banner1199

banner1197

Özel güvenlik görev köpeklerinin zorlu sınavı

Kamuya açık alanlarda görev alacak özel güvenlik köpekleri ve idarecileri, ilk kez 15-26 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak sınavda geçerli not almaya çalışacak.

YURT 14.05.2017, 08:43 14.05.2017, 12:00
Özel güvenlik görev köpeklerinin zorlu sınavı

Kamuya açık alanlarda görev alacak özel güvenlik köpekleri ve idarecileri, ilk kez 15-26 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak sınavda geçerli not almaya çalışacak.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, özel güvenlik mevzuatında "görev hayvanı kullanımı" ile ilgili herhangi bir hüküm bulunmamasına rağmen bazı özel güvenlik şirketlerince kökeni bilinmeyen, beceri ve yeterliliklerini gösteren belge sahibi olmayan hayvanlar ile idarecilerinin, havalimanları, metro, alışveriş merkezleri, park, bahçe ve mesire alanı gibi yerlerde görev yaptığının tespit edilmesi üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığınca, 2015'te "Özel Güvenlik Hizmetlerinde Görev Hayvanlarının Kullanımı Genelgesi" hazırlandı.

Genelgeyle özel güvenlik hizmetlerinde kullanılacak görev hayvanlarına standart getirmeyi hedefleyen Bakanlık tarafından, bu hayvanların yapılacak ilk sınava kadar il özel güvenlik komisyonlarından aldıkları izin karşılığında çalıştırılmasına müsaade edildi.

Bu kapsamda özel güvenlik şirketlerinin kullandığı "görev köpekleri" ve idarecilerine yönelik ilk sınav, 15-26 Mayıs'ta İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Eğitim Merkezinde yapılacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı koordinesinde, İçişleri Bakanlığınca belirlenen komisyonlar tarafından yapılacak sınavlara 110 köpek ve idarecisi katılacak.

Sınav başvurularında görev köpeklerinin en az bir, en fazla 8 yaşında olması, idarecilerinin de özel güvenlik görevlisi olma şartı arandı.

Sınav

Görev köpeği ve idarecileri, sınavda uyuşturucu ve patlayıcı arama ile koruma branşlarından sadece birine katılabilecek.

Kimlik ve çip tespiti yapılacak köpeklerin, aranan özelliklere ve fiziki özelliklere uygun olup olmadıkları en az 3 uzman eğitmen tarafından kontrol edilip değerlendirilecek.

Uyuşturucu ve patlayıcı arama köpekleri, sınavda kapalı alan-kargo, araç ve taşınabilir eşyaya saklanan maddeyi bulmaya çalışacak.

Patlayıcı arama köpeklerinden maddeyi bulduğunda ayakta hareketsiz kalma, oturma ya da yatma şeklinde pasif tepki vermeleri, uyuşturucu arama köpeklerinden de aktif ya da pasif tepkiden herhangi birini vermeleri beklenecek.

Patlayıcı ve uyuşturucu arama köpeklerinin vereceği her yanlış tepkide 3 puan düşülürken, 4 kez yanlış tepki veren köpek, o arama alanında başarısız sayılacak.

Koruma köpekleri ise itaat, engel aşma ve koruma testlerinde yeteneklerini sergileyecek.

Sınavda 80 puan alarak başarılı olan köpek ve idarecileri, Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığınca düzenlenen ve 2 yıl geçerli olan "Özel Güvenlik Görev Köpeği ve İdarecisi" kimlik kartı almaya hak kazanacak, havalimanları, metro, alışveriş merkezleri, park, bahçe ve mesire alanları gibi yerlerde halkın güvenliğini sağlamak üzere görev yapabilecek.

Sınav değerlendirme kriterleri

Uyuşturucu ve patlayıcı arama uygulama sınavında köpeklerin, "serbest ve sistemli arama yapabilme", "idareci ile uyum", "sürekli arama", "dış etkenlere karşı tepki", "zorlukları aşma", "arama hırs ve isteği", "kondisyon", "madde bulma", "istenen tepki ve süreklilik" ve "yanlış tepki" konularındaki yeterlilikleri test edilecek.

Aynı sınav için köpek idarecileri ise "arama öncesi kontroller", "köpeği gözle takip ve dikkat", "köpeği yönlendirme ve kontrol", "motivasyonda süreklilik", "sistemli arama yapabilme", "köpeğine güven", "problem çözme", "karar verme yeteneği", "ödüllendirme zamanı" ve "köpekle oyun oynama" konularında değerlendirilecek.

Koruma köpeği uygulamalı sınavında görev köpeklerine "kolluk tutma", "kolluğu bırakma", "hırs", "silahlı adama saldırı", "silah sesine tepki", "çeviklik", "cesaret ve güven", "saldırıya gitme", "sevk kayışlı izle", "sevk kayışsız izle", "otur", "yat", "idareci yanında kal/bekle", "idareciden uzakta kal/bekle", "gel" ve "engel aşma" kriterlerinde puan verilecek.

Köpek idarecileri ise aynı sınavda, "köpeğine ilgi", "müdahale planı", "köpeğini motive etme", "köpeğini takip ve dikkat", "köpeğini yönlendirme", "ses tonlarını kullanma",

"motivasyonda süreklilik", "üst araması yapabilme", "problem çözme", "karar verme yeteneği", "kendine güven" ile "ödül ve zamanlama" konularında değerlendirmeye alınacak.

Öte yandan, özel güvenlik şirketleri, bu sınava kadar il özel güvenlik komisyonlarından aldıkları izin karşılığında çalıştırdıkları kimlik kartsız görev köpeği ve idarecisini artık çalıştıramayacak.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P