banner1199

banner1197

Berkin Elvan türkülerle anıldı

Haziran ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan, vurulmasının yıl dönümünde Antalya'da türkülerle anıldı.

YURT 17.06.2014, 13:50 17.06.2014, 12:52
Berkin Elvan türkülerle anıldı
Haziran ayaklanması sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan, vurulmasının yıl dönümünde Antalya'da türkülerle anıldı. Genç ölümleri ve geciken adaleti protesto eden Antalyalılar Halk Cephesi öncüllüğünde Kapalı Yol girişinden Attalos Heykeline tepki sloganlarıyla yürüdü. Antalyalılar, tüm gezi şehitleri için 'Adalet İstiyoruz' dediler.

Yürüyüş boyunca sık sık "Berkin Elvan Ölümsüzdür", "Haziran Şehitleri Ölümsüzdür", "Anaların Öfkesi Katilleri Boğacak", "Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz" sloganlarını atan Antalyalılar, Berkin Elvan'ın ve direniş şehitlerinin resimlerini taşıdılar. Antalyalılar adına açıklamayı yapan Yurdagül Gümüş, Berkin Elvan'ın vurulmasının üzerinden tam bir yıl geçmesine karşın, onu vuran polislerin cezalandırılmadığını belirterek "Adalet istiyoruz" diye konuştu.

"Ülkemizde adaletin ibresi tamamen yok oldu" diyerek geciken adalete tepki gösteren Gümüş, faşizmin kendisine karşı gördüğü herkese saldırdığını, sindirmeye çalıştığını ve büyük, küçük demeden katlettiğini kaydetti. Ekmek adalet ve özgürlük için yürüttükleri mücadelenin süreceğini belirten Gümüş, dökülen kanların hesabını soracaklarını vurguladı. Gümüş şöyle konuştu; "1 yıldır Berkin ve tüm katledilen şehitler için adalet istiyoruz. Ekmek için, adalet için, özgürlük için direniyoruz ve ulaşıncaya kadarda mücadelemiz sürecek. Çocuklarımızın dökülen kanlarının hesabını mutlaka soracağız."

Açıklamanın ardından Antalyalılar Berkin ve tüm haziran şehitleri için türküler söyledi. Anma eylemi türküler eşliğinde son buldu.

Haber: Devrim Dönmez Koçak
Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
18°
kapalı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P