28 Ocak 2015: Sadece mahkeme mi, umut verici bir gelişme mi?


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

29 Ocak 2015, 11:32

  28 Ocak 2015 kritik ve önemli bir tarih. Ermeni iddialarının, 100 yıllık emperyalist yalanın tarihe gömüldüğü, AİHM’nin büyük dairesinde Perinçek- İsviçre davasının görüldüğü tarih. Sadece o kadar mı? Tabii ki Ermeni iddialarının ve soykırım iddiasının hukuken ortadan kalkması tarihi bir olay ve çok büyük bir başarı Türkiye için. Hem de yıllardır işlemediği bir insanlık suçuyla yaftalanmaya çalışılan Türkiye ve Türk Milleti için, barış için çok önemli bir olay bu. Ama çok daha farklı bir boyutu ve işaret ettiği stratejik bir yönü var bu tarihin.

Bu tarih tıpkı gezi olaylarında olduğu gibi, ulusal bir davada Türk Milletinin nasıl birleşebildiğinin ve bu ulusal davanın arkasında nasıl kenetlenebildiğinin bir kanıtıydı. Gelecek için umut vericiydi. Türkiye’nin ve Türk Milletinin geleceği için. Sadece Türkiye’den ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden Perinçek Davasını ( aslında milli davayı) desteklemek için Strazburg’a giden vatandaşlarımız değil, televizyonlarında davayı ve dava ile ilgili gelişmeleri izleyen vatandaşlarımızda aynı duygular içindeydi. Milli dava uğruna kenetlenmişlerdi. Demek ki Türk Milleti milli dava için bir araya gelebilme, ülkenin geleceğini kurtarma ve sorunlarını çözebilecek milli hükümeti iktidara getirmek için birleşebilme özelliğini kaybetmemiş.

O zaman siyasetçilere ve liderlere önemli bir iş düşüyor. Onlar bu gelişimi görebilmeli ve bir araya gelebilme dirayetini gösterebilmelidir. Yani yeni bir stratejik yaklaşım gerekiyor. Vatandaşlarımız siyasetçilerden ve lider/ kanaat önderi olarak gördükleri kişilerden bir araya gelme, kendilerine sorunlarını çözebilecek bir adres göstermelerini beklemektedirler. Sorumlu siyasetçilerimiz artık bu gerçeğin farkına varmalı ve beklemeyi bırakmalıdır. Uygun ortamı kollayarak istikbale matuf yatırım peşinde koşmanın zamanı değildir.

Türkiye’yi bu gün içinde bulunduğu ve gelecekte karşılaşacağı sorunlardan kurtarmanın yolu, bu sorunların üstesinden gelecek bir adreste birleşmek ve bu adresi Türk Milletine göstermekten geçiyor. Türk Milletinin Perinçek davasındaki tutumu siyasetçilerden bunu talep ediyor. Siyasetçilerin de buna uygun bir strateji geliştirmeleri gerekiyor. Aslında adres belli. Bütün ulusal davaların arkasında olan ve Türkiye’nin ve milletin sorunlarının çözümüne talip olan İşçi Partisi. Tabii ki ulusal sorunları, ulusal politikalarla çözmeyi planlayan siyasetçiler, milletvekilleri ve diğerlerinin İşçi Partisine katılımı ve bir sinerji yaratılmasıyla mümkün olabilecektir bu hedef. Yeni katılımlarla her şeyi ile yepyeni bir parti olacak, daha da güçlenecek ve yapacağı genel kongre ile vatandaşımızın beklediği ve özlediği partiye dönüşecek olan İşçi Partisi, Türkiye’yi Cumhuriyet’in Temel Felsefesine döndürmeye ve sahipsiz kalmış 6 oku yerden kaldırıp onu sahiplenmeye hazırdır. Yeter ki sorumlu siyasetçilerimiz halkımızın verdiği işareti almış olsunlar ve gereken stratejiyi geliştirip uygulayabilsinler. Haydi Türkiye diyorum. Ayakta kalmanın tek çaresi birleşmek, birlikte hareket etmek. Başka çıkış yok.

İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.