banner1199

banner1197

12.10.2015, 16:53

Yaşa baba! Yaşa baba!

 Levent Kırca'yla tanışıklığımız bir espri ile başladı. Orası bana kalsın ama çok gülmüştüm. O beni Ulusal Kanal haberlerinden tanıyordu ben O'nu herkesin tanıdığı yerden; çocukluğumdan, gençliğimden ve siyaseti öğrenmeye başladığım ilk yıllardan tanıyordum. Levent Kırca, lafını esirgemeyen, söyleyeceğini doğrudan söyleyen adamlardandı. Pir Sultan Abdal biraz, ille de hem Karagöz hem Hacivat. Öyle tanıdık O'nu. Bugün şeytanın uşağı bir paçavra "alkolik sanatçı öldü" diye yazmış; işte şeytan böyle ele veriyor kendini. Şahidim, Levent Kırca içki içmezdi. Masasında bir kadeh olur, eşlik eder ama o kadehin dibi gelmezdi. Dünya'nın en iyi sarhoş taklidi yapan sanatçılarından biri derlerdi ya işte bu bile O'nun sanatçılığının büyüklüğünü gösterir. Sarhoş olmanın ne olduğunu bilmeden, sarhoş taklidi yapabilmek. Asla hain olmadan, hainlerin taklidini yapabilmek gibi yani. Bazen eşbaşkan, bazen milleti aç bırakıp "zamcık" yapan yönetici, bazen Amerikan çocuğu darbeci taklidi yapabilmek işte mizah, işte sanat dedirtmez mi insana?

KÜÇÜK OTOBÜS

Yerel seçim zamanı. Kadir Topbaş, Mustafa Sarıgül, Sırrı Süreyya Önder falan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuşlar. Vatanseverlerin adayı kim olacak diye beklerken bomba patladı: Levent Kırca... Tamamdı işte İstanbul gibi bir şehre yakışan başkan dedim. Yakışmaz mıydı be? Biraz gülümsese İstanbul, hep yolsuzluklarla anılmasa, koca binalar yerine tiyatro salonları yapılsa, Süreyya Operası'nın yanına onbeş yirmi tane opera binası daha eklense, "İSKİcim vatandaşın suyunu kesmese", ne biliyim Atatürk Kültür Merkezi yeniden kültürün merkezi olsa. Levent Kırca başkan olsaydı daha güzel bir İstanbul olmaz mıydı? Bütün Dünya İstanbul'u konuşmaz mıydı, Gezi Parkı'nda gezilmez miydi mesela? Neyse en azından umudumuz vardı ve o umudun habercisi küçük otobüs.

Emine Akfırat, Yılmaz Tunçok parti görevlileri olarak otobüsün daimi personeliydi. Ben son hafta anonsçu olarak katıldım umut otobüsünün personeline. Mikrofon elimde umudu anlatmaya çalışıyordum "Gülümse İstanbul, Levent Kırca geliyor!" diyordum. Levent Kırca mahcup, kibirsiz ve hep gülen yüzüyle zar zor geçiyordu küçük otobüsün muavin koltuğuna. Orada oturmalı ve sokakları selamlamalıydı ya, utanıyordu. Zamanla alıştı. Ben anons yaparken aradan sufle veriyordu ama ne sufleler... Otobüsün geçtiği yerlerde gülücükler. Somurtan İstanbul'a tam da hak ettiği başkanı tanıtmaya çalışıyorduk. Küçük otobüsün geçtiği yerlerde gülümseme varsa bir de Başkan Levent Kırca'yı düşünsenize.

Levent Kırca yemeği severdi, benim gibi. Elimizde simit ayran, fındık kabuğunda pişen kuru fasülyeden sütlü kuzulara kadar fantastik tariflerimizi paylaşırdık. Kuru simidi sohbetimize banıp yerdik. Bir gün de annemden balkan böreği istedi, küçük otobüsün o gün menüsü şenlenmişti. Biz de böyle, sadece gördüklerimiz değil yediğimiz içteğimiz de ortak.

BABA ADAM

Baba adamdı Levent Kırca. Devrimci. Vasiyeti malum "Atatürkle kalın, Cumhuriyetle kalın" Eyvallah baba...Neden "baba" diyoruz Levent Kırca'ya biliyor musunuz? O hepimize "baba" derdi. Konuşma şöyle olurdu:

Levent abi merhaba ben Teoman.

O baba naber?

-İyidir baba.

-Ya baba kaç oy alırız?

-Ne önemi var be baba. Sen meydana çıktın ya. Kaç oyla ölçülür ki?

-Yaşa baba! Yaşa baba!


10. Yıl Nutku'nu hatırladım: “Az zamanda, çok ve büyük işler yaptık” Levent Baba'da az zamanda, az imkanla, çok ve büyük işler yaptı çünkü O'nun gibilerin lugatında “zor, güç, imkansız” gibi kelimelere pek rastlanmaz. En zor zamanda Türkiye'nin en aydın isimlerini yalnız bırakmadı. Vatanı için, daha iyi bir gelecek için var gücüyle uğraştı. Levent Kırca, Levent Baba, yazamıyorum be daha fazla oysa ne çok şey var yazacak. Şöyle yapalım, senin ve senin gibilerin ışığıyla yaşayan yoldaşlar senden sonrasını tarihe yazalım. YAŞA BABA, YAŞA BABA...


Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (3)
Adil Aydın 4 yıl önce
Baba adam, hayat damarımızdaki dövmedir.
Nihat Bakar 4 yıl önce
Mustafa Kemal'in askeri, cumhuriyetin sanatçısı Levent Kırca
turkgucu 4 yıl önce
ağladım beh çok severdim levent babayı ışıklar için de yatsın, Teoman sen de çok şanslı adamsın vesselam.
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P