banner1199

banner1197

28.10.2012, 12:35

Türkiye nasıl bölge gücü olur?

Kemal Derviş’in Hürriyet’e verdiği uzun röportajda dikkat çeken bir cümle vardı: “Avrupa’nın ortak hareket etmediği bir dünya G2 dünyası olacaktır ve en azından bir süre, ABD ve Çin’in adeta tek başlarına yön verecekleri bir dünya olur. Avrupa, Türkiye ile birlikte bu G2’yi dengeleyen üçüncü bir güç odağı olabilir.” (Hürriyet, 22 Ekim 2012)

Derviş’in “AB, ancak Türkiye’yle birlikte ABD ve Çin’i dengeleyebilir” şeklindeki tezini burada bırakalım ve bir başka teze geçelim.

DAHA GENİŞ BATI

Amerikan devlet aygıtının üst düzey politika yapıcılarından Zbigniew Brzezinski, son kitabı Stratejik Vizyon’da, inişe geçen Amerika’nın Çin’i dengeleyebilmesinin şartını “daha geniş batı” inşa edilebilmesine bağlıyor.

Peki, Washington “daha geniş batıyı” kimlerle ve nasıl inşa edecek?

Brzezinski’ye göre “daha geniş batı”, ABD’nin Rusya ve Türkiye ile ortaklığına bağlı.

YEDİGEN DÜNYA

ABD’nin dış politika otoritelerinden Prof. Walter Russel Mead ise ABD’nin hâlâ liderliğini sürdürdüğünü ancak dünyanın yedi köşesinin artık yedi devlet tarafından tutulduğunu belirtiyor.

Prof. Mead’in Wall Street Journal’da yayımlanan tezine göre bu yedi devlet şunlar: ABD, AB, Japonya, Hindistan, Türkiye ve Çin.

ABD’NİN TEK RAKİBİ: ÇİN

Tüm bu tezler, aslında iki temel gerçeğe işaret ediyor: Birincisi, ABD’nin artık tek süper güç olmadığı gerçeğidir. İkincisi, ABD’nin karşısında başka merkezlerin ve merkez potansiyeli taşıyan ülkelerin olduğu gerçeğidir.

Merkez derken, bölgesel gücü değil, küresel gücü kastediyoruz.

Kuşkusuz potansiyelin gerçeğe dönüşmesinin kimi şartları var; siyasal sistem, ekonomik büyüklük, askeri güç, nüfus, jeopolitik konum, bilim ve teknoloji kapasitesi, kültürel yapı vd.

Bu çerçeveden bakıldığında, Japonya büyük ekonomik kuvvettir ancak askeri gücü ve daha da önemlisi nüfusu bu çapta bir merkez olmaya yeterli değildir.

Rusya, ABD’nin eski rakibidir ve askeri güç bakımından hâlâ ikinci sıradadır. Ancak bilim ve teknoloji kapasitesinin yüksekliği ve jeopolitik konumun avantajına rağmen, ekonomisi ve nüfusu nedeniyle ABD’ye tek başına rakip olabilmesi mümkün değildir. Rusya’nın merkez olabilmesi Avrasya Birliği’ni kurabilmesine bağlıdır.

Türkiye, “yedi köşeyi tutan yedi devlet” içinde en zayıf olanıdır ve aslında bir merkez değil, sadece bölgesindeki güçlü devletlerden biridir.

ABD’nin karşısında bu çapta merkez olabilecek tek kuvvet Çin’dir. Çin’i izleyecek iki potansiyel merkez AB ve Hindistan’dır. Hatta AB, siyasal sisteminin zayıflığı ve bölünme potansiyeli nedeniyle, aslında kendisinden daha zayıf olan Hindistan’ın da gerisindedir.

TÜRKİYE MERKEZLİ BÖLGE BİRLİĞİ

Peki, bu tabloyu neden çizdik?

Türkiye’nin yerini doğru saptayabilmek için…

Türkiye ne Kemal Derviş’in dediği gibi G2’yi dengeleyebilmek için AB’ye dâhil olmalı, ne de Brzezinski’nin işaret ettiği gibi ABD’nin Çin’i dengeleyebilmesi için “daha geniş batı” içinde yer almalı…

Türkiye, nüfus ve ekonomik büyüklük için Batı Asya’da bölgeselleşmeli, komşularıyla bölgesel birlik oluşturmalı. Türkiye ancak KKTC, Azerbaycan, Irak ve Suriye gibi komşularıyla birlik kurarsa, güçlü bir bölgesel merkez olur.

Türkiye bunu AKP iktidarıyla yaparsa, Atlantik adına yapacağından, büyüyeyim derken küçülür. Türkiye, Araplara karşı (Kuzey Irak ve Kuzey Suriye üzerinden) Kürtlerle birleşeyim derken, hem Araplarla düşman olur, hem de Kürtleri toptan kaybeder.

Türkiye bu yola milli bir hükümetle girerse, hem Kürt meselesini nihai olarak çözer, hem de bölgede Türk-Kürt-Arap barış kuşağı oluşturur. Bu kuşağın Acem-Farsla ittifakı ise hem bölgeyi emperyalizme kapatır hem de Yahudileri barışa mecbur eder!

Mehmet Ali Güller

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (1)
MİSAFİR VATANDAŞ 7 yıl önce
bütün sikinti türkiyeyi yönetenlerin türkiyeye yabanci olmasindan kaynaklanmaktadir.makarna ve kömür ile iktidara gelmiş bir partinin ne gibi jopolitik stratejiler ürettiği ortadadir.suriyede çuvalladilar,iran politikasinda çuvalladilar,azerbaycanda çuvalladilar,irakta amerikanin yaninda kalarak tüm iraklilarin nefretini kazandilar,libyada kazandiklarini zannettiler libyadaki dinci hükümetin ilk işi türk mütehahitleri kovmak oldu oradada çuvalladilar,kibrista politika bile üretemediler,rusyaya karşi sadece korktuklari için saygili olmaya çalişiyorlar,çuvallamadiklari iç ve diş politika kalmamiştir.terör konusunda masaya oturarak barzaninin önünü açtilar,suudi arabistan katar ve misirin amerikanci hükümeti ile yahudi barzani ve tabiiki israil hariç birtane türkiyeyi destekleyen ülke bulunmamaktadir.suriyede öyle bir kayaya çarptilar ki amerikanciliklarini artik makarnacilar bile fark etti.hergun amerikaya iktidarlarini sürdürmek için daha çok veriyorlar birgün verecekleride bitecek
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P