banner1199

banner1197

27.06.2019, 16:37

Zor gün paramız olan ihtiyati akçenin ekonomiye etkisi ne olur?

Hazine ve Maliye bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasında Türk lirası olarak tutulan ‘’yedek akçe’nin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme meclis’e geliyor.
Eger ki bu düzenleme olursa TCMB’nin yıllık net karı şu şekilde dağıtılacak:
Hisse senetlerinin nominal değeri üzerinden %6’sı kar hissesi olarak hissedarlara bu tutar dan sonra kalan miktarı en çok %5’i yani iki aylık maaş tutarını geçmemek üzere banka mensuplarına ve %10’u ihtiyat akçesine,hisse senetlerinin nominal değeri üzerinden Genel kurul kararıyla en çok %6 olacak şekilde ikinci kar hissesi olarak hissedarlara bu dağıtımdan sonra kalan bakiye verilecek.
Bütçe performansımız son 2-3 yıldır anlık ve tek seferlik olan gelirlerle yamanmaya kapatılmaya çalışıyor örneğin:vergi affı,bedelli askerlik,varlık barışı gibi…
Bu kalemlerden tek seferlik olan gelirlerden geçen yıl ortalama 50 milyar tl civarında tek seferlik gelir elde ettik.TCMB’nin karları her sene hazine’ye aktarılıyor.Bu yıl ki gelirler de malum yüksek ve hazineye transferi konusunda bir acelecilik söz konusu sanki…
TCMB’nin ihtiyati akçesi yani yedek akçesi zor günler parası olan bu tutar yıllık elde edilen karının %20’si olarak ayrılıp tutulmakta.
Bu söylenti doğru ise eger böyle olursa bu hamle bariz parasal genişlemedir.Karşılıksız para basma ile bir farkı yoktur ve enflasyon rakamlarına yüksek katkısı olur.
Şimdi benim anlamadığım konu ise,
TCMB parasal sıkılaştırma üzerine politikalar uygulamakta adımlar atmakta buna hepimiz hem fikiriz.
Zaten şuan da en büyük sorunumuz döviz kuru ve enflasyon geç likidite faiz oranımız %25.5 larda haftalık fonlama ile piyasaya likidite sağlarken bir yandan da ihtiyati akçe olayı hazineye devredip piyasaya yaklaşık 46 milyar tl fonlamış olacaksınız o zaman Merkez Bankasının parasal sıkılaştırma adımları direk çöp olmayacak mı?
Ekonomimiz daralıyor.Gelir kalemlerinde bariz azalmalar mevcut bütçe Açığımız çok yüksek seviyelerde…
Gelir kalemlerinde yeni artışlar getirecektir bu bütçe açığı yani sizin anlayacağınız şekilde söyleyim yüklü vergi artışları gelebilir.
Yükselen risk primimiz yükselen kur bir tarafta Merkez bankasının sıkı para politikası duruşunu bu olay mahvedebilir.
2001 krizi unutulmasın bence bu adımlar bana onu anımsattı biraz
sevgiler


Ekonomist Yasin Alıcı
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P