banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

16.05.2017, 08:42

Suriye ve Rusya’dan gelen mesajlar

Geçtiğimiz hafta Suriye ve Rusya’dan Türkiye’yi ilgilendiren çok önemli mesajlar geldi.

Tesnim Haber Ajansı, Beşar Esad’ın kendisini ziyaret eden bir Lübnanlı heyete; “Ben Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile barışmadım. Çünkü Suriye halkının öldürülmesine neden oldu ve Arabistan da çok pişman olacaktır.” dedi.

Bu sözlerle örtülü de olsa Türkiye’ye, Suudi Arabistan’a verilen mesajın aynısının verilmek istendiğinden şüphe yoktur.

Bir gün önce ise Dışişleri Bakanı Velid Muallim; “Bu aşamada Suriyeli Kürtlerin DEAŞ’a karşı mücadelesi olumlu” dedi.

Bu açıklamalardan hemen sonra Afrin’de, PKK bayrağı ile birlikte aynı binada dalgalanan Rusya bayrağı ve PYD’lilerle (YPG) Rus askerlerini aynı karede gösteren fotoğraflar gazete sayfalarına düştü.

Bütün bu açıklama ve gelişmelerin, ABD’nin PKK’ya ağır silahlar verme kararının, Trump tarafından onandığının açıklandığı günlere denk geldiğini belirtelim.
  
PKK’ya bakış

Suriye ve Rusya’nin PKK’ya, Türkiye’nin baktığı gibi bakmadıkları açık. PKK, ABD emperyalizminin Türkiye’ye karşı kullandığı silahlı terör örgütüdür. Bütün bölge ülkelerinde olmasına rağmen savaştığı tek ülke Türkiye’dir.

Dolaysıyla doğal olarak Türkiye için PKK, FETÖ ile birlikte en önemli tehdit durumundadır.

Suriye ise bugün en büyük tehdit olarak IŞİD’ı görüyor. Suriye Ordusu IŞİD ve onunla ittifak halindeki diğer dinci terör örgütleri ile savaşıyor.

Suriye PKK’yı ise, bugün için öncelikli tehdit olarak görmüyor. Hatta Velid Muallim’in de ifade ettiği üzere IŞİD’e karşı mücadelede müttefik olarak değerlendiriyor. Hatırlanacağı üzere iç savaşın başlangıcında Suriye devleti, Kürtlerin yoğun olduğu üç bölgeyi PKK’ya bırakarak çekilmişti.

Rusya açısından ise PKK, ABD’nin elinden alınması gereken bir “enstrümandır.”
 
Dar milli görüşlülük

Gerek Rusya, gerekse Suriye’nin olaya dar ülke penceresinden baktıkları, dolaysıyla tehdidi doğru olarak değerlendirmedikleri açıktır.

AKP iktidarının arkada kalan yıllardaki büyük yanlışları veya hala “Katil Esed”, “Pers milliyetçiliği” gibisinden söylemlerini devam ettirmesi veya Suriye’yi vuran ABD füzelerinin desteklenmesi gibisinden tavırlara karşılık olarak Türkiye’nin zararına olabilecek politikalar dillendirmek “dar milli görüşlülüktür.”
Çünkü biraz daha geniş bir perspektifle ele alındığında bu politikalar söz konusu ülkelerin de aleyhinedir.

Suriye ve Rusya’nın zararına olan her gelişme Türkiye’nin de çıkarlarına terstir. Aynı şekilde Türkiye’nin zararına olan her gelişme, Suriye ve Rusya’nın da aleyhine olacaktır.

Bu gerçek bölge ülkeleri tarafından bilince çıkarılmadan hiçbir sorun çözülemez.

Türkiye’yi, AKP iktidarının yanlışlarından dolayı “cezalandırma” gibi bir düşünceyi akıllarından geçirenler, aslında kurşunu kendi ayaklarına sıkmaktadırlar.

Velid Muallim’in, Suriye’yi bölmek için çalışan ABD’nin her bakımdan desteklediği, ağır silahlar verdiği PKK’yı (PYD) olumlayan sözleri için ise sadece “trajikomik” ifadesi kullanılabilir.
 
Türkiye’nin sorumluluğu

Rusya’nın PKK ile birlikte verdiği fotoğraf ile Esad ve Muallim’in açıklamalarını bu şekilde değerlendirdikten sonra son sözü Türkiye’yi yönetenlere söylemek gerekiyor.

2011 yılında ABD’nin kuyruğuna takılarak Suriye’ye karşı terör savaşı başlatan ve Şam’da Emeviye Camii’nde namaz kılma rüyası görenlerin bugün ortaya çıksan tablodaki veballeri büyüktür.

Ama Türkiye, Fırat Kalkanı operasyonu ile birlikte farklı bir mevzilenmeye girdi. Bugün bulunduğu yer ise ABD namlularının tam karşısıdır. Bu gerçeği; Türkiye, namlularını ABD’ye çevirdi diye de okuyabiliriz.

ABD 2015 yılında koridor hamlesine girişti. TSK, PKK’yı hendeklere gömdü. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini başarısızlığa uğratılması ve Fırat Kalkanı operasyonu ile Türkiye son derece önemli adımlar attı.

Bütün bu gelişmelerin ardından, özellikle ABD İsrail koridoruna müdahaleden sonra çıkıp “Katil Esed” demek, “Pers milliyetçiliği”nden söz etmek ve ABD füzelerinden medet uman tavırlar içine girmek; Suriye ve Rusya’yı Türkiye’nin aleyhine olan tavırlara itmektedir.

Bu noktada Türkiye kendi sorumluluğunu düşünmek zorundadır.

Komşularla birlik politikası yerine komşularla çelişmeleri derinleştiren yaklaşımlar, sonuç olarak Türkiye’yi yalnızlaştırmakta ve emperyalist saldırılar karşısında zor duruma düşürmektedir.
 
Hemen atılması gereken adım

Artık bu saatten sonra, yani ABD’nin PKK’ya ağır silahlar vereceğini açıklamasının ardından Türkiye’nin vakit geçirmeden atması gereken adım şudur:

Ankara bir an önce Şam ile el sıkışmak zorundadır. Türk Ordusu’nun Suriye sahasında Suriye Ordusu ile birlikte teröre karşı ortak mücadele etmesi, sorunu çözmenin en etkili ve biricik yoludur.

Türkiye önünde sonunda bu adımları atacaktır. Bu, Türkiye’nin mecburiyetidir.

Bu adımın atılması ne kadar gecikirse Türkiye’nin ödeyeceği fatura da o kadar büyük olacaktır.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (2)
veysi göral 3 yıl önce
İnşaAllah demek kalıyor bize de.
Sibel 3 yıl önce
Bu konuda da Vatan Partisi'nin imza kampanyası başlatması olmaz mı Bedri Bey.İncirlik üssünün abdye kapatılması gibi.Türk Halkı'nın Esad'la bir sorunu yok.Sizlerde biliyorsunuz. Herkes destek verecektir. Referandumda haklıydınız.Akp seçmeni neden evet diyor yazınızı okuduktan sonra Atatürk'ü sevmeyenler evet diyor düşüncemin yanlış olduğunu anladım.Yoksa Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzde ellisinin Atatürk'ü sevmemesinin imkanı yok.Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.İyiki varsınız.
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P