banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri ilan etti

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri ilan etti. Toplam 229 firmaya ait 386 parti ürün kamuoyuyla paylaşıldı. Vatandaşlar ürün detaylarına Tarım Bakanlığı'nın sitesinden ulaşabiliyor.

YURT 14.01.2020, 11:10 14.01.2020, 15:24
Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri ilan etti

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ürünleri kamuoyuna açıkladı.

Duyuru, Bakanlığın internet sitesinde yer aldı. Taklidi yapılan veya içine başka bir madde karıştırılan ürünler arasında et, süt, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolatalar yer aldı.

Duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması için kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü ifade edildi. Bu kapsamda tüketici başvuruları önem taşıyor. 

Duyuruda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünün listesi yer aldı. Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları sıralandı.

Kamuoyuyla paylaşılan ballarda da taklit ve tağşiş yapıldığı belirlendi. Salçada ve baharatlarda gıda boyası saptandı. Bitki, çay ve kahve ürünlerinde de ilaç etken maddesi ve gıda boyası tespit edildi. Süt ve süt ürünlerinde nişasta, jelatin ve bitkisel yağ belirlendi. Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde domuz eti, tek tırnaklı eti, at eti, soya, kanatlı eti, sakatat, deri dokusu ve baş eti görüldü. Vatandaşlar, ürünlerin detayına ilişkin bilgiye Tarım ve Orman Bakanlığı'nın twitter hesabından ulaşabiliyor.

Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012 yılından bu yana bin 443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P