banner1199

banner1197

İngiltere'de stadyum faciasında 27 yıl sonra adalet

İngiltere'de 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan stadyum faciasında, polisin o dönem suçladığı Liverpoollu taraftarlar 27 yıl sonra aklandı.

SPOR 26.04.2016, 18:12
İngiltere'de stadyum faciasında 27 yıl sonra adalet
İngiltere liginde 1989'da oynanan futbol maçında, 96 kişinin ölümüyle sonuçlanan Hillsborough faciasıyla ilgili soruşturmada jüri, "yasadışı" davranmakla suçladığı polisi sorumlu tuttu. 

27 yıl sonra tamamlanan soruşturmada juri, taraftarların polis tarafından yasadışı bir şekilde öldürüldüğüne karar verdi. 

Warrington mahkemesindeki davada jüri, 96 Liverpool taraftarının ezilerek hayatını kaybettiği felakette polisin, yasaların dışına çıktığını belirtti. 9 jüri üyesinden 7'si olaya, polisin hatasının yol açmış ya da katkıda bulunmuş olduğu sonucuna vardı.

Ayrıca stattaki yapısal eksikliklerin olayın çapını büyüttüğü, polisin acil durum alarmına geçmekte geç kaldığı ve ambulansların geciktiği de ifade edildi.

 

CAMERON ÖZÜR DİLEMİŞTİ 

İngiltere Başbakanı David Cameron 12 Eylül 2012'de parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nın hazırladığı rapor sonrası adaletsizlikten dolayı Liverpool taraftarlarından özür dilemişti. 

96 TARAFTAR EZİLEREK ÖLMÜŞTÜ 

Liverpool ile Nottingham Forest takımları arasında 15 Nisan 1989'da Sheffield'daki Hillsborough Stadı'nda oynanan Federasyon Kupası yarı final maçında, polisin stat kapılarını açması nedeniyle tribünde kargaşa çıkmıştı.

Kargaşada 96 taraftar ezilerek ölmüş yüzlerce taraftar da yaralanmıştı. AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P