banner1199

banner1197

'Doğa ile iç içe kafamızı dinliyoruz'

RİZE’nin Çamlıhemşin İlçesi'nin 2 bin 300 rakımlı Yukarı Kavrun Yaylası 8 yıl önce elektriğe kavuştu.

YURT 06.10.2015, 14:06 06.10.2015, 14:07
'Doğa ile iç içe kafamızı dinliyoruz'
Yaklaşık 120 haneli yaylada sadece Reyhan Ailesi dededen kalma tek katlı ahşap evlerine elektrik bağlatmadı. Hala daha gaz lambası ve lüks kullanarak aydınlanan, teknolojik imkanlardan uzak yaşam sürdüren ailenin fertleri, "Doğa ile iç içe yaşayıp kafamızı dinliyoruz. Eskiyi yaşıyoruz. Mutluyuz, huzurluyuz" görüşünü paylaştı, eve elektrik bağlatmayı düşünmediklerini söyledi.

Çamlıhemşin İlçesi’ne 29 kilometre uzaklıkta bulunan ve doğal güzelliği ile görenleri büyüleyen Yukarı Kavrun Yaylası'na 2007 yılında elektrik hattı ulaştırıldı, evlerin hemen hemen tamamına elektrik bağlandı. Yayla sakinlerinden Reyhan Ailesi ise dededen kalma tek katlı ahşap evlerine elektrik bağlatmadı. Yaylada teknolojik imkanlardan uzak yaşam sürdüren aile bir araya geldikleri komşularıyla sohbet ederek eski günleri yadediyor.

'DOĞA İLE İÇ İÇE YAŞAYIP KAFAMIZI DİNLİYORUZ'

Ankara’da yaşadıklarını ve kentin sağladığı tüm teknolojik olanaklardan yararlandıklarını anlatan, yılın sadece 4 ayını yaylada geçirdiklerini dile getiren Heva Reyhan, "Annem ve kardeşimle birlikte burada kalıyoruz. Yaylada teknolojik cihazlardan uzak kalmak için elektrik bağlatmadık. Dedelerimizden evi böyle aldık, böyle devam ettiriyoruz. Doğa ile iç içe yaşayıp kafamızı dinliyoruz. Eskiyi yaşıyoruz. Mutluyuz, huzurluyuz. Aydınlanma için gaz lambası ve lüks kullanıyoruz. Arkadaşlarla evde toplanıp sohbet ediyoruz. Eskiden de evlerde bir araya gelip muhabbet ederdik. Büyüklerimiz bize hikayeler anlatırdı. Biz de bu ortamı yaşamaya çalışıyoruz" dedi.

'BU EVDE NOSTALJİ YAŞIYORUZ'

İzmir’de yaşayan ve yaz aylarında yaylaya geldiğini söyleyen Yeliz Ertanç ise nostalji yaşamak için arkadaşı Heva Reyhan’ın evinde lüks lambası ışığında oturmayı istediğini belirterek, "Arkadaşlarımızla iletişim kurabildiğimiz, görüşlerimizi paylaştığımız ortamı sadece bu evde bulabiliyoruz. Yayladaki evimize mecbur olduğumuz için elektrik bağlattık. Ama keşke yaylada hiç elektrik olmasaydı, bütün evler böyle kalsaydı. Böylece paylaşımlar daha güzel olurdu" diye konuştu.


Muhammet KAÇAR
DHA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P