banner1199

banner1197

İç Güvenlik Yasa Tasarının Hedefi Yurtseverler

AKP Hükümetinin meclise sunduğu ve Meclis Genel Kurulu'nda ki görüşmeler sırasında tekme ve tokatların konuştuğu İç Güvenlik Yasa Tasarısı'na toplumun her kesiminden itirazlar gelmeye devam ediyor

YURT 19.02.2015, 16:33 19.02.2015, 16:34
İç Güvenlik Yasa Tasarının Hedefi Yurtseverler
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Antalya Şubesi yaptığı kitlesel açıklama ile yasa tasarısını protesto etti. Açıklamada AKP Hükümetinin yasa tasarısı ile öne sürdüğü, 'terör eylemleri nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması' amacının gerçek olmadığı, asıl amacın ülkenin ve ulusun parçalanmasının önünde engel olacak kurum, kuruluş ve kişilerin ortadan kaldırılmak olduğu vurgulandı. Tasarıya karşı tüm yurttaşlar mücadeleye çağırıldı.

Terörü Büyüten İktidardır
İç Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı ADD Antalya Şubesi Attalos Heykeli önünde kitlesel basın açıklaması yaparak tasarıyı protesto etti. Vatan Partisi, CHP, Eğitim-İş, Diş Hekimleri Odası, CKD, ANŞOYAD ve TESUD'un desteklediği eylemde açıklamayı yapan ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, AKP'nin tasarının amacıyla ilgili öne sürdüğü 'terör eylemleri nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması' gerekçesine 'kargaların bile güleceğini' söyleyerek, Hükümetin terör örgütünü büyüttüğünü ifade etti. Daş, "AKP iktidara geldiğinde bölücü başı hapiste, PKK ise bitmişti. Terörü büyütüp bugün Doğu ve Güneydoğu Bölgesini PKK'ya teslim eden, orada Devleti fiilen yok eden bu iktidardır" diye konuştu.

Tasarının Hedefinde Ulus'ta Barikatları, Silivri Duvarları Yıkan, Haziranda Ayağa Kalkan Millet Var
Tasarıyla AKP hükümetinin hedefinde yurtseverlerin olduğunu vurgulayan Daş, tasarının Meclisten geçmesi halinde karşı karşıya kalınacak tehlikelere dikkat çekti. Daş şunları kaydetti; "Ulus Meydanında toplanıp barikatları yıkan, kar kış, yağmur çamur demeden Silivri önlerinde toplanan, Tandoğan meydanında milyonlarca olup Anıtkabir'e koşan, Gezi direnişinde bağımsızlık ve özgürlük istemiyle ayağa kalkan milyonlarca yurtseveri sindirmek için çıkarılmak isteniyor. Bu tasarı Meclisten geçerse, Demokrat Parti döneminde Mecliste kurulan ve yargı yetkisini gasp eden Tahkikat Komisyonu'na verilen yetkilerin benzerleri bu yasa ile Yürütmeye yani, Valiye, Emniyet Müdürlerine ve Kolluk Amirlerine verildiğinden herhangi bir hakim ve savcı kararı olmadan gözaltına alınabileceksiniz, avukat dahi çağıramayacaksınız. Yine hakim ve savcı kararı olmadan, sadece polisin seni “makul şüpheli” bulması ile üstün, eşyan, aracın aranabilecek, fişlenebilecek, bir Bakanın isteğiyle dinlenebileceksin. Hatta Anayasal bir hak olan ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılman halinde dahi polis, “durumu değerlendirerek” doğrudan seni yakalayabilir, yürüyüşünü engelleyebilir ve oradan uzaklaştırabilir."

Tasarının Yasalaşmaması İçin Ortak Mücadele Çağrısı
Yasa ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na aykırı olarak, her türlü kişi hak ve özgürlüklerin kısıtlanacağını, yeni suç ve cezaların oluşturulacağını, yargı yetkisinin yok sayılarak güvenlik güçlerine orantısız ve yargı denetiminden uzak yetkiler verileceğini, hatta adam öldürme yetkisi dahi verileceğini belirten Daş, tasarının amacını tek bir cümle de şöyle ifade etti; "iktidarın başkanlık sistemi adı altında ülkemizin ve ulusumuzun parçalanmasının önünde engel olacak kurum, kuruluş ve kişileri ortadan kaldırmaktır." Daş, tüm demokratik kitle örgütlerini, siyasi partileri, meslek odalarını ve yurttaşları tasarının yasalaşmaması için birlikte mücadeleye etmeye çağırdı.

Haber: Devrim Dönmez Koçak
Fotoğraf: Ekin Akgün
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P