68'in öğrenci lideri Öncülerin öncüsü


Hikmet Çiçek

Hikmet Çiçek

29 Ağustos 2014, 16:11

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın'ı, ölümünün 12. yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz. 12 yıl önce Kocatepe camisinde Hasan Yalçın'ın cenaze töreninde kimler vardı? Kimler yoktu ki! Türkiye Solu'nun bütün kesimleri, ülkemizin bu seçkin devrimcisine karşı son görevini yapmak için oradaydı.

Bilimsel Sosyalizm'den ve partisinin çizgisinden asla ödün vermeyen Hasan Yalçın'ın cenaze töreni neden böyle görkemliydi? İnsanlar onda ne bulmuştu?

Hasan Yalçın'ın sırrı burada. İnsanlara yaklaşımında kucaklayıcı, birleştirici olmasında. Büyük bilgi birikimiyle, zekâsıyla, mizah gücüyle insanı sarıp sarmalamasında, peşinden sürüklemesinde. 2000'e Doğru ve Aydınlık'ın Ankara bürolarına Hasan Yalçın'la konuşmak, onun fikirlerini öğrenmek için Türkiye solunun her kesiminden insan bu yüzden gelirdi.

İLK MÜCADELE PRATİĞİ: 'MİLLİ PETROL'

27 Mayıs sonrası yükselen bağımsızlıkçı hareket, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) adını daha 1960'ların ilk yarısında öne çıkarmıştı. "Milli Petrol" ve "Milli Maden" kampanyalarının afişlerinin altında İTÜ Talebe Birliği'nin imzası vardı. Aralarında Aziz Nesin, Çetin Altan ve İlhan Selçuk'un da bulunduğu dönemin önde gelen fikir adamları ve yazarları, Gümüşsuyu konferans salonunda ilk kez bu yıllarda gençliğe seslenme olanağı buldular.

"Milli Petrol" kampanyası, Hasan Yalçın'ın toplumsal mücadeleye girişinin başlangıcı oldu. Ölene kadar da o mücadelenin içinde oldu. Aydınlık hareketinin en önemli isimlerinden Hasan Yalçın, 1965 yılında Bilimsel Sosyalizmi benimsedi ve hep öyle, seçkin bir sosyalist devrimci olarak kaldı.

1966 yılında okumakta olduğu İTÜ Elektrik Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanı, 1967 yılında ise İTÜ Talebe Birliği Başkanı seçildi. Hasan Yalçın, Talebe Birliği Başkanı seçilirken İTÜ'nün altı cemiyetinden üçü sosyalistlerin, üçü de MHP'lilerin elindeydi. Yalçın başkanlığı devrederken ise cemiyetlerin tümünde artık devrimciler çoğunluktaydı. İTÜ Talebe Birliği "Olaylar ve Yorumlar" adlı haftalık bir bülten çıkarıyordu. Burada Birlik görüşleri anlatılır, ayrıca öğrencilerin yazıları yer alırdı. Bültende Hasan Yalçın'ın da bir köşesi vardı.

ÖZEL OKULLAR YÜRÜYÜŞÜ


Bu dönemde gençliğin en önemli eylemlerinden biri "Özel Okullar Yürüyüşü" oldu. İstanbul'daki öğrenci örgütleri, henüz yeni açılmakta olan özel okulları protesto etmek ve kamuoyunu bu konuda aydınlatmak için İstanbul'dan Ankara'ya bir yürüyüş düzenlediler.

7 Kasım 1967 günü yürüyüş başladı. 441 kilometrelik yürüyüş boyunca bütün il ve ilçelerde mitingler düzenlendi, köylerde konuşmalar yapıldı. Yürüyüşçüleri yol boyunca karşılayanlar arasında CHP ve TİP örgütleri de bulunuyordu. 150 öğrencinin katıldığı ve Türkiye'nin en uzun fiili yürüyüşü 20 Kasım 1967 günü Ankara'da Kurtuluş Meydanı'nda düzenlenen bir mitingle sona erdi.

Eylem başarıya ulaştı ve özel yüksek okullar kapatıldı. Yeniden açılmaları için 12 Mart askeri darbesi gerekecekti. "Özel Okullar Yürüyüşü" Hasan Yalçın'ın önderliğinde gerçekleşti.

68'İN TEORİSİNİ YAPAN ADAM

1968'in tecrübelerini bir kahramanlık edebiyatından çıkarıp, bu tecrübeden bilimsel, teorik sonuçlar çıkaranların başında Hasan Yalçın gelir. Hasan Yalçın, bir eski kuşak devrimcisi olarak efsaneler üzerinde yatmadı, hapishane edebiyatı yapmadı, bireysel kahramanlık masallarına itibar etmedi. 68'li olmanın rantını yemeyi hiç düşünmedi, para, unvan, koltuk peşinde koşmadı. Böyle şeylere tenezzül bile etmedi. Genç kuşaklara, yaşadığı tecrübenin teorik mirasını bırakmaya çalıştı. "68'in Sırrı" aynı zamanda Hasan Yalçın'ın sırrıdır.

Ferit İlsever'in, Hasan Yalçın'ı andığımız bir toplantıda dediği gibi, "Dünya devrimci pratiği göstermiştir ki öncüler içerisinde de öncüler vardır. Hasan Yalçın bu niteliğe sahip bir yoldaşımız, önderimiz, öğretmenimizdi. Onu hasretle, özlemle, sevgiyle anıyoruz.


Hikmet Çiçek
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.