banner1199

banner1197

07.02.2012, 18:36

“Van Münüt”te neler oldu neler

Ne dakikaymış ama rüzgar gibi geçti. Davos’un karlı dağlarında Şimon Perez’in dizlerine dokunarak “Van Münüt”, “Van Münüt” diye çıkışan Tayyip Erdoğan şimdi Arap Baharı sürecinde ABD, İsrail ekseninin tam ortasında duruyor. Bir dakikaya ne sığar derseniz cevap basit: laf sığar. Laf ağızdan bir dakika içinde çıkar ama çıkan lafın altından kalkınır mı orası bilinmez. Ülke yönetmek, peynir gemisi yürütmeye de benzemediği için “Van Münüt” ü seneler içinde anlayamazsınız gerçi biz anladık ve anlattık ama “biz demiştik” demekten dilimizde tüy bitti.
İRAN AJANSI’NIN HABERİ
Bazı ülkelerin resmi kanalları haber geçti mi resmi açıklama değeri olur. Bu ülkelerden biri tartışmasız İran ve İran’ın resmi haber kanalı ABD’nin Suriye Planı başlığı altında çok dikkat çeken bir haber yayınladı. Özü şu: “ABD bölgede güvendiği ülkelerin askerlerini ve yönetimlerini kullanarak Suriye’de önce iç kargaşa çıkaracak ardından askeri müdahale için zemin açılmış olacak. Askeri müdahaleyi İsrail yapacak.” İran bölge ülkesi ve ABD’nin hedefinde o yüzden yazdıkları ve yorumları oldukça önemli. Haberde Türkiye’yi en çok ilgilendiren kısım ise şu: “Türkiye Suriyeli muhalifleri Esad yönetimine karşı silahlandırarak Suriye'de iç savaşı kışkırtacak. Washington, Katar ordusu ve Libyalı militanlarca desteklenen Wahabi militanlarını ve Libya'daki Fetih-el İslam üyelerini silahlandıracak. Silahlı militanlar Suriye sınır köylerine saldırılar düzenleyecek.” Buyurun ABD’nin 2012 stratejisi… Neydi: “Bölgedeki müttefiklerimizi düşmanlara karşı kullanacağız.” Ortadoğu diyorsak İsrail’in rolünü de görmek lazım. İşte İran resmi televizyonu tek cümleyle rolü açık ediyor: “İsrail devreye girecek. İsrail'in esas rolü, Suriye'ye karşı askeri operasyon yürütmek olacak.”
ÇIKMAZDA DAKİKA SAYMACA
Olay açık, ABD bu kadar inekçocukluktan (kovboyluktan) sonra hiçbir şey olmamış gibi davranamaz. Mutlaka bir şeyler patlatmalı. Patlatacak ama gücü yok o yüzden eşbaşkanlarını falan kullanmaya çalışıyor. Çalışıyor da “Van Münüt” gerçeği var. Ha birileri laf yutar yutmasına gerçi ama çıkmazda olan onlar dakika sayıp dursunlar bize ne? Bizi ilgilendiren şu ki: ABD planına göre Türkiye bölecek, İsrail saldıracak. Biri “Van Münüt” mü dedi..?
 
Yorumlar (3)
Cafer Sarıkaya 8 yıl önce
yok teoman van minut degil ein momment ... bunlar sahte kahramnalıklar hepimiz biliyoruz .sonu hüsranla bitecek bir kötü karabasan yaşamaktayız , o kadar hepsi gececek .
hayri daşkıran 8 yıl önce
sayın alili:bunlar kamara karşısında şov yapmasını çok iyi becerirler,tabiki karşısında iğdiş edilmiş muhalefet olduğu için böyle mangalda kül bırakmazlar mangalda kor,un olduğunu anladılarmı kablumbağa gibi tıs ederler,
esin uygun 8 yıl önce
türkiye bu gidişle bölse bölse ancak kendini bölecek. o kadar karışmışız ki türkiyeyi yönetenlerin bunu da yapabilmesi çok zor geliyor ama belli de olmaz. ben bu libya ya gönderilen paraların ne işe yaradığını , ne olduğunu hem akplilere hem de destek veren muhalefet partilerine sormak isterdim. libya da neleri kaybettik .
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P