banner1199

banner1197

07.11.2015, 12:48

Saray teferruatı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin adı mı değişti? Tayyiplioğulları mı oldu? Bizim haberimiz yok. Türk Ordusu'nun ismi mi değişti? Asakir i Mansure i Tayyibbe mi oldu? Bizim haberimiz yok. AKP iktadarda diye Türkiye sınırlarını savunmayacak mı, bölünmeye karşı adım atmayacak mı? Ne yani artık Türk Ordusu herşeyi seyredip kışlalarda pişpirik mi oynayacak? Bu arada Obama "PKK bizim kara gücümüzdür" demedi mi? Demediyse, "demedi" desinler.

NEYİN TARTIŞMASI


Odatv internet sitesi bir yana Mehmet Ali Güller'in bir yana Doğu Perinçek'in resmini koymuş ve "Aydınlık'ta vatan savaşı mı, saray savaşı mı tartışması devam ediyor" demiş. Bence ortada bir tartışma yok. "ABD'nin kara gücüne" karşı savaşan Türk Ordusu Vatan savaşı veriyor. Türk Ordusu emperyalizmin en büyük oyun sahasında mazlumların safında yer almış bölünmez bütünlüğünü savunurken elbette bunu saray için yapmıyor. Operasyonların başladığı ilk gece Ulusal Kanal canlı yayınına bağlanıp Türk Ordusu'nu selamlamıştım. O gün bazı yorumcular türlü komplo teorileri kurdular. Yok "IŞİD bahaneymiş", yok "IŞİD'in önü açılsın diye PKK'ya vuruluyormuş", yok "ABD'nin izni olmadan Türk Ordusu operayon yapamazmış" falan. İşin komplo kısmını bilmem ama teorisini iyi biliyorum: "emperyalizme karşı savaş haklı savaştır" pratiğini bilemem çünkü elimde silah teröre karşı savaşmadım ancak pratiği bilen subaylar "bu bir saray savaşıdır" demedi. Bu yazı bir tartışma yazısı değil, ben de bir tartışmaya dahil olmuyorum sadece safımı belli ediyorum o kadar. "Arap baharı" safsatasında da safım belliydi. ABD'nin piyonları Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta "özgürlük savaşı" veriyor denirken CNN international, CNN Turk ve bizim bazı aydınlar aynı telden çalıyordu. Ne tesadüf bugün yine piyanonun aynı bozuk tuşuna basıyorlar. O zaman bizi Amerikancı Hüsnü Mübarek'i desteklemekle suçlamışlardı şimdi de "sarayın adamı" olmakla suçluyorlar.

ÖNCE VATAN

Hiçbir konuda iddialı değilim ama parçalanmaya karşı ne yapılması gerekir sorusunun cevabı konusunda iddialıyım. Tek şey yapılır, savaşılır. Başta kim olursa olsun savaşılır. Çanakkale Savaşı zamanında başta kim vardı? Mustafa Kemal Paşa padişah için mi savaştı vatan için mi? O savaş sırasında Mustafa Kemal'in üstünde veya diğer paşaların üstünde bir Alman komutan yok muydu? Mustafa Kemal Paşa 31 Mart Vakkası'nı bastırmaya giderken emri kimden almıştı? Mahmut Şevket Paşa'dan. Ne demişti o gün Mahmut Şevket Paşa: "saraydaki baykuşlar" Mustafa Kemal, "saraydaki baykuşları" temizlemek için Hareket Ordusu'nu Rumeli Sancağı'ndan İstanbul'a taşıyan Mustafa Kemal Çanakkale'de saray için mi savaştı? Vahdettin milli mücadele kararı verseydi Mustafa Kemal katılmayacak mıydı? Önce vatan kurtulur sonra Cumhuriyet kurulurdu. Önce Vatan arkadaşlar. Vatan bölünmesin diye yapılan her mücadele kutsaldır. Mehmetçik Vatan için savaşırken tartışma yapmak meleklerin cinsiyetini tartışmaktır. Kimse kusura bakmasın ama esas saray bizim bazı aydın arkadaşların kendi kafalarında kendilerine kurdukları saraydır. Çıksınlar o saraydan ve büyük milletimize karışsınlar. Olmadı seçim sonuçlarına baksınlar ve ne yaptıklarını görsünler. Millet mehmetçik savaşırken ne Beştepe'deki sarayı ne de kafaların içindeki sarayı düşünür. Ne tartışması, ne sarayı yahu: "Söz konusu vatansa gerisi teferruattır"

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P