banner1199

banner1197

Bu belge şike davasının seyrini değiştirecek

SPOR 16.06.2014, 14:49 16.06.2014, 13:53
Bu belge şike davasının seyrini değiştirecek

F tipinin Şike kumpasının altından yine kanunsuz dinlemeler çıktı. Fenerbahçe Başkanı Yıldırım’ın Devrimci Karargâh soruşturmasında Lokman Aksu adıyla teknik takip altına alındığı iddia edildi

Aydınlık gazetesinden Ceyhun Bozkurt'un haberine göre,  “Futbolda Şike” tertibinin, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın sanık olarak yargılandığı Devrimci Karargâh davasına kadar uzandığı ortaya çıktı. Sözde suç örgütünün futbol dünyasına da girdiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada, Hanefi Avcı’nın yanı sıra Fenerbahçe Spor Klubü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da 2009’dan beri “Lokman Aksu” sahte ismiyle dinlendiği iddia edildi.

İKİ NUMARA KARARTILDI


Aydınlık’ın Devrimci Karargâh davasında Hanefi Avcı dosyasından ulaştığı belgelere göre, Şike tertibinin 2009’a kadar uzandığı ortaya çıktı. Avcı’nın dava dosyasında bulunan 7 Kasım 2009 tarihindeki bir belgeye göre, dört polis, 4 telefonun takibini talep etti. Talebin bulunduğu belge, mahkemeye gönderilirken, 1. ve 2. sıradaki kişinin adı ve İMEİ numarası karartıldı. İbrahim Sağlam ve Necip Kalan isimlerinin ise açık olduğu belgede tedbir “Devrimci Karargâh örgütünün bürokratik çevrelerle ilişki arayışına girerek olası soruşturma ve kovuşturma çalışmalarına karşı tedbir geliştirme” ifadesiyle gerekçelendirildi.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)


FUTBOL EKLEMESİ


Daha sonra da futbol camiasıyla ilgili şu bölüm eklendi:

“Ekonomik anlamda büyük meblağların söz konusu olduğu futbol camiası içinde örgütlü bir şekilde gerektiğinde cebir ve tehdit kullanarak haksız ekonomik kazanç sağlamak amacıyla faaliyet gösteren şahısların başta Emniyet personeli olmak üzere farklı bürokratik çevrelerle ilişki arayışına girdikleri, (X) isimli polis memurunun bahsi geçen şahıslarla maddi menfaat temini temelinde ilişki geliştirerek kamu hizmetine tahsisli imkânları örgüt çıkarına kullandığı, olası soruşturma ve kovuşturma faaliyetlerine yönelik şahıslara bilgi desteği sağladığı istihbar edilmiştir.”
Bu tutanak üzerine dönemin İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirkan ilgili dinleme talep yazısını, İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı’na yazarak, önleme dinlemesi talep etti. Yazılan isimler üzerinde İMEİ numaraları üzerinden yapılan araştırmada, İbrahim Sağlam’ın Hanefi Avcı; Necip Kalan’ın da davada yargılanan Necdet Kılıç olduğu ortaya çıktı.

MEÇHUL ŞAHIS ‘AKSU’


İlk iki belgede isminin üzeri ve diğer bilgileri kapatılan şahıs ise hâkimin verdiği kararda ortaya çıktı. İlk iki belgede gerçekte Hanefi Avcı olan İbrahim Sağlam ve yine gerçekte Necdet Kılıç olan Necdet Kalan isimlerinin yanı sıra, Lokman Aksu ismi yazılmıştı. Aksu ismiyle iki telefon numarasının dinlendiği de anlaşılmıştı. Aydınlık’ın konuyla ilgili bilgi aldığı hukukçular, Lokman Aksu isminde birinin dava sürecinde yer almamasına dikkat çekti.

AVCI, TERTİBİ BİLİYOR


Aydınlık’ın yaptığı araştırma sonucunda, 2004-2005 yıllarından itibaren Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın hedef alındığı, bu konuda Hanefi Avcı ve dönemin bazı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele yetkililerinin de bilgisi olduğu ortaya çıktı. “Lokman Aksu” adı yazılarak karar alınan İMEİ numaralarının Aziz Yıldırım’ın yakın çevresindeki isimlerin telefonlarına ait olduğu da iddia edildi. Buna göre Yıldırım da yakınındakilerle yaptığı görüşmeler üzerinden dinlendi. Hukukçular, bu iddianın doğru olması durumunda şike ve teşvik primini suç sayan 6222 sayılı Kanun’un 14 Nisan 2011’de yürürlüğe girdiğini hatırlatarak “Dinlemelerin düzenleme kanunlaşmadan 2 yıl önce başlaması dikkat çekici” yorumunda bulundu.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P