banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Amik Ovası'nda üretim durma noktasına geldi

Amik Ovası'nda üretim durma noktasına geldi. Türkiye'nin en verimli ovalarından biri Hatay'ın Amik Ovası'nda çifçilerin, besicilerin çilesi bitmiyor. Ekili tarlaları, hayvanların otlakları sular altında kaldı. Her yıl aynı dertle boğuşan ova sakinleri, çözüm istiyor. Önlem alınmazsa Amik Ovası'nda üretim duracak, büyük bir göç başlayacak. Hüseyin Güler'in özel haberini izliyoruz.

YURT 14.01.2020, 19:30
Amik Ovası'nda üretim durma noktasına geldi

Dertleri çok ama muhattapları yok. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda tarlaları, meraları sular altında. 

Bu topraklar Türkiye'nin en kıymetli ziraat alanlarından biri olan Amik Ovas'ından. Hatay'da son günlerde etkili olan yağış sonrasında binlerce dönüm ekili tarım arazisi sular altında kaldı. Hatay Havalimanı çevresindeki tarım arazileri de göle döndü.

Aslında bu bir ilk değil. Çünkü neredeyse her yıl aynı sorunu yaşıyorlar. Ne bir önlem alan var ne de afet sonrası su tahliyesi için gelen bir yetkili.

Müdahale edilemediği için Amik Ovası sakinleri aylarca beklemek zorunda kalıyor. Evlerine anca yaz aylarında dönebiliyorlar.

Artık bıçak kemiğe dayandı. Ovalılar isyanda. Eğer önlem alınmazsa ana yurtlarını, üretimi terk etmek zorunda kalacaklar.

Ulusal Kanal, çiftçilerin ve besicilerin sesini duyurmak için bölgeye gitti. 

Amik Ovası'nda yaşananlara duyurasız kalmayan Vatan Partisi Hatay İl Örgütü'nden bir heyet bölgeye gitti. 

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P