banner1199

banner1197

2 bin yıllık anıt mezar talan edildi

Her köşesinden tarih fışkıran, medeniyet beşiği topraklarımızda tarihi alanların yağması dur durak bilmiyor. Define avcıları denilerek vasıfları yumuşatılan "soyguncular" bu kez Finike'de Helenistik döneme ait büyük bir anıt mezarı hedef aldı.

YURT 21.12.2018, 20:10

2 bin yıldır dimdik ayakta Delicedere'yi bekliyordu. Ta ki bulunduğu ormanlık alanda kaidesi dinamitleninceye kadar...

Antalya'da tarih yağmacıları, Limyra kentine ait olduğu bilinen anıt mezarın bulunduğu kayaları kompresörle deldi. Yuvalara dinamit yerleştirdi. Ve arkalarında bu görüntüyü bıraktılar.

Finike'nin Turunçova mahallesi, bundan bir kaç hafta önce patlama sesleri ile sarsıldı. Gürültünün çevrede bulunan taş ocaklarından gelmiş olacağını düşünen yurttaşlar, patlamanın nedenini çok sonra anladı.

Hacıveliler mevkiinde Helenistik döneme ait anıt mezarın kayalardan oluşan kaidesi yerle bir olmuştu. "Define avcılığı" denilerek masum gösterilen bu yağmalar ne ilk ne de son...

Bölge halkı, tarihi ve  kültürel mirasımızın korunması için daha etkili önlemlerin alınmasını istiyor.

Soygunculuğa Antalya Müzesi de kayıtsız kalmadı. Ulusal Kanal'a bilgi veren yetkililer, alanın incelenerek suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.HABER: DEVRİM AŞKIN KARASOY - KAMERA: DEVRİM DÖNMEZ
ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P