banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Musa Aydın: Türk gibi güçlü' sözünü tekrar ettireceğiz

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 'Türk gibi güçlü' sözünü tekrar Rio Olimpiyatları'nda söyleteceklerini dile getirdi.

SPOR 25.09.2015, 14:59 25.09.2015, 15:00
Musa Aydın: Türk gibi güçlü' sözünü tekrar ettireceğiz
 Las Vegas'da yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında tarih yazan milli güreşçilerin şimdiki hedefi ise Rio Olimpiyatları. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, İHA'ya yaptığı ziyarette hem Las Vegas'ta yapılan Dünya Şampiyonası, hem de Rio Olimpiyatları'ndaki hedeflerini açıkladı.

"LAS VEGAS'DA 3 SPORCUMUZ TARİH YAZDILAR"
18 yıl aradan sonra ülkemize 3 tane altın madalya kazandırdıklarını vurgulayan Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, "Las Vegas'taki Dünya şampiyonası çok zorlu bir şampiyonaydı. Çünkü bir yıl sonra olimpiyatlar var. Burada ilk 6'ya giren sporcular olimpiyat vizesi aldılar. Bütün ülkeler çok büyük hazırlıklar yaparak, en iyi sporcularla buraya geldiler. Burası olimpiyatların bir provasıydı. Burada şampiyon olmak çok önemli. Burada bizim 3 sporcumuz tarih yazdılar" dedi.

"RIZA KAYAALP BÜYÜK BİR EFSANEYİ YENDİ"
Altın madalya alan 3 sporcunun da şampiyonluklarının büyük bir önemi olduğunu belirten Aydın, "Selçuk Çebi 33 yaşında olmasına rağmen Bakü'de çok kötü yenilmesine rağmen, burada 3. kez dünya şampiyonluğunu elde etti. 125 kg Taha Akgün 10-0 ile galip geldi. Bu siklette 10-0'lık galibiyet çok zor oluyor. Burada çok büyük başarı elde edildi. Taha çok büyük yetenek. Allah nazardan saklasın. Rıza Kayaalp büyük bir efsaneyi yendi. Dünya ve olimpiyat şampiyonu Lopez'i yendi. O salonda 5 bin kişi varsa Lopez'in galip geleceğini düşünüyordu. Rıza büyük bir efsaneyi yenmiş oldu. 3'üde çok büyük başarı elde ettiler. Bu başarıyı şehitlerimize hediye ettik. Orada bu başarı ile gülerken, ülkemizden şehit haberleri geldi. Bu mutluluğumuzu buruk yaşamış olduk. Bir an önce bu ateşin sönmesini diliyorum" diye konuştu.

"BUNDAN SONRAKİ HEDEFİMİZ OLİMPİYATLAR"
Sporda en büyük hedefin olimpiyatlar olduğunu da hatırlatan Başkan Aydın, "Bundan sonraki hedefimiz olimpiyatlar. Olimpiyatlar 4 yılda bir yapılıyor. Bizde göreve geleli 5 ay oldu. En zorlu dönemde federasyon başkanı seçilmiş olduk. 1,5 yıllık süreç çok kritik bir süreç. Hem hazırlıklar açısından zor hem de Türk milletinin de beklentisi güreşten çok büyük. Spor Bakanlığımızın beklentisi çok büyük. Güreş lokomotif bir branş. Bundan dolayı da bir sıkıntı içerisindeyiz ama Bakü'den Las Vegas'a gidesiye kadar çok büyük bir mesafe kaydettik. Büyük bir başarıya imza attığımızı görüyorum. İnşallah bu çalışmalarımızla Rio'da da büyük başarılara imza atacağız. Ay-yıldızlı bayrağımızı göndere çektireceğiz. 'Türk gibi güçlü' sözünü tekrar orada ispat edeceğiz. Türk millerini en iyi şekilde temsil edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Rio Olimpiyartları'nda hedeflerini açıklayan Başkan Aydın, "Olimpiyatlarda madalyalar alacağımıza şampiyonluklar alacağımıza inanıyorum" dedi.

"BALKAN ŞAMPİYONASINI BURSA'DAN BAŞLAYACAK"
70'lı - 80'lı yıllar arasında yapılan Balkan şampiyonalarının büyük bir ekol olduğunu hatırlatan Aydın, şöyle konuştu:
"Dünya şampiyonasında büyük bir ekoldu. Dünya şampiyonasında derece alan bir çok sporcumuz, Balkan şampiyonalarında şampiyon olamıyorlardı. Büyük bir rekabet vardı. Malesef 1991 yılında bu çöktü. 24 yıldan bu yana Balkan Şampiyonası yapılmıyor. Güreş federasyonu başkanı seçildikten sonra Avrupa güreş birliği başkanı ile konuşmamızda ben kendilerine balkan şampiyonasını anlattım. 'Bu Balkan şampiyonasın tekrar ayağa kaldırmamız gerekiyor' dedim. O da cevaben 'doğru düşünüyorsunuz' dedi. Sırbistan'da yapılan toplantıda Balkan şampiyonasının 14-15 ve 16-17 yaş yeniden yapılması kararı verildi. Orada bulunan Avrupa güreş Birliği Başkanı bana bir jest yaptı ve 'şampiyonayı Bursa'dan başlatacağız' dedi. 21-25 Ekim tarihlerinde Balkan şampiyonasını Bursa'dan yeniden başlatmış olacağız."

"YENİ NESİLLERİ YETİŞMEYE BAŞLAYACAĞIZ"
Geleceğe dönük hedeflerini de açıklayan Başkan Aydın, '1,5 yıllık sıkıntılı bir dönemde Rio 2016'yı nasıl kurtarırız?' diye çabaladıklarını belirterek, "Ancak biz günümüz değil geleceğimizi de kurtarmanın derdindeyiz. Bu bakımdan alt yapımızı güçlendirmek istiyoruz. Alt yapıda yeni tohum merkezlerini oluşturmak istiyoruz. Şu anda gençlerde grekomen, yıldızlarda serbest stilde tohum merkezi var. Bu sayıyı 6'ya çıkarmak istiyoruz. Dolayısı ile tabanı dahada güçlendirmek istiyoruz. Buraya da Dağıstandan antrenörler getirip bizim antrenörlerimizi de yanına vererek güreşi tabanda öğreteceğiz. Bizim antrenörlerimizi de yetiştireceğiz. Geleceğimizde garanti altına almış olacağız. 14-15 yaş gruplarında 2 bin tane sporcumuz Türkiye şampiyonasında yarışıyor ama büyüklerine hiçbir sporcumuzun partneri yok, alternatifi yok. Yani yukarıya doğru geldikçe güreşçilerimiz kaybolup gidiyor. Biz bunları muhafaza edeceğiz. Böylelikle yeni şampiyonalar çıkacak" ifadelerini kullandı.


MEHMET SELMAN BEKTAŞ - MESUT ALAN
İHA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P