banner1199

banner1197

27.11.2015, 15:13

"Sehven" midir, nedir?

 Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakarsanız "sehven" kelimesinin tek karşılığı var: "yanlışlıkla" Türkiye'de çok duyduk bu "sehven" kelimesini.

Mesela...

CHP'li Umut Oran, ATV-Sabah grubunun satışına ilişkin soru önergesi verdi, önergeyi sitesine koydu. Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararları çerçevesinde, Umut Oran'ın sitesine, bu içeriğin kaldırılması için "uyarı mesajı" gönderdi. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine açıklama yapan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), uyarının "sehven" gönderildiğini açıkladı.

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde liselerde kız öğrencilerin kantinlere gitmesi, İlçe Eğitim Müdürlüğü tarafından yazılı talimatla yasaklandı. Kıyamet koptu... Milli Eğitim Müdürü Mehmet Demir, "yazman sehven hatalı bir ifade kullanmış" dedi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink suikastiyle ilgili davada mahkeme, yargılananların tümü hakkında kararları açıkladı. Ancak bir sanık hakkında mahkeme karar vermeyi "sehven" unuttu; Hrant Dink davasının karar duruşmasında, şüphelilerden Coşkun İğci hakkındaki karar açıklanmadı. Hakkında 35 yıla kadar hapis cezası istenen İğci, beraat etti.

Bir de ekonomik "sehvenler" var...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak enflasyon oranını açıklarken, sigara fiyatlarında ‘sehven’ hatalı veri girişi nedeniyle Ocak ayı enflasyonunu yanlış hesapladı. TÜİK, daha sonra enflasyon hesabında "sehven" yapılanı düzeltti; Ocak ayı yıllık enflasyonu da yüzde 7,48'den yüzde 7,75'e yükseltildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da emekli maaşlarında "sehven" kesinti yaptı; 13 bin 551 emeklinin maaşından gereksiz yere kesinti yaptığı ortaya çıkan SGK, bunun "sehven" olduğunu açıkladı.

Eğitim sehveni...

2011’deki YGS’de adaylara dağıtılan soru kitapçıklarında "sehven" şifreleme koyulduğu ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasının ardından ÖSYM yaptığı açıklamada, şifreleme olduğu kabul edilerek, bu hatanın “geliştirilen yazılım" çerçevesinde, "sehven" yapıldığı açıklandı.

Elbette en çok bilinen "sehven" vakkası. Ergenekon'dan 16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi gözaltında iken cep telefonuna Hizbut-Tahrir örgütü davasından yargılanan Mahmut Oğuz Kazancı’ya ait sim kartındaki 139 adet telefon numarası yüklenmişti. Emniyet, telefona numara yüklemenin "sehven" yapıldığını açıkladı. Genç teğmen "sehven" hapis yattı.

RUS UÇAĞI

Tayyip Erdoğan son yaptığı açıklamada dedi ki; "ihlali yapanın Rus uçağı olduğunu bilseydik farklı davranırdık" Bir nevi özür dileme gibi... O zaman Rus uçağı da "sehven" mi düşürüldü? Fakat bu "sehvenlik" (yanlışlık) biraz büyük galiba. Bu arada "sehven" olayların çoğunda kumpasçıların büyük payı vardı. Fuat Avni'de "Rus jeti düşürülecek" demişti. Ne biliyim bu işte bir "sehvenlik" var ama yakında çıkar kokusu.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P