banner1199

banner1197

10.06.2015, 13:39

Uçuşa-Kaçışa Yasak Bölge

 9 Haziran 2015 tarihinde Almanya’da düzenlenen G-7 Zirvesi sonunda ABD Başkanı Obama, Türkiye ve IŞİD ile ilgili açıklamada bulundu.
“Geçişlerin hepsi engellenemez ama birçoğu daha iyi bir işbirliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı ile engellenebilir. Türkiye-Suriye sınır bölgesinde olan bitenin daha etkin izlenmesiyle engellenebilir.
Biz bu alanda Türk makamları ile daha çok işbirliği yapmak istiyoruz. Türk makamları da bu sorunu biliyorlar ama bu ama geçişleri engellemek için ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller. Bu bizim üzerinde çok zaman harcamamız gereken bir konu. Eğer yabancı savaşçıların gidişlerini azaltabilirsek, sonrasında bölgede bulunan IŞİD güçlerini izole edebilir ve zayıflatabiliriz.”
Haber, net ve açık.
Bu açıklama, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve AKP’nin, Suriye ve Irak’a yönelik politik hayallerinin iflasının uluslararası ilanı mahiyetindedir.
AKP’nin iktidarı kaybetmesi ile birlikte, ABD rengini belli etmeye başlamıştır. Yıllarca Arap Ülkeleri-Türkiye- IŞİD ilişkisini destekleyen ve ses çıkarmayan ABD, Suriye üzerindeki amaçlarının Türkiye’deki belirsiz politik durum nedeni ile zarara uğrayacağına kanaat getirmiştir. Suriye Kürtçük Devletini kuruluş evresinin ikinci aşamasını oluşturmak üzere harekete geçecektir.
BOP çerçevesinde birinci evrede, Türkiye, Katar ve Sudi Arabistan gibi Arap devletlerinin taşeronluğunda terörü kullanarak, IŞİD denen örgüt marifeti ile Suriye’yi parçalamak ve Suriye Kürt Koridorunu emniyete almak için Esat tehlikesini de ortadan kaldırmaktı.
AKP’nin iktidarı kaybetmesi ile BOP planının her hâlükârda bozulacağı gören ABD, var olan durumu muhafaza etmek için Suriye planının ikinci aşamasını için harekete geçmiştir.
Irak’ı işgalde kimyasal silah bahanesini ileri süren ABD, Suriye’yi işgalde dünyayı ikna edemeyeceğini bildiğinden, bazı Arap ülkelerini ve AKP hükümetlerini, dolayısı ile Türkiye’yi kullanarak bir durum yaratmış, Suriye’ye müdahale için gerekli şartları sağlamıştır.
ABD, G-7 zirvesi sonunda verdiği beyanatları ile Suriye’de oluşturduğu Kürt Koridorunu kurmak için bahanesini de dünyaya ilan etmiştir. Bahanesi, Türkiye’nin hudutlarından Suriye’ye geçen teröristler ve IŞİD terörüdür.
Türkiye’ye sığınan milyonlarca Suriyeliyi görmemezlikten gelen Birleşmiş Milletler, ABD’ye Suriye’ye müdahale için yetkisini verecektir.
Suriye’de amacına ulaşmak üzere olan ABD , BOP çerçevesinde Türkiye planını açıktan hayata geçirmek içinde harekete geçmiştir.
Küresel masalla ikna edilmiş bazı kesimler, Türkiye Cumhuriyetinde Türk Milletine ve Atatürk’e gerek kalmadığına inandırılmışlardır. ABD ile işbirliği içinde olan bu kesimler, Türkiye’yi kansız bir operasyonu ile kimliksiz, kişiliksiz parçalanmaya hazır devlet haline getirdiklerinin farkında değillerdir.
Bunların izleyeceği yol AÇILIM SÜRECİ ve YIKIM ANAYASASI yoludur.
Ama bu yol ABD ve işbirlikçileri için tehlikeli ve belalı bir yoldur.
Ata’sının yolunda yürüyen Türk Milletini, her türlü kumpasa rağmen hem devletini, hem ulusal değerlerini, hem de vatanını koruyup muhafaza etmeyi başaracaktır.

Ömer Yıldız
Ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P