banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

13.01.2016, 12:20

Rusya, Türkiye'den ne istiyor?

Artık açık açık yazma zamanı geldi. Başından beri belli olanları kağıda dökelim de gerçekler perde arkasında kalmasın. Türkiye son yıllarda devlet politikası olarak Avrasya'ya yakın bir çizgi izlemeye başladı. Özellikle Balyoz ve Ergenekon tertiplerinin bitmesiyle birlikte bu sürecin hız kazandığı görülüyor. Hele FETÖ'ye karşı yapılan operasyonlar Türkiye'nin son zamanlarda Avrasya yanlısı tavrının en önemli işaretidir. Dikkat edilirse Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusu tamamen zıt olsa da Moskova, FETÖ operasyonları ve Türk Akımı projesinin su yüzüne çıkmasından sonra oldukça yakın bir tavır aldı. Türk Akımı'nın önemini daha önce defalarca yazdım o yüzden bu yazıda sadece Rusya için Avrupa ülkelerine gidecek gazın Türkiye, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan ve Macaristan gibi ülkelerden geçerek güvenli bir rota olacağını belirtmek isterim.

ESAS HEDEFLERİ TÜRKİYE Mİ?

Bir kere şunu söylemeliyiz; Rusya için Suriye belki Sibirya'nın uç noktalarından daha önemlidir. Suriye, Rusya'nın kadim müttefiki ve sıcak denizlere en rahat ulaştığı noktadır. Bu nedenle Irak veya Libya gibi hatta Yugoslavya gibi oldu bittiyle teslim edilmez. Daha çok Ukrayna ve Gürcistan'a benzer ki; oralar Rusya için interlandtır. Bu nedenle Suriye içinde operasyon yapan Rus uçağının düşürülmesi Ukrayna ve Gürcistan'da operasyon yapan Rus uçağının düşürülmesi gibidir. Rusya bu yüzden halen çok sert perdeden açıklamalar yapıyor ve Türkiye'yi hedef alıyor. Aslında hedef aldıkları merkez Türkiye değildir. Moskova başından beri uçağın düşürülmesi eyleminin Türk Devleti'nin bilinçli bir eylemi olmadığını biliyor. Türkiye'den eylemin gerçek failini açıklamasını ve bu sayede son zamanlarda girdiği rotayı netleştirmesini bekliyor. Bakınız Putin'in son açıklamasında bu durum çok açıktır. Putin diyor ki; "biz Türkiye'den özür bekledik ama onlar tam tersini yapıp NATO'ya gittiler" bu sözleri uçak düşer düşmez yapılan: "sırtımızdan hançerlendik" sözleriyle birleştirirsek Moskova'nın gerçek uyarısını görürüz. Kremlin, Türkiye'yle en yakın ilişkiye geçildiği dönemde AKP'nin yanlış siyasi manevralrını kaldıramıyor. Bu yüzden Moskova Türk Devleti'ni değil daha çok AKP'yi hedef alıyor. AKP'nin bu kritik dönemde önce doğru tavırlar alıp "Tayyip Erdoğan delkanlı adam" açıklamasına layık görülmesinden sonra Rus uçağının düşürülmesi konusunda "delikanlıca" çıkıp sorumluya işaret etmemesi ve bunu tam tersine Rusya'nın sorumlu olarak gördüğü merkeze yani NATO veya süperNATO'ya sarılmasını son zamanlarda gelişen ilişkilere ihanet olarak görüyor.

