banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

22.03.2017, 12:29

Rusya neden Afrin’e girdi?

Eften püften resmi açıklamaları bir tarafa bırakırsak, Rusya’nın Afrin’e girmesinin üç ayrı sonucuvardır. Veya üç ayrı yorumu vardır.

Önce şunu ifade ederek başlayalım. Rusların Afrin Harekâtıyla. Fırat Kalkanı Harekâtının gidebileceği tüm alanlar sınırlanmış oldu.

Fırat’ın Batısında, yani Afrin’de Ruslar, Fırat’ın Doğusunda Amerika, PYD, YPG, Fırat’ın Güneyinde Suriye devlet ordusu var.

Biraz geriye gidersek, Rusya’dan gelen açıklamalar; hep şu yöndeydi; “Suriye topraklarında bir şey yapacaksan, Suriye devleti ile koordinasyon içinde yap”.

Buna ister Rusya’dan gelen talimat olarak okuyun isterseniz, öneri olarak…

Türkiye’nin Suriye’de Özgür Suriye Ordusu ile yapabileceği hiçbir harekat alanı kalmamıştır.

Eğer Türkiye gerçekten Suriye’de terörün sonlandırılmasını istiyorsa, Suriye Rusya ve Amerika ile resmi görüşmelerle yapmalıdır.

Suriye’de, terör örgütleriyle mesafe alma dönemi Türkiye için bitmiştir.

Rusya bu hareketiyle, sen ister Suriye ile anlaş istersen anlaşma, ben(Rusya) buradayım hamlesini yapmıştır.

Bir başka ifadeyle, Türkiye’nin Suriye ile birlikte, Suriye’deki terörü bitirme şansı kalmamıştır.

Çünkü Suriye’ye Afrin’den her türlü dalış bitmiştir. Menbiç’ten güneye dalış ise, Suriye devletiyle doğrudan çatışma demektir. Fırat’ın Doğusuna gidelim dersek, Amerikan devleti ile çatışma konumuna düşeriz.

Rusya’nın Afrin Harekatının, Amerika’nın Kürt koridorunu engellemesi bakımından olumlu diye baksak da, Fırat’ın doğusunu kabullenmiş olacağız anlamı çıkar.

Eskiden sadece Suriye’yi ikna etmek gibi bir konumumuz varken, şimdi hem Suriye, hem Rusya, hem de Amerika’yı ikna etmek konumuna geldik.

Rusya buraya bir kaç sebepten geldi. Birincisi Suriye ile Türkiye’yi masaya oturtmak için, ikincisi ve daha önemlisi; Karadeniz’e NATO gemileri ve Türkiye’nin Kırım konusunda, Rusya’yı işgalci olarak tanımlamasıdır.

Zamanında Mezhepçilik aklımızı başımızdan almasaydı, hem Türkiye’de 3,5 milyon Suriyeli mülteci olmayacaktı, hem de Suriye’de daha fazla söz sahibi olacaktık.

Bu saatten sonra, Suriye devleti ile masaya bile otursak, fazla bir anlamı olmayacak. Her şeyi zamanında yapmanın bir değeri olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Bundan sonraki sürecin, Rusya, Amerika ve Suriye devleti tarafından Türkiye’ye yapılacak, Fırat Kalkanı harekatına son verin çağrılarına cevap olarak gelişeceğini düşünmek gerek.

Bu çağrıya düşmanlarımızın hepsinin katılacağını bilmeliyiz.

Bülent Esinoğlu
[email protected]
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P