banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Arıboğan: Haberleri gazetelerden öğrendim

"Fenerbahçe maçlarında herhangi bir anlaşma olduğuna dair tespitimiz ya da şikayetimiz olmadı" diyen eski TFF Başkan Vekili Lütfi Arıboğan, "Tapeler için suç duyurusunda bulundunuz mu?" sorusuna, "Fenerbahçe maçları ile ilgili ihbar gelmedi. Haberleri gazetelerden öğrendim" yanıtını verdi.

SPOR 18.09.2015, 14:38 18.09.2015, 14:39
Arıboğan: Haberleri gazetelerden öğrendim

 Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da yargılandığı Futbolda Şike iddialarına ilişkin yeniden görülen davaya devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Aziz Yıldırım katılmazken sanıklar Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu, Ahmet Çelebi, Serdal Adalı ve Tayfur Havutçu hazır bulundu. Duruşmanın başlamasının ardından Başakşehirspor Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın tanık sıfatıyla ifadesinin alınmasına geçildi. Duruşma görüntülü sistemle kayıt altına alındı.
Gümüşdağ ifadesinde, “3 Temmuz sürecinin öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da başkandım. Daha sonra bu görevimden istifa edip Türkiye Futbol Federasyonu’nda 2’inci başkandım. Zaten 6 ay kadar sonra da bütün yönetim olarak istifa ettik” dedi. Sanıklardan Yusuf Duranlı’nın avukatı Vehbi Kahveci, Gümüşdağ’ın, olayların olduğu dönem İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da başkan olduğunu belirtti. Avukat Kahveci, Gümüşdağ’a, İbrahim Akın’ın transferi konusunda Serdal Adalı tarafından kendisine resmi bir teklif yapılıp yapılmadığını sordu.

“ADALI’NIN İBRAHİM AKIN İMASI RESMİ BİR TEKLİF DEĞİLDİ”
Gümüşdağ, futbolcular İbrahim Akın ve İskender Alın’la sadece Beşiktaş’tan değil birçok takımdan talip olunduğunu söyledi.
Gümüşdağ, “Serdal Adalı ile Çırağan’da bir kahve içerek Holosko’nun kiralanması için görüştük. İbrahim Akın ile ilgili bir ama oldu ancak bu bir resmi teklif değildi. Daha sonraki süreçte menajer Yusuf Turanlı bize telefonla ulaşarak akın’a hem Galatasaray hem de Beşiktaş’ın talip olduğunu söyledi.
İBB Spor Kulübü ile Beşiktaş arasında oynanan maçta sözü edilen prim ile ilgili soruya ise Gümüşdağ, “Beşiktaş 100 Milyon Euroluk bir takım, İBB Spor Kulubü’nü toplasanız 10 Milyon Euro eder. İBB kupa finalinden önce ilk defa finale kalmıştı. Dolayısıyla bizim için önemli bir maçtı. Futbolculara bu maçı alırsanız size prim var dedim” yanıtını verdi.

“ŞAMPİYONLAR LİGİ FİNALİ KADAR GÜZEL BİR MAÇ OLDU”
İbrahim Akın’ı 1 Milyon 250 bin Euroya aldığını ve Akın’ın bu dönemde altın çağını yaşadığını kaydeden Gümüşdağ, futbolculara attıkları her gole göre prim verdiklerini söyledi. İskender Alın’ın avukatı Ali Rıza Dizdar,İBB ile Beşiktaş arasında oynana maçta Alın’ın gol attığını ancak yan hakemin golü saymadığını hatırlatarak Gümüşdağ’a o maçta şike olup olmadığını sordu. Gümüşdağ, “Şampiyonlar ligi finali kadar güzel bir maç oldu” şeklinde yanıt verdi.

“FENERBAHÇE MAÇLARINDA HERHANGİ BİR ANLAŞMA OLDUĞUNA DAİR TESPİTİMİZ OLMADI”
Göksel Gümüşdağ’ın ardından eski TFF Başkan Vekili Lütfi Arıboğan tanık olarak dinlendi.
Arıboğan, sanık İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun avukatı Muammer Menekşe’nin, “Fenerbahçe maçında şike yapıldığına ilişkin ihbar oldu mu? Maça ilişkin hakem ve gözlemci raporlarında herhangi bir sorun var mıydı? ” sorularına, “Bana ulaşan bir şey yok. Raporlarla ilgili de bir sorun yoktu. Fenerbahçe maçlarında herhangi bir anlaşma olduğuna dair tespitimiz ya da şikayetimiz olmadı. 3 Temmuz’da başlayan soruşturma süreci bitmeden ne benim ne de TFF’nin herhangi bir ön yargısı yoktu” diye yanıtladı.