NATO, CIA, FETÖ, MOSSAD, PKK/IŞİD

Üst başlıkta Rusların önce Türkiye sonra bölge için tehdti olarak gördüğü yapıları sırasıyla yazdım. Ruslar bölgesel tehdit sıralamasını böyle yapıyor. Bu sıralama kafadan yapılmadı emin olabilirsiniz.
1. NATO, Rusya için her zaman tehdit merkezidir. NATO içinden bir ülkenin Rusya'ya yakınlaşması altın ötesinde değer taşır. Hele bu Ülke Türkiye olursa ve Türkiye neredeyse Şanghay İşbirliği Örgütü'nün kapısına geldiyse bu Moskava için inanılmaz önemlidir. Türkiye'nin Gürcistan krizi sırasında Karadeniz'i ABD gemilerine kapaması da bu kapsamda büyük önem taşıyordu. Gladyo'nun donanmamızı hedef almasında önemli etkenlerden biri de buydu.
2. CIA, Moskova'nın kadim düşmanı ve bölgede yoğun faaliyet halinde. Irak'ın kuzeyi, Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve belki de Rusya içinde bile çok yoğun. Putin'in eski bir KGB'li olduğu da düşünülürse CIA'yı nasıl bir tehdit olarak gördükleri ve o yapıya karşı na kadar sert oldukları ortaya çıkar. Türkiye'de CIA'nın aktif rol aldığı tertipler dönemi de Rusya tarafından yakından takip edildi.
3. FETÖ'ye çok önem verdiğimi ve sıralamada MOSSAD'ın önüne taşıdığımı düşünebilirsiniz ancak ben değil Moskova o yapıya çok önem veriyor. Rusya'nın kendi ülkesinde bulunan FETÖ okullarını kapattığını ve Türk cumhuriyetlerine kapatmaları için öneriler yaptığını unutmayalım. Üstelik Ruslar kapatılan FETÖ okullarında çalışanları CIA ajanı olarak tanımladı ve mahkum etti. Özbeksitan ve Kırgızistan gibi ülkeler de okulları kapattı. Moskova için FETÖ, MOSSAD'ın önünde çünkü aslında doğrudan CIA'ya bağlı bir merkez. MOSSAD'ın adı çıkmış ancak FETÖ özellikle Kafkaslar ve Balkanlar'da "eğitim" bahanesiyle yerleşmiş bir CIA organizasyonu olarak görülüyor.
4.Rusya için MOSSAD her zaman bir tehdit. MOSSAD ve İsrail'in Moskova için en önemli zararı başta Suriye olmak üzere Irak ve Lübnan gibi müttefiklerine yapılanlar. Bu uzun zamandan beri süren bir savaş ve özellikle SSCB'nin çatırdamaya başladığı 80'lerden sonra kaybedilen mevzilerle dolu. Barzani, BAAS karşıtı hareketler ve PKK'nın doğuşu buna örnek gösterilebilir. Son zamanlarda Lübnan Hizbullahı'nın kazandığı savaş kapışmada bölgenin lehine oldu ama mevzi çatışmaları sürüyor.
5. PKK/IŞİD, Rusya için bir tehdittir. Bırakın siz yandaşların falan Rusya ile PYD'nin arası iyi çıkışlarına Moskova PKK'nın bölge için bir tehdit olduğunu biliyor. Irak'ın kuzeyinde PKK varlığı, Suriye'ye de taşınırsa Rusya bölgede CIA ve MOSSAD destekli bir kukla yapının oluşacağını görüyor. Mevzi çatışmasında henüz PKK unsurlarına sıra gelmedi ancak temizlenecekleri kesindir. Rusya, Suriye'nin parçalanmasını asla istemez. Daha ileri gidelim, Suriye istese bile istemez çünkü PKK sıcak Akdeniz'e iner ve ABD'nin kara gücü Moskova'nın Akdeniz'e inen en sağlam çıkış kapısını ele geçirir. IŞİD için çok şey yazmaya gerek yok zaten herkes durumu biliyor.
Elbette bu beş tehdit unsurunu Türkiye ile birleştirerek yazdım. Şimdi Moskova, Ankara'dan tehditleri doğru tanımlamasını ve gerçek düşmana karşı cephe almasını bekliyor. Kısacası "mesele sadece bir ağaç meselesi" değil cümlesinde yer alan algıyı "mesele sadece Rus uçağının düşürülmesi meselesi" değil şeklinde de görmek istiyor. ABD, NATO, CIA ve MOSSAD tehdidi görülmeden ve hedef alınmadan FETÖ, IŞİD ve PKK tehdidine karşı savaşılamayacağı açık. O yüzden Türkiye'nin ilk kez resmi olarak MOSSAD'ı suçlaması çok önemli bir adım olmuştur.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
Adil Aydın 4 yıl önce
Rusya : güvenilir, kararlı, analitik düşünen ( kandırılmayan ) dost Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti istiyor.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P