1 Mayıs 2015


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

30 Nisan 2015, 15:23

 2015 1 Mayıs’ını, bir yandan vatanımızın bütünlüğüne ve milletimizin birliğine yönelik emperyalist saldırıların yoğunlaştığı, diğer yandan emekçilerin sefalet ücretine mahkum edildiği ve örgütlenme hakkının ayaklar altına alındığı koşullarda kutluyoruz.
Bugün Türkiye’nin bütün şehirlerinde farklı Partiler, sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri alanlarda olacaklar.
Farklı örgütler birbirinin 180 derece zıddı politikalarla İşçi Bayramı’nı “kutlayacaklar”.
Ama hiç şüphe yok ki bu kutlamalardan bazıları gerçekten İşçi Bayramı kutlaması olacak. Bazıları ise “İşçi Bayramı” adı altında; gerçekte işçilerin, emekçilerin hayat hakkının olmadığı bir gelecek için yapılan çalışmaları gizleme işlevi görecek.
Yani “İşçi Bayramı” adı altında işçi düşmanlığı yapılacak.

İki ayrı 1 Mayıs
Örneğin bir çok yerde olduğu gibi Gaziantep’te de iki ayrı kutlama yapılacak.
Aralarında Eğitim-iş sendikası, CKD, TGB ve Vatan Partisi’nin de olduğu çok sayıda kuruluş, 1 Mayıs’ı Kırkayak Park’ında kutlayacak.
2 000 metre ötede ise bir diğer 1 Mayıs kutlaması daha var. Milli devlete, milli bayrağa, milli marşa, kısacası milli birliğe düşman olanlar ile gaflet içinde onların kuyruğuna katılan kimileri, İstasyon Meydanı’nda 1 Mayıs’ı “kutlayacaklar!”
İstasyon meydanında toplananların uygulanmasını istedikleri program, bugün Suriye ve Irak’ta bütün boyutlarıyla hayat buluyor.
Suriye ve Irak’ta 1 Mayıs kutlanabiliyor mu? Bırakın 1 Mayıs’ın kutlanmasını bu ülkelerde bugünkü koşullarda emekçilerin örgütlenme ve hak mücadelesinden bahsedilebilir mi?
Milli devletin zaafa uğratıldığı, irticanın hortlatıldığı ve halkın etnik ve inanç farklılıkları temelinde parçalandığı ülkelerde emekçilerin herhangi bir hakkından söz edilemez.
Şöyle de söylenebilir: Gaziantep İstasyon Meydanı’nda sözümona 1 Mayıs’ı kutlamak için toplananlar, gerçekte 1 Mayıs’ın kutlanmasının olanaksız olduğu bir Türkiye için çabalıyorlar.

Bağımsız milli devlet ve özgür vatan
Emekçilerin haklarından bahsedebilmek için önce bağımsız bir vatana, sonra ortaçağ ilişkilerinden kurtulmuş bir millete ihtiyaç var.
Şeyhin müridi, aşiret reisinin bendesi, toprak ağasının marabası veya etnik ve dini farklılıklardan dolayı iş arkadaşının boğazına sarılan birey için emek mücadelesi hiçbir şey ifade etmez.
Onun için dostlarımızın ve kardeşlerimizin yaşadığı komşu Suriye ve Irak’ta Emek Bayramı kutlamak, Kaf dağının ardındaki hayalden ibarettir.

1 Mayıs kutlu olsun
2015 1 Mayısının en anlamlı sloganı “Tam bağımsız Türkiye”dir. Günümüzde emeğin bayramını kutlamak; “Tam bağımsız, üreten ve birleşen Türkiye!” için mücadele bayrağını yükseltmekle mümkündür.
Türkiye’mizin emekçileri yıllardır bu amaçla mücadele ediyor.
Tüm emekçilerin 1 Mayıs emek ve dayanışma bayramı kutlu olsun!


Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.