banner1199

banner1197

Yeşile boyanan o ağaçlar söküldü

BODRUM'da, inşaat çalışmasının yürütüldüğü yerden başka alanan taşınınca kuruyan ve belli olmasın diye yeşile boyanan ağaçlar bu kez söküldü.

YURT 26.04.2016, 01:01
Yeşile boyanan o ağaçlar söküldü
Ortakent Mahallesi'nde villaların yapılacağı alanda bir süre önce inşaat çalışmalarının başlamasıyla, bölgedeki irili ufaklı yaklaşık 50 çam ağacı başka yere taşındı. Ağaçlar yakındaki Ali Kelle Ormanı ile villaların yapılacağı alana komşu üst parselde başka yere dikildi. Firma ağaçları kesmek yerine başka yere dikmeyi tercih ettiğini açıkladı. Bir süre sonra ağaçlardan bazıları kurudu. Bunun üzerine firma yetkilileri, kuruyan ağaçları boyayla yeşile boyadı. Ancak bu tepkilere neden oldu. Yeşile boyanan ağaçların bir süre sonra da söküldüğü ortaya çıktı.

Konuyla ilgili inşaat alanı sorumlusu Osman Altuntop, yazılı bir açıklama yaptı. Kuruyan ağaçların yine resmi tutanağa uygun olarak söküldüğü belirtilirken, açıklamada şu ifadele yer verildi:

"İzne rağmen ağaçlar kesilip, sökülerek atılmamış gerekli ekipmanlarla uygun bir şekilde taşınarak dikilip ve yaşatılmaya çalışılmıştır. Tüm uğraş ve bakımlara rağmen yaşatılmayan ağaçların tamamen kuruduğunun resmi tespitine rağmen, yine de sökülüp atılması yönüne gidilmemiştir. Ancak gelişmeler çerçevesinde resmi tutanağa uygun olarak söküm işlerinin yapılması zorunlu hale gelmiştir. Tamamen hassasiyet ve iyi niyet kapsamında 'kesilecek nitelikte' olarak belirlenmiş ağaçların kurtarılması çalışmamız bu şekilde sonuçlanmıştır."

Açıklamada ayrıca TEMA Vakfı'yla gerekli iletişim sağlandığı, vakfın Bodrum gönüllüleriyle görüşüldüğü kaydedildi. DHA
Yorumlar (0)
16°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P