"SORUŞTURMA GİZLİYDİ, İHLAL ETMEDİK"
Arıboğan’a, soruşturmanın başlamasının ardından UEFA’dan bir müfettişin görevlendirilip İstanbul’a geldiği hatırlatılarak, bu konuda bildikleri anlatması istendi. Arıboğan, “Soruşturma gizliydi, ihlal etmedik. UEFA müfettişi soruşturma savcısıyla görüştü. Biz, müfettişin savcıyla olan randevusuna TFF olarak yardımcı olduk. 4 Temmuz’dan itibaren UEFA Federasyonla bağlantı kurarak bizden gelişmeleri bildirmemizi istedi. Biz de gelişmeleri ilettik. Dosyayı genelde basında çıkan haberlerden takip ettik” dedi.

“SAVCI ZEKERİYA ÖZ İLE GÖRÜŞMEDİM”
Arıboğan, “Dosyayla ilgili Federasyon’a emniyetten net bir bilgi geliyor muydu?” sorusuna, “Bana özel bir bilgi gelmedi. Federasyona da kurumsal bir bilgi gelmedi” dedi. Arıboğan kendisine yöneltilen “Şike fezlekesini hazırlayan savcıların şu an nerede olduğu malum. Bu olaylardan sonra görüşünüz değişti mi? Dönemin savcısı Zekeriya Öz ile görüştünüz mü?” sorularına “Öncesinde de şimdi de bir görüşüm yok. Savcı Öz’le de görüşmedim” yanıtını verdi.

“UEFA RAPORU GERİ ÇEKEREK O MÜFETTİŞİ BU DOSYADAN ALMIŞTIR”
Aziz Yıldırım’ın avukatlarından Abdullah Kaya, Arıboğan’a, “UEFA müfettişi hazırladığı raporda, ‘Bana Fenerbahçe’nin şike yapmadığına ilişkin hiçbir şüphe yoktur denildi’ diye bir ifadeye yer vermiş. Bu sözü siz mi söylediniz?” şeklindeki soruya hayır yanıtını verdi. Arıboğan, “Sözü edilen rapor, Fenerbahçe’nin CAS’ta olmasından bir buçuk ay sonra olmuştur. Bu rapora TFF tepki göstermiştir. Daha sonra UEFA raporu geri çekerek o müfettişi bu dosyadan almıştır” dedi.

“SAVCI LİGLERE GÖRE DOSYANIN GİZLİLİĞİNİ KALDIRAMAYACAĞINI SÖYLEDİ”
Ersan Şen’in savcı ile müfettiş görüşmesinde ne konuşuldu, içeride sessiz kalıp süreci mi takip ettiniz ya da görüşlerinizi söylediniz mi şeklindeki sorusu üzene Arıboğan " Görüşmede müfettiş, savcıya ligler başlayacak, gizliliği kaldırın, spor yargılaması yapılabilsin dedi. Savcı da, ‘Soruşturmayı ben yürütüyorum, soruşturma bitmeden gizlilik kalkmaz. Liglere göre gizliliği kaldıramayız’ dedi. Ayrıca ne benim ne de federasyondan kimsenin kulüpleri suçlayıcı ya da masumiyetine ilişkin bir beyanımız olmadı” dedi.
Avukat Ersan Şen’in TFF’ye dosyaya ilişkin belge geldi mi şeklindeki sorusuna Arıboğan " Zamanını hatırlamıyorum. Ama belge gelmeseydi disiplin yargılaması yapılmazdı” şeklinde yanıtladı.
Bir başka avukatın “Zekeriya Öz soruşturma aşamasında yada başka bir zaman TFF’ye hiç geldi mi?” şeklindeki sorusuna Arıboğan, “Hayır gelmedi. Başka bir zaman da gelmedi, hatırlamıyorum” dedi
Duruşmada daha sonra teknik direktör Abdullah Avcı ve TFF eski Genel Sekreter Vekili Ali Parlak tanık olarak dinlendi. Tanık ifadelerinin ardından savcı mütalaa hazırlaması için ek süre talep etti. Duruşma mütalaa hazırlanması için 5 Ekim tarihine ertelendi.


İHA

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P