banner1199

banner1197

Zabıt katibi, hakimin kararını değiştirmekten tutuklandı

Zabıt katibi, hakimin kararını beğenmedi, UYAP'a girip kararı değiştirdi. Olay Antalya'da yaşandı. Bir asliye ceza hakimi 'belgede sahtecilik' suçundan yargıladığı sanığa 18 yıl hapis cezası verdi. Ancak zabıt katibi, hakimin şifresi ile sisteme girip cezayı 18 aya indirdi ve hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

YURT 02.10.2015, 19:20 02.10.2015, 19:21
Zabıt katibi, hakimin kararını değiştirmekten tutuklandı
 Antalya'da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Üstelik Adliyede...

Asliye ceza mahkemelerinde görev yapan bir hakim, ’belgede sahtecilik’ suçundan yargıladığı sanığa 18 yıl hapis cezası verip dosyayı kapattı. Ancak mahkemenin zabıt katibi, hakimin elektronik imzası ile UYAP'a girdi ve kararı değiştirdi.

Katip 18 yıllık hapis cezasını önce 18 aya indirdi ardından da hükmün açıklanmasını geri bırakıp dosyayı rafa kaldırdı. Yaşananlardan haberi olmayan hakim ise tayini çıkınca başka bir mahkemede görevlendirildi. Ancak yaşananlar dosyaya bakan savcının dikkatinden kaçmadı.

Savcı, UYAP’taki tutanaklarla dosyayı karşılaştırınca gerçek ortaya çıktı. Hakimin bilgisine de başvuran savcı soruşturmayı derinleştirince katib ortadan kayboldu.

Polis tarafından yakalanan engelli katip, çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, görev yaptığı mahkemede verilen diğer kararlarda incelemeye alındı.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P