banner1199

banner1197

Kuzeni için öğrendiği işaret dili mesleği oldu

Siirt'te yaşayan Zübeyir Özdemir, işitme engelli kuzenine yardım etmek amacıyla öğrendiği işaret diliyle engellilerin tercümanı oldu.

YURT 13.05.2017, 16:56
Kuzeni için öğrendiği işaret dili mesleği oldu

Siirt Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Bölümü mezunu olan Zübeyir Özdemir, amcasının işitme engelli oğlu Lokman Özdemir'i anlayabilmek için işaret dilini öğrenmeye karar verdi.

Ankara'da 4 ay önce aldığı eğitimle "Türk İşaret Dili 2. Seviye Eğiticilik ve Tercümanlık" sertifikası alan Özdemir, işaret dilinin kentte yaygınlaşması için Siirt Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde işaret dili eğitimi vermeye başladı.

Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işaret diliyle aslında henüz küçükken işitme engelli kuzeni Lokman Özdemir sayesinde tanıştığını, o günden bu yana da kendisini sürekli geliştirdiğini söyledi.Aile içinde yeterince anlaşılmayan Lokman'ın işaret dilini öğrenmesi için Diyarbakır'a gönderildiğini anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

"Orada aldığı eğitimleri gelip bana anlatıyordu. Ben de onunla beraber derslere çalışıyordum. Okula gittiği zaman unuttuklarımı okul dönüşünde tekrar anlatıyordu. Böylece bu dile yöneldim. Kuzenimi daha iyi anlayabilmek ve onu çevreme anlatabilmek için zamanla bu işe dört elle sarıldım. Kuzenimi anlamaya çalıştıkça bu dile daha çok ilgi duydum."

İşaret dilini öğrendiğini belgelemek istediğini, bunun için Ankara'ya giderek katıldığı eğitimlerin ardından "Türk İşaret Dili 2. Seviye Eğiticilik ve Tercümanlık" sertifikası aldığını belirten Özdemir, kentte bu dili bilen insan sayısının artmasına katkıda bulunmak için Siirt Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde işaret dili eğitimi verdiğini ifade etti.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P