banner1199

banner1197

08.12.2015, 14:33

Türk Slav Birliği

Aydınlık henüz günlük olmamıştı, haftalık dergi biçiminde çıkıyordu ve biz de her Perşembe akşamı Ulusal Kanal'da Haber Masası bittikten sonra dergi haberlerimizi ve yazılarımızı yazıyorduk. Perşembe gecesinden başlayan yoğun çalışma elbette Cuma gününe de sarkıyordu. Sabaha karşı saat 05.30 oldu mu o yoğun çalışmanın en keyifli zamanı yaşanırdı. Topluca poğaça, çay keyfi için bomboş İstiklal Caddesi'nde o zamanlar küçük bir poğaçacı dükkanı olan ablanın mekanına gidilirdi. Mekana varmadan önce Kallavi Sokağın başında dönemin meşhur "laz bakkal amcasına" uğramdan yapılmazdı. Malum bütün gece çalışılmış, sigaralar bitmiş. Herkes içtiği sigarayı söylerdi ama bazıları garip isimli Amerikan sigaraları olduğu için yaşı geçkin "laz bakkal amca" anlamakta güçlük çekiyordu. Ben de amcaya dedim ki; "senin işin de zor be amca" cevap hemen geldi; "sorma uşağum hepten Moskof olduk" O güzelim Karadenizli, tertemiz amca için Amerikan sigarasının kötülüğü bile "Moskofluktu" Sadece Karadeniz'de değil Türkiye'de insanlarımız 1950'lerin "küçük Amerika" sürecinden etkilenip Rus düşmanı olarak yetiştiler. O yüzden Türkiye'de en kolay şeylerden biri Rus düşmanlığı yapmaktır.

GERÇEK BAMBAŞKA

Rus düşmanı olmak kolay ama yaşattıkları zor. Türkiye ile Rusya bölgenin en güçlü ülkeleri. Bazıları İran'ı da ekliyor ama bana göre gerek etki alanı gerekse tarihsel açıdan Türkler ve Ruslar bir tık önde. Üstelik bu iki millet Avrasya denilen bölgenin de temel dinamiği. Kafkaslar'dan Balkanlara, Balkanlardan Ortadoğu'ya kadar sadece askeri değil siyasi ve demografik dağılım açısından da Türkler ve Ruslar dinamo. Türkiye ve Rusya yada Türk ve Rus imparatorlukları ne zaman düşman oldularsa ikisi de kaybetti. 1. Dünya Savaşı en büyük örnek. Savaşın sonu ise devrimcilerin aklı ve ittifakı sayesinde yeniden doğuş oldu. Yıkılan imparatorlukların yerini devrimci cumhuriyetler aldı. Türkiye ve Sovyetler Birliği kuruldu. Atatürk için Sovyet dostluğu Taksim Meydanı'na dikilen heykele konulan figürler gibi önemliydi. Kurtuluş Savaşımıza destek veren Sovyet kahramanlar o anıtta yerini aldı. Ruslar içinde Atatürk önemliydi. Türkiye Cumhuriyeti'ne gerek askeri gerekse ticari destekleri tarihsel gerçektir. Soğuk savaş döneminde ise düşmanlık vardı. Sonuç ortada. 12 Eylül dönemi ve Sovyetlerin çöküşü.

ASIL ZEHİR NEREDE?

Yandaş basın ve bir takım kralcılar yada "padişahım çok yaşacılar" Putin ve Rusya düşmanılığında yarışıyor. Putin, AKP Yönetimi'ni hedef aldı ya hadi onları anlıyoruz. Dün Putin'e "büyük adam" diyenler tornistan ama benim anlamadığım başkaları var. Mesela Sözcü Gazetesi bir komplo teorisini yazdı. İddiaya göre: "Ruslar angajman kurallarını bildikleri için kendi uçaklarını düşürdüler. Uçağın sistemleri bilerek bozuldu ve Moskova AKP'yi sıkıştırabilmek için bilinçli olarak pilotlarını ve uçağını feda etti." Tabi Rus tarafı bu habere sadece güldü hatta ciddiye bile almadı. Devlet Bahçeli ise grup toplantısında büyük Türk milliyetçisi pozlarıyla konuştu ve dedi ki; "Putin'in dili zehirlidir" seçim zamanında hep 17 25 Aralık deyip duran Bahçeli kritik anda yine sahne aldı ve "Erdoğan ailesini" savunur hale geldi. Ben de Rus tarafının dilini ve politikalarını sert buluyorum hatta abartılıdır diyorum ama Rusya'ya bu ortamda düşmanlık dozunu arttırmak kısa vadeli siyasi çıkarlar için yapılıyor. Uzun vadeli bakılırsa kıyamet habercisidir. Orta Asya'da Türkler ve Slavlar birlikte yaşıyor. Balkanlar'da Türkler ve Slavlar birlikte yaşıyor. Türkçülük esas olarak Türk Slav düşmanlığını değil tam tersini gerektirir. Sarıkamış faciası en büyük örnektir. Bence dünya barışının merkezi Avrasya'dır. Avrasya demek Balkanlar ve Kafkasya demektir. Balkanlar ve Kafkasya demek esas olarak Türk Slav coğrafyası demektir. Bu durumda Rus televizyonlarının "Türkiye'nin neresini bombalamalıyız "safsatası da Rus liderliğine ve Moskova'ya "zehirli yılan" demekte aynı kapıya çıkar. Ya Sarıkamış Faciası ya Cumhuriyet Devrimi. Türk Slav birliği devrimdir gerisi facia.
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P