banner1199

banner1197

Türk polisinden Arnavutluk polisine eğitim

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Başkanlığınca Arnavutluk polisine istihbarat alanında eğitim verildi.

YURT 28.09.2018, 16:36 28.09.2018, 17:07
Türk polisinden Arnavutluk polisine eğitim

Eğitimin tamamlanması dolayısıyla başkent Tiran'daki Arnavutluk Güvenlik Akademisi'nde düzenlenen sertifika dağıtım töreninde Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği, Arnavutluk Emniyet ve Güvenlik Akademisi yetkilileri ile eğitime katılan polisler hazır bulundu.

Arnavutluk Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Güvenlik Akademisi Güvenlik ve Soruşturma Fakültesi Dekanı İlirjan Mandro, burada yaptığı konuşmada, eğitimin, Arnavutluk'un emniyet kapasitelerinin artırılması yönünde Türk polisinin sağladığı eğitimler projesinin devamı olduğunu belirterek, "Sadece siz eğitim almıyorsunuz, arkadaşlarımız da Türkiye'de eğitim alıyor. Bu eğitimden sonra bir dizi eğitim bizi bekliyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği Üçüncü Katibi Seda Kırdar da taraflar arasında her alandaki iş birliğini iki ülke ve insanının bekası için hayati önemde bir alana taşıdıklarını kaydetti.

Bu alanda iş birliği ve eşgüdümlerini her yıl daha da arttırdıklarına işaret eden Kırdar, "2018 yılı, özellikle içinde bulunduğumuz eylül ayında eğitim programlarıyla istihbarat alanındaki ortak faaliyetlerimizi gözle görülür bir şekilde yoğunlaştırdık." dedi.

İstihbarat konusunun Türkiye için çok hayati bir konu olduğunu dile getiren Kırdar, "Çünkü maalesef terörün her türlüsüyle karşılaşmış olan ülkemiz çok acı ama derin bir tecrübeye sahip. Ülkemizi doğrudan hedef alan PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Bu mücadeledeki en büyük silahlarımızdan biri şüphesiz istihbarat." diye konuştu.

Bu zorlu tecrübeler ışığında Arnavutluk yetkilileriyle tesis ettikleri bu yakın ilişkinin, iki ülkenin emniyet teşkilatlarını daha güçlü kıldığını belirten Kırdar, "Bu eğitimlerle istihbarat eğitimi alanındaki iş birliğimizi de daha kurumsal hale getirmiş olmaktan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bu çok önemli ortak faaliyetin düzenlenmesinde emeği geçen Türk ve Arnavut yetkililer ve makamlara en derin takdirimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

İstihbarat konularının ele alındığı 24-28 Eylül tarihlerindeki eğitime 20 Arnavut polisi katıldı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P