banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Engelli genç kız azmi ile memur oldu

Çaycuma'ya bağlı Ulu köyünde ikamet eden 21 yaşındaki Esra Erkeç azmi ile memur oldu.

YURT 21.07.2015, 11:28 21.07.2015, 11:31
Engelli genç kız azmi ile memur oldu

Çaycuma ilçesine bağlı Ulu köyde yaşayan Esra Erkeç, kas gevşekliğine bağlı görülen Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastalığına yakalanınca 11 yaşından bu yana tekerlekli sandalyeye mahkum yaşadı. Erkeç önce açıktan liseyi okudu. Daha sonra şiir ve hikayelerinin yer aldığı "Hayallerim Gerçek Olsa" ve "Bir Dilek Tuttum" isimli 2 tane kitap çıkarttı.
EKPSS'ye girerek Milli Eğitim Müdürlüğüne ataması gerçekleşen Erkeç duygularını şu şekilde ifade etti:
"Altıncı sınıfta hastalığımdan dolayı yürümem durdu. Kas erimesi rahatsızlığım var ailemin yardımı ve desteği ile 8'ci sınıfa kadar okudum ve ortaokulu o şekilde bitirdim. Daha sonra okul hayatıma açık öğretimden devam ettim liseyi de aynı şekilde anne ve babamın desteğiyle bitirdim. Üniversite sınavlarına girdim ve kazandım. Şu an üniversiteyi bitirdim. Engelli kamu personeli sınavına girdim. Atandım ve şuan da Milli Eğitim Müdürlüğünde işe başladım. Benim gibi engelli olan arkadaşlarıma sesleniyorum özellikle, yılmasınlar her şey inanmakla ve azimle oluyor. Hayatta çok şey yaşadık ve zorluklar gördüm ama yılmadım ve şuanda onun meyvesini aldım. En büyük destekçim ailemdi, mutluyum hayat her şeye rağmen devam ediyor. Bu arada 2 tane kitap var kitapta yazdım, hikaye ve şiir kitabım var. Şuan 3'cü kitabımın çalışmaları devam ediyor bir yandan da onu yazmaya devam ediyorum."

AİLESİNDEN BÜYÜK DESTEK
Esra Erkeç'in babası Mustafa Erkeç ise üç çocuğunun da farklı engelleri olduğunu söyledi. Kızlarına destek olduklarını hatırlatan baba Mustafa Erkaç, "3 tane çocuğum var 3'ü de değişik şekilde engelleri var. Kızım 21 yaşında, 11 yaşında yürümesi durdu kas erimesi hastalığı nedeniyle, orta öğretimine kadar beraberce annesi ve babası olarak okula götürüp getirdik. Şuan lise mezunu olarak EKPSS'den ataması çıktı Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı. Bütün engelli kardeşlerimize ve ailelerine sesleniyorum, yılmasınlar. Hiçbir zaman evde oturarak değilde, anne baba desteğiyle yapacağı iş yoktur. Yeter ki bizler engellilerin arkasında anne baba olarak onlara yardımcı olalım elimizden gelen desteği verelim. Devlet büyüklerimizde inşallah destek verecekler böyle kardeşlerimizi, çocuklarımızı istihdam edeceklerdir. Onlarında hayatları kurtulacak ve onlarda kendi bağımsızlığına kavuşacaklardır" dedi.

İHA 

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P