan Beşar Esad'a karşı çıkanlar BM çapında suçlu hale geldiler.
12.Şimdi Moskova hem süreç içinde elinde tuttuğu enerji kaynaklı ekonomik gücü hem de İran, Irak ve Hizbullah gibi etkili bölge ülkeleriyle ittifakı sayesinde silahlı operasyonu başlattı.

TÜRKİYE'NİN POZİSYONU

Tayyip Erdoğan hem PKK'yla mücadele edeceğim, hem IŞİD'le savaşacağım diyecek hem de Rusya'nın operasyonlarına karşı çıkacak. Bu mümkün değil. ABD'nin ve NATO'nun bataklığında boğulmak demektir. Esas olan Hava Kuvvetleri Komutanı'nın açıklamasıdır. Ne dedi: “Orta yoğunluklu bir savaşın içindeyiz” bunu söylerken de “iki düşman” vurgusu yaptı. Bu düşmanlar belli PKK ve IŞİD. Tablo net Rusya'da IŞİD'e ve elbette ABD'nin bölgede ki kara gücüne vuracak ve vuruyor. Obama, PYD'ye yani PKK'ya kara gücümüz dedi mi? Dedi. PKK, Rusya'nın operasyonlarına karşı mı? Karşı. Suriye ülkesinin bölünmesini ister mi? Hayır. İran ve Irak hatta son dönemde Barzani bile Rus operasyonuna destek veriyor mu? Evet. O halde gerçekten Rusya, Suriye'nin komşusu değil ama İran, Irak, Suriye ve Rusya, Türkiye'nin komşusu. Bu durumda ya eşbaşkan görevini sürdürecek ve NATO'yla birlikte çökecekler yada Türkiye Devleti'nin çıkarları esas alınıp yeni dünya kurulacak. Ha Rusya'ya nota falan veriliyor ya, bildik bir sözü hatırlatalım “ne notası bu, müzik notası mı?”

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
turkgucu 4 yıl önce
hehe müzik notası mı lafını yiyecek BOPçular gene süper bir yazı her şeyi özetliyor ancak bizim halkımız özürlü yandaş ve cemaat basını yüzünden beyni yıkanmış, Türkiyede çok az bir kesim gerçekleri idrak edebiliyor.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P