banner1199

banner1197

Edirne'de alarm! Dükkanlar boşaltılmaya başlandı

BULGARİSTAN’daki yoğun yağışların ardından Edirne’deki Meriç ve Tunca nehirlerinin debileri yükselince, Aralık ve Şubat aylarında taşkınların yaşandığı kentte yeniden taşkın alarmı verildi. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi tamamen sularla dolarken, Meriç nehir kenarındaki işletmeler taşkın riski dükkanlarını boşaltmaya başladı. DSİ 11’nci Bölge Müdürü Adil Sabancı, akşam saatlerinden itibaren 1245 metreküp saniye seviyesine yükselen nehirlerde düşüş yaşanacağını söyledi.

YURT 09.03.2015, 14:40 09.03.2015, 14:41
Edirne'de alarm! Dükkanlar boşaltılmaya başlandı
Aralık ve Şubat aylarında nehir taşkınları yaşanan Edirne, Bulgaristan’daki aşırı yağışların ardından yeniden alarma durumuna geçti. Nehirlerdeki su debisi son 72 saatte neredeyse 3 katı artış gösterirken, bugünkü ölçümlerde Meriç Nehri’nin debisi 1253, Tunca nehrinin debisi ise 245 metreküp saniyeye yükseldi. Sarayiçi mevkiindeki tarihi Fatih ve Kanuni köprülerinin trafiğe kapatılması nedeniyle Sarayiçi adasına giriş yapılamıyor. Tunca Nehri üzerindeki Yalnızgöz Köprüsü de ortasında su birikmesi sonucu geçişlere kapatıldı.

Bulgaristan'da yağan karlarında erimesi ve Edirne’de yağmurlu hava nedeniyle yükselen nehir seviyesi işletmecileri de tedirgin etti. Edirne Belediye Başkanlığı’nın işletti Meriç Nehir kenarındaki Protokol evi çay bahçesi, taşkın riski nedeniyle boşaltıldı. Tüm masa, sandalye ve malzemeler bir üst kata çıkarıldı. 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi'ne kent merkezinden ulaşımı sağlayan tarihi Tunca Köprüsü'nün de girişi kısmen sularla doldu. Suyun yükselmesi durumunda köprü, Edirne Valiliği kriz merkezince küçük araç trafiğine kapatılacak.

İŞLETMELER BOŞALTILIYOR

Meriç kenarındaki çay bahçesini işleten Yılmaz Söz de, nehirlerin artış göstermesi nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Aralık ve Şubat ayında meydana geldin taşkınlarda işyerlerinin büyük hasar gördüğünü ve tamir işlemlerinin yeni tamamlandığını kaydeden Söz, “Her ay taşkın riski olmaya başladı. Aralık ve Şubat ayındaki taşkınlardan gördüğümüz zararı yeni yeni atlatmaya başlamıştık. İşyerimizdeki bir çok şeyi değiştirmek zorunda kaldık. Tam taşkını atlattık derken şimdi sular yükselmeye başladı. Şimdi masaları, eşyalarımızı toplasak mı bilemedik? Endişeli bekleyişimiz sürüyorö dedi.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ: DÜŞÜŞ BEKLİYORUZ

DSİ 11’nci Bölge Müdürü Adil Sabancı ise Bulgaristan’ın yoğun yağışların ardından baraj kapaklarından taşan suların 9 saat sonra Edirne’ye ulaştığını ifade etti. Akşam saatlerine kadar suların yükselmeye devam edeceğini belirten Sabancı, “Edirne’de son 3 ayda 3 kez taşkın gördük. Bundan sonraki taşkınımız son 31 yılın en büyük taşkınıydı. Meriç nehrinden 2149 metreküp saniye su geçmişti. Şuanda Kirişhane istasyonumuzdaki seviye 1250 metreküp civarında. Yavaş bir şekilde artıyor. Bulgaristan, Arda nehri üzerindeki barajlardan su bırakıyor, zaten savaklarında bulunan sularda üzerinden akıyor. 310 metreküp/saniye civarında su bırakılıyor. Karların erimesiyle de sular yükseldi. Karaağaç Mahallesi’ne giden tarihi Tunca köprüsü 1350 civarında trafiğe kapanıyordu. Bu kez o kadar su beklemiyoruz. Bu geceden itibaren suların düşmeye başlayacağını tahmin ediyoruz. Bulgaristan’ın baraj kapaklarını açması değil de, savaklarına dolan suların akması sonucu Edirne’ye sular geliyor. Nehir kenarındaki bazı işletmelere sular girdiö şeklinde konuştu.

ARALIK VE ŞUBATTA DA TAŞMIŞTI

Edirne’de geçtiğimiz Aralık ve Şubat aylarında da yoğun yağışlar sonrasında nehir taşkınları yaşanmıştı. Şubat ayında nehir seviyesi son 31 yılın en yüksek debisine ulaşarak 2149 metreküp/saniye olmuş, tarihi köprülerin trafiğe kapatılmasıyla birlikte 4 gün boyunda 5 bin kişinin yaşadığı Karaağaç Mahallesi’ne sadece helikopter geçiş yapmıştı. (DHA)
Yorumlar (2)
ERDOĞAN TUNÇAY 5 yıl önce
enezde meriç nehrinin denize dökülen ağzı lodos nedeni ile devamlı kapanır.buda nehi̇r yatağinda şi̇şki̇nli̇k yapar.meri̇ç nehri̇ni̇n ağzini açtirin su baskini askari̇ye i̇ner sadece yazlik settede su tutulur.i̇psalada görev yapmiş bi̇ri̇si̇ olarak öneri̇m.yilan baliklari i̇çi̇nde bu önemli̇di̇r.
Barış Andes 5 yıl önce
edirnenin fıtratında vardır belki? ulemaya danışmak lazım. külliyelere soralım bakalım edirnenin fıtratında neler varmış.
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P