30 Mart’ın sonrası


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

29 Mart 2014, 17:01

30 Mart’ta yapılacak yerel seçimler sonrasında Partilerin yaşayacağı muhtemel gelişmeler ile ilgili olarak bazı öngörülerde bulunabiliriz:

1. AKP açısından iktidar dönemi bitmiştir. Bu Parti’nin yüzde 40’ların altına düşeceği görülmüştür. Böyle bir sonuç, AKP iktidarının bitmiş olduğunun sandıkta tescil edilmesi anlamına gelecektir.

Bu durumda hiçbir kuvvet AKP’yi parçalanmaktan kurtaramaz. Tam tersine bugüne kadar AKP’ye hayat veren odaklar, bu Partinin parçalanması yolunda çabalarını daha da yoğunlaştıracaklardır.

AKP, 1980’lerin ANAP’ı gibi belli koşullar içinde hayat bulmuş, oynayacağı rolü oynamış ve siyaset sahnesinden çekileceği zaman gelmiştir.

AKP’nin önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçiminin daha bugünden kaybeden Partisi olduğunu söyleyebiliriz.

2. Parçalanması kaçınılmaz olan ikinci Parti CHP’dir. Bu Partiye bugün, Neoliberal, Açılımcı ve Fethullahçı ittifakı yön veriyor. Kitlesinin ezici çoğunluğu ise Atatürkçüdür. Bu garabetin daha fazla devam etmesinin olanağı bulunmuyor.

Bir yandan Türkiye’de yükselmeye devam edecek olan halk hareketi, öte yandan Kürt sorunu ile Suriye’de yaşanacak gelişmeler, bütün temel sorunlarda birbirinin zıddı tavırlar içinde olan CHP içindeki taraflar arasında ayrışmayı ve çatışmayı derinleştirecektir.

Neoliberal-Fethullahçı ittifakı seçimlerde umduğunu bulamayacaktır. Seçim dolayısıyla sesini çıkarmayan çok sayıda Partili, seçimin hemen ertesinde Genel Merkez’e isyan bayrağı açacaktır.

3. PKK-BDP’nin yerel seçimlerden sonra özerklik inşasına geçeceklerini ilan etmeleri, Kandil’in savaş tehditleri, Öcalan’ın 500 bin kişinin ölebileceğini söylemesi toplumsal duyarlılığı artırdı. MHP, milliyetçi söylemiyle bu toplumsal duyarlılıktan en fazla yararlanan Partidir. Onun için 30 Mart seçimlerinden güçlenerek çıkacak Partiler arasında MHP’nin olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bununla birlikte MHP’nin yurtsever tabanı ile Bahçeli yönetiminin AKP’ye payanda olma politikası arasında var olan çelişme daha da derinleşecektir.

4. AKP’nin açılım politikası PKK/BDP’ye yaradı. Gene AKP’nin Suriye politikası PKK’nın bu ülkede önemli mevziler elde etmesine yol açtı. Bütün bunlardan dolayı BDP’nin oy oranını ve belediye sayısını artırması beklenir.

PKK/BDP bilindiği üzere, AKP iktidarının ekonomik ve siyasi açıdan içinde bulunduğu çıkmazdan yararlanarak kendi lehine olabildiğince tavizler koparmak için kalkışmaya hazırlanmaktadır.

PKK’nın hazırlandığı kalkışma, ABD’nin bölgemize ve ülkemize ilişkin planları dahilindedir. Her durumda PKK kullanılan bir “enstrüman”dır. Efendilerin kaybettiği koşullarda “enstrümanlar”ın kazanması söz konusu olamaz.

Gelişmeler PKK’nın aleyhindedir. Irak, İran ve Suriye; antiemperyalizm cephesinde birleşmektedir. Türkiye’de ise halk içinde ayrılıkçılığa ve şiddetin yeniden başlamasına yönelik tepkiler büyümektedir.

Bu genel tablo, PKK/BDP’nin önümüzdeki dönemin kaybedenleri arasında olacağını gösteriyor.

5. İşçi Partisi 30 Mart yerel seçimlerinden gerek oy oranının yükselmesi, gerekse kimi yerlerde belediye başkanlıklarını kazanmasıyla birlikte çok kişiyi şaşırtacak sonuçlar alacaktır. 30 Mart sonrasında yeniden şekillenecek Türkiye siyasetinde, İşçi Partisi, tayin edici bir rol oynayacaktır.

Kamuoyu yoklamalarında yüzde 60’lara varan “yeni bir parti ve yeni bir lider arayışı” tespitinin, İşçi Partisi’nin alacağı sonuçlarla birlikte, “arayışın adresi neresi olacak?” sorusuna önemli oranda cevap olacağını da söyleyebiliriz.

30 Mart sonrası Türkiye siyasetinin en önemli gelişmesi, İşçi Partisi’nin geçmişle kıyaslanmayacak bir ağırlıkla Türkiye gündeminde yer alması olacaktır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.