banner1199

banner1197

29.09.2015, 17:12

Savaşsız barış olmaz

 Okuduk, sanatçılarımız ve aydınlarımız bazı metinler yazıp imzalamışlar. Beni en çok ilgilendiren metin çok büyük saygı duyduğum Levent Kırca, Ümit Zileli, Ataol Behramoğlu gibi isimlerin imzladığı metin oldu. Baştan söylemeliyim adını geçirdiğim isimlerin vatanseverliklerinden zerre şüphem yok. Daha da ilerisi o isimlerle aynı yerlerde bulunmaktan hep onur duydum, onur duymaya da devam edeceğim. Fakat "Vatan savaşı" konusunda farklı düşünüyoruz. Anladığım kadarıyla aydın ve sanatçılarımız Erdoğan'ın yaptıklarını, yapacaklarının göstergesi olarak görüyorlar ve endişelerinde haklılar ama Vatan savunulacak. Vatan savunması sırasında devletimizin varlığını ve gücünü göz ardı edemeyiz. Bir devletimiz var ve bölücü teröre karşı mücadele ediyor. Daha önce yazdıklarımı yazıp ahkam kesmeyeceğim ama tek bir tunç gerçeği hatırlatmam şart: Savaşsız, barış olmaz.

VAHŞİ MİYİM?

"Karanlık savaş" Bildiri de aynen geçen ifadelerden biri bu. Evet, aydınlar ve sanatçılar kelimeleri çok iyi kullanıyorlar. Savaş elbette karanlık, savaş süreci kara haberler, kara görüntüler getirir ama bazı savaşların sonu aydınlıktır. Dikkat edilirse boyun eğenler, savaşmayız diyenler hep karanlığın içinde kaldılar. Irak Ordusu savaşmadı, ne oldu? Irak parçalandı. Yugoslav Ordusu 2. Dünya Savaşı'nda Hitler'e karşı savaşırken aynı zamanda Hitler'e destek olan Hırvat, Sırp, Makedon, Boşnak ve Arnavut çetelerle de savaştı ve sonunda Yugoslavya Cumhuriyeti'ni kurdu. 1990'larda ise ortaya çıkan bazı aydınlar bölücülüğe karşı savaşa cephe aldılar. Ne oldu? Önce ordu savaş yeteneğini kaybetti ve sonunda savaşı reddedenler yüzünden "barış" geldi. Paramparça bir barış. Birbirinden ayrılan insanların barışından ne olur ki? Ayrışmanın adı nasıl barış olur? "Ben seninle barıştım ama aynı sokakta yürümem, aynı kimliği taşımam, aynı dili konuşmam" neyleyim böyle barışı? Suriye Ordusu'da mı savaşmasın? Savaşmasa ne olur? Libya olur. Açlık başlar, aşiretler hükümet kuramaz. Sözde "bahar" gelir ama hiç çiçek açmaz. "Çiçek açmaz" demişken "çiçekler açsın, fikirler yarışsın" diyen Mao geliyor akla. Mao, Atatürk, Nasır, Tito ve dahası savaşmasaydı ne olurdu? Hitler'e karşı Stalin'in ordusu da mı savaşmayı reddedecekti? Bugün Türk Ordusu savaşıyor. Bugün Türk Ordusu ABD'nin "kara gücüyle" savaşıyor. Tayyip Erdoğan, nerede duracağına kendisi karar verecek beni ilgilendirmez ama gerçekten kaçamam. Vatan Partisi'nin gelin Atatürk'ün CHP'sini iktidar yapalım çağrısına "hayır" deyip "terör sorunu silahla çözülmez" diyenlerin değirmeninden un çıkmaz. Tarihten örnek verirsek ne Vahdettin'e, ne İttihat ve Terakki'ye mecburuz. Gerekirse Vahdettin'den ordu müfettişliği mazbatası alırız ve elbette İttihat ve Terakki'nin devrimci birikiminden yararlanırız. İş vatan savaşı noktasına gelince de Mustafa Kemal'in askeri oluruz. Vahşi miyim? Savaş yanlısı mıyım? Barış istemiyor muyum? Elbette hayır. Ben ne dediğimi çok iyi biliyorum ve canım dışında fikirlerim için ödenebilecek bedellerin çoğunu ödemiş ve ödemekte olan bir sıra neferi olarak altını çiziyorum. Savaşsız barış olmaz çünkü henüz "emperyalizm mahv ve perişan" olmadı. Henüz emperyalizm bölüp yutma planlarından vazgeçmedi. Henüz son şanlı kavga verilmedi. Bu yüzden barış için kötüleri tepelemek, kötüleri tepelemek için de savaşmak lazım. Ne zaman emperyalizm yenilir, ne zaman büyük insanlık için büyük birliktelikler kurulur o zaman barış gelir. Bazı imzaların mürekkebi kırmızıdır. Ben önce damarlardan dökülüp dağa, taşa, toprağa atılan imzalara bakarım sonra o imzaların altına imzamı atarım. "Yaşa Türk Ordusu, yaşasın Vatan savaşçıları"


Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (4)
Selahattin Güleç 4 yıl önce
Sevgili Teoman, eline beynine sağlık. Seninle aynı düşüncedeyim.
abrek 4 yıl önce
Biz savasin yok edilmesi taraflısıyız, biz savas istemiyoruz; ama savas ancak savasla yok edilebilir, ortada tufek kalmamasi icin tufege sarilmak gerekir.
/Mao Zedung/
Zeynep Kıvılcım Arslan 4 yıl önce
Bu kadar mı güzel yazılır! Kalemine, yüreğine sağlık!
turkgucu 4 yıl önce
çok duygulandım ve Chp 2000lerin akpsi gibi martaval okuyor savaştan sonra barış olur gerekirse biz de ölürüz.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P