banner1199

banner1197

Dolandırıcılar artık kredi çektirmeye başladı!

Kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan telefon dolandırıcıları, telefonla vatandaşlardan banka kredisi çektirmeye başladı

YURT 05.03.2015, 15:41 05.03.2015, 15:42
Dolandırıcılar artık kredi çektirmeye başladı!

 Diyarbakır'ın Ergani ilçesi Bozyer köyünden ilçe merkezindeki devlet hastanesine gelinini muayene ettirmek için gelen emekli Ramazan Dolu’yu telefonla arayıp kendini Ergani Emniyet Müdürü olarak tanıtan dolandırıcı, Dolu'yu kredi çekmek için bankaya gönderdi. Gelinini hastanede bırakıp kredi çekmek için ilçe merkezinde bir banka şubesine giden Dolu, polisin müdahalesiyle dolandırılmaktan son anda kurtuldu.

Kendisini telefonla arayarak Emniyet Müdürü olarak tanıtan dolandırıcıya bankadan kredi çekip para kaptırmaktan son anda kurtulan emekli Ramazan Dolu başına gelen olayı şöyle anlattı:
"Gelinimi muayene ettirmek için ilçeye gelerek Devlet Hastanesi'ne götürdüğüm sırada yabancı bir numaradan telefonum arandı. Arayan kişi kendisini Ergani Emniyet Müdürü olarak tanıtarak, kimlik fotokopimin dolandırıcılar tarafından ele geçirilerek bankadan adıma kredi çekileceği söylendi. Bunun üzerine ne yapmam gerektiğini sorduğumda bana, bankaya gidip kendi adıma kredi çekerek verilen hesaba para aktarmamı istedi. Daha sonra Ergani savcısı olduğunu söylediği kişiye telefonu vererek beni bu duruma inandırdılar. Bu sırada gelinimi hastanede bırakarak telefondaki şahsın talimatları doğrultusunda ilçe merkezindeki bir banka şubesine gittim. Telefonda kendini Emniyet Müdürü olarak tanıtan kişi, hastanede bulunan gelinimin yanına iki bayan polis gönderdiklerini belirtti. Bunun üzerine gelinimi arayarak yanında polis olup olmadığını sorduğumda, gelinim bana yanında kendini sivil polis olarak tanıtan iki bayanın geldiğini söyledi. Bunun üzerinde bankada kredi çekme işlemine başlarken, bir yandan başka bir telefonla kardeşimi arayarak durumu aktardım. Dolandırıldığımı anlayan kardeşim karakola giderek yanlarında resmi polislerle bankaya gelip beni dolandırılmaktan kurtardılar."

Ortaya çıkan durum üzerine harekete geçen polis ekipleri, Ramazan Dolu’nun hastanede bulunan gelinin yanında oldukları söylenen sahte kadın polisleri yakalamak için harekete geçti. Polis gelmeden durumu fark eden sahte kadın polisler kaçtı. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, sahte polislerin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlattı. Yaşanan dolandırıcılık olayına ilişkin vatandaşları dolandırıcılara karşı uyaran İlçe Emniyet Müdürü Samet Mete Ünsal, hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para isteyemeyeceğini belirterek, vatandaşların bu tür dolandırıcılık vakalarına itibar etmemelerini, kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişilerce telefonla arandıkları takdirde vatandaşların hemen polise haber verilmesi gerektiğini söyledi.


ESAT TAŞTEKİN
İHA

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P