banner1199

banner1197

Derik halkı şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk unutmadı

PKK saldırısında şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk ölümünün üçüncü yılında anıldı. Öğrenciler Safitürk'ün anısına yazdıkları şiirleri okurken, dinleyenler gözyaşlarına engel olamadı. Safitürk, Mardin'in Derik ilçesindeki PKK'lıların makam odasına tuzakladığı bombanın infilak etmesi sonucu şehit olmuştu.

YURT 12.11.2019, 14:35
Derik halkı şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk unutmadı

PKK saldırısında şehit olan Kaymakan unutulmadı. Arkada bıraktığı güzen anılarıyla hatırlandı.

Mardin'in Derik ilçesindeki terör saldırısında görevi başında şehit olan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk, ölümünün üçüncü yılında görev yaptığı ilçede anıldı.

Adını taşıyan Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Anadolu Lisesi ve Derik Anadolu Lisesi konferans salonunda anma töreni düzenlendi.

Sinevizyon gösterisinde şehit kaymakamın hayatı ve Derik zeytinini dünyaya tanıtma hayaline yer verildi. 

Lise öğrencileri Şehit Kaymakam Safitürk için yazdıkları şiirleri okudu, duygu dolu anlar yaşandı.

Kaymakam Safitürk, 10 Kasım 2016'da makamında uğradığı terör saldırısında ağır yaralanmış ve ertesi gün şehit olmuştu. 

Hendek olayları sırasında hedef alınmıştı. PKK'nın bölgedeki varlığı son erdirmek için çalışmalar yapmıştı. Halkın kalkınması için projeler planlıyordu.

Mardin halkıyla iç içe bir yaşamı vardı. Şoförü, 'İlk kez bir kaymakamın evine girdim, orada yemek yedim, eşimle beraber ağırlandım.' demişti.


Birçok okul, park ve caddeye ismi verilen Safitürk anısına, yenilenen Kaymakamlık binasının bahçesine fotoğraf ve öz geçmişinin bulunduğu "Ağlayan Gül" anıtı yapıldı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